İpek oNguN 1961 yılında Arnavutköy Amerikan Kız Koleji’nden mezun olan İpek Ongun, yazı Hayatına 1980’de yayınlanan Mektup Arkadaşları’yla başladı. Onu Kamp Arkadaşları ve Afacanlar Çetesi adlı çocuk kitapları izledi. Bunları izleyen Yaş On Yedi ve Bir Genç Kızın Gizli Defteri başlıklı yapıtlarıysa gençlik için yazılmış romanlardır. Gençlik romanlarından sonra, gençlere yaşama kültürü ve kişisel gelişim gibi konularda yardımcı olmasını amaçladığı bir üçlü yazdı. Adları Bir Pırıltıdır

Bu konu 1925 kez görüntülendi 1 yorum aldı ...
İpeK OngUn 1925 Reviews

Konuyu değerlendir: İpeK OngUn

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1925 kez incelendi.

Konu: İpeK OngUn

ŞiMaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    10831
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    2
    Tecrübe Puanı
    100
    @ŞiMaL

Yeni İpeK OngUn

İpek oNguN

1961 yılında Arnavutköy Amerikan Kız Koleji’nden mezun olan İpek Ongun, yazı Hayatına 1980’de yayınlanan Mektup Arkadaşları’yla başladı. Onu Kamp Arkadaşları ve Afacanlar Çetesi adlı çocuk kitapları izledi. Bunları izleyen Yaş On Yedi ve Bir Genç Kızın Gizli Defteri başlıklı yapıtlarıysa gençlik için yazılmış romanlardır. Gençlik romanlarından sonra, gençlere yaşama kültürü ve kişisel gelişim gibi konularda yardımcı olmasını amaçladığı bir üçlü yazdı. Adları Bir Pırıltıdır Yaşamak, Bu Hayat Sizin ve Lütfen Beni Anla olan bu kitapların ilki 1991 yılında TÜYAP’ta "Altın Kitap Ödülü"nü aldı. Ayrıca gençler için yaptığı bu çalışmalar nedeniyle kendisine Rotary Kulübü tarafından "1995-1996 Meslek Hizmetleri Ödülü" verildi. 1998 yılında da Oriflame Firması’nın 250.000 kişilik bir halk jürisine yaptırdığı anket sonucu yılın en başarılı kadın yazarı seçildi. Bu çalışmalardan sonra tekrar romana dönen Ongun, Bir Genç Kızın Gizli Defteri’nin devamı olan Arkadaşlar Arasında ve Kendi Ayakları Üstünde’yi yazdı. Daha sonra, Sabah gazetesindeki yazılarını, 1999 Kasımı’nda yayınlanan Yarım Elma Gönül Alma, 2001 yılında yayınlanan Sabah Pırıltıları adlı kitaplarda topladı. Eğlendirerek eğitime inanan İpek Ongun’un eserlerindeki en belirgin özellik, gençlerin yaşamla gelen sorunlarına yardımcı olabilecek mesajlar vermesidir. "Neden gençlik?" diye soruldu§unda Ongun ?öyle diyor: "Kızlarım büyürken bir boşluğun farkına vardım. 12-13 yaşlarından başlayarak 17-18’lere uzanan, yaşamın o en zor dönemi olan ilk gençlik yılları için kitap yoktu. Oysa dış ülkelere gittiğimde, kitabevlerinde bir katın çocuklara, bir katın erişkinlere, bir katın da gençlere ayrıldığını görüyor ve gıpta ediyordum. Hatta gençlik yazınını, ilk gençlik ve gençlik olarak belirlemişlerdi. Çağdaş ülkelerde her yıl gençler için çeşitli konularda yüzlerce kitap yazılıyor. İnsan durup, yoksa bizler gençlerimize değer vermiyor muyuz, diye sormadan edemiyor. "İşte bu soru benim çıkış noktam oldu. Ve, gençlik için yazmaya başladım." Evli ve iki kız annesi olan İpek Ongun, yazı yaşamını çok sevdiği Mersin’de sürdürmektedir

ßa$Lıca eSerLeri

Bir Genç Kızın Gizli Defteri
    Arkadaşlar Arasında Bir Genç Kızın Gizli Defteri 3
    Kendi Ayakları Üstünde Bir Genç Kızın Gizli Defteri 3. Kitap
    Adım Adım Hayata Bir Genç Kızın Gizli Defteri 4. Kitap
    Yarım Elma Gönül Alma
    Afacanlar Çetesi
    Bir Pırıltıdır Yaşamak Hayatı Iskalamayın
    Bu Hayat Sizin Gençliğin Kıymetini Bil Derler İyi De... Nasıl?
    Şu Çılgın Tempoda Duyarlı Davranışlar
    Sabah Pırıltıları
    Arkadaşlar Arasında Bir Genç Kızın Gizli Defteri 2. Kitap
    Kamp Arkadaşları
    Bir Genç Kızın Gizli Defteri 1. Kitap
    Yaş On Yedi
    Şimdi Düğün Zamanı Bir Genç Kızın Gizli Defteri 6. Kitap
    İşte Hayat Bir Genç Kızın Gizli Defteri 5. Kitap
    Anne Babama Sevgilerimle, Lütfen Beni Anla
    Mektup Arkadaşları
    --------------------------------------------------------------------------------

Tüm Eserleri;

Bir Genç Kızın Gizli Defteri
    Arkadaşlar Arasında
    Kendi Ayakları Üstünde
    Adım Adım Hayata
    İşte Hayat
    Şimdi Düğün Zamanı
    Yarım Elma Gönül Alma
    Sabah Pırıltıları
    Bir Pırıltıdır Yaşamak
    Bu Hayat Sizin
    Lütfen Beni Anla

Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

Konu: İpeK OngUn

Kategori: Sağlıklı Yaşam İçin

Konuyu Baslatan: ŞiMaL

Cevaplar: 1

Görüntüleme: 1925

Vuslata Hasret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    4260
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    756
    @Vuslata Hasret

Eline sağlık Şimalim...
    Ezan Oldum Dinmedim.Bayrak Oldum İnmedim. Şehit Oldum Ölmedim.Adım Müslüman Soyadım Türk Benim

Etiketler