Mimoza, güzel kokulu süs bitkisidir. Dokunulduğunda veya rüzgarla temas ettiğinde belirli bir biçimde katlanan yaprakları olduğundan küstüm çiçeği olarak da bilinir. Elinizi mimoza üzerinde gezdirdiğinizde, yapraklar katlanacak ve yaprak sapı boynunu eğecektir. Mimozanın bu hareketleri parlak güneş ışığı altındaki genç bitkilerde daha hızlıdır. Birkaç dakika içerisinde normal hallerine dönerler. Mimozalar iyi havalanmış güneşli ortamları severler.

Bu konu 3264 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
Mimmoza çiçeği (Küstüm çiçeği ) 3264 Reviews

Konuyu değerlendir: Mimmoza çiçeği (Küstüm çiçeği )

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 3264 kez incelendi.

ŞiMaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    10831
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    2
    Tecrübe Puanı
    100
    @ŞiMaL

Yeni Mimmoza çiçeği (Küstüm çiçeği )

Mimoza, güzel kokulu süs bitkisidir. Dokunulduğunda veya rüzgarla temas ettiğinde belirli bir biçimde katlanan yaprakları olduğundan küstüm çiçeği olarak da bilinir. Elinizi mimoza üzerinde gezdirdiğinizde, yapraklar katlanacak ve yaprak sapı boynunu eğecektir. Mimozanın bu hareketleri parlak güneş ışığı altındaki genç bitkilerde daha hızlıdır. Birkaç dakika içerisinde normal hallerine dönerler. Mimozalar iyi havalanmış güneşli ortamları severler.

Geceyi ve gündüzü farkeden çiçek: Mimoza

Mimoza çiçeklerinin gece ve gündüzü ayırt ettiğini bilmem biliyor musunuz? Bu bitkilerin çiçekleri gece olunca kapanıyor ve sabah olunca da açılıyorlar. Bunu nasıl mı yapıyorlar? Mimoza bitkisinin bir çiçeğinin altında motor işlevi gören küçük bir organ vardır. Bu küçük motor karanlıkta büzülme özeliğine sahip hücrelerden oluşur. Karanlık bastığı zaman çiçek bu organın çeperlerinde bulunan açık kanallardan çiçekte bulunan suyu atar. Böylece çiçekler büzüşür ve kapanır. Sabah gün ışığıyla birlikte köklerden gelen su çiçeklere ulaşarak yeniden açılmasını sağlarlar. Elbette bu olaydaki en önemli etken gece ve gündüz arasındaki ışık farkıdır. Dahası bu işlemi mimozalardan başka, soya ve fasulye gibi bitkiler de yapıyor.

Pembe mimoza

Mimoza (Mimosa pudica) (küstüm çiçeği) bitkisi ise en hafif dokunuşta bile ince yapraklarını aşağı doğru indirir. Mimoza bitkisi, dokunmaya karşı çok duyarlıdır ve tüm yapraklarını, saniyenin onda biri kadar kısa bir sürede kapatabilir.

çiçek dilinde Mimozalar, fazla alıngansın anlamı taşımaktadır

Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

Konu: Mimmoza çiçeği (Küstüm çiçeği )

Kategori: Doğa Ve Hayvan Resimleri

Konuyu Baslatan: ŞiMaL

Cevaplar: 0

Görüntüleme: 3264

Etiketler