Kullanıcı Tag Listesi

Her An Her Saniye Yaşanan Mucizeler 1 Günlük hayatın yoğun temposuna aldanan bazı insanlar gerçekte ne kadar mükemmel bir sistem içerisinde yaşadıklarından habersizdirler. Gaflet içinde oldukları için kendi yaşamlarının binlerce farklı olayın belirli bir düzen içerisinde işlemesine bağlı olduğunu dahi fark etmezler. Oysa hem kendilerinin hem de evrendeki canlı cansız tüm varlıkların ayakta kalmaları muhteşem bir sistemin hassas ve kusursuz bir biçimde işlemesiyle mümkün olmaktadır. Bu

Bu konu 883 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
Her An Her Saniye Yaşanan Mucizeler 1 883 Reviews

  Konuyu değerlendir: Her An Her Saniye Yaşanan Mucizeler 1

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 883 kez incelendi.

 1. #1
  Emine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  14.08.08
  Mesajlar
  20.279
  Konular
  10867
  Beğendikleri
  10
  Beğenileri
  102
  Bahsedildi
  1 Mesaj
  Etiketlenmiş
  1 Konu
  Tecrübe Puanı
  100
  @Emine

  Standart Her An Her Saniye Yaşanan Mucizeler 1

  Her An Her Saniye Yaşanan Mucizeler 1

  Günlük hayatın yoğun temposuna aldanan bazı insanlar gerçekte ne kadar mükemmel bir sistem içerisinde yaşadıklarından habersizdirler. Gaflet içinde oldukları için kendi yaşamlarının binlerce farklı olayın belirli bir düzen içerisinde işlemesine bağlı olduğunu dahi fark etmezler. Oysa hem kendilerinin hem de evrendeki canlı cansız tüm varlıkların ayakta kalmaları muhteşem bir sistemin hassas ve kusursuz bir biçimde işlemesiyle mümkün olmaktadır.

  Bu muhteşem sistemin sayısız halkalarından her biri diğerleriyle mükemmel bir uyum ve bağlantı halinde işler. Bu halkalardan yalnızca bir tanesi bile olmasa veya işleyişinde bir problem olsa insanın hayal bile edemeyeceği aksaklıklar meydana gelebilir. Bu durum belki de dünyadaki canlılığın tamamen yok olmasına dahi neden olabilir.

  Kendi bedeninizde ve etrafınızda her an her saniye gerçekleşen ve daha önce hiç duymadığınız mucizeler olabileceğini düşünmüş müydünüz?

  Mucize Gezegen Dünya


  Güneş Sistemi'ndeki tüm komşularının aksine Dünya yaşam dolu bir gezegendir. Gökyüzünde karada ve denizlerde son derecede uyumlu bir yaşam dengesi vardır. Birbirlerinden çok farklı yapılara renklere ve özelliklere sahip milyonlarca hayvan bitki böcek veya deniz canlısı bu özel gezegen üzerinde hep birlikte yaşam sürer.


  Diğer gezegenlerdeki ortam Dünya'da var olan şartlardan yalnızca birinin dahi olmaması durumunda her şeyin nasıl farklı olduğunu görmek için yeterlidir. Dünyamız atmosferinden yeryüzü şekillerine elementlerinden Güneş'e olan mesafesine kadar her türlü dengesiyle tamamen yaşam için özel olarak yaratılmıştır. Bu sistemin devamı için her an evrenin her noktasında ayrı bir mucize gerçekleşmektedir.


  Dünya üzerindeki canlılığın yaratılışı kadar devamlılığının sağlanması da büyük bir mucizedir. Bu devamlılık yaşam için ayarlanmış çok özel koşullarla sağlanmıştır. Bu özel koşullardaki çok küçük değişiklikler bile dünyada büyük felaketlere yol açabilir. Fakat Dünya mucizevi bir biçimde üzerinde var olan tüm canlılığı koruyup gözetecek hassaslıkta pek çok özellikle yaratılmıştır. Bütün bunlar sayesinde tüm komşularının aksine Dünya’da olağanüstü güzel bir yaşam alanı sunulmuştur. Dünyanın bu kusursuz yaratılışı Allah'ın insanlara çok büyük bir lütfudur.
  Allah yeryüzünü canlıların varlığı ve faydası için özel olarak yaratıp hazırladığını pek çok ayette bildirmektedir. Bu ayetlerden bazıları şöyledir:

  "Ki (Rabbim) yeryüzünü sizin için bir beşik kıldı onda sizin için yollar döşedi ve gökten su indirdi; böylelikle bununla her tür bitkiden çiftler çıkardık. Yiyin ve hayvanlarınızı otlatın. Şüphesiz bunda sağduyu sahipleri için elbette ayetler vardır. " (Taha Suresi 53-54)

  Dünya Her Saniye Koruma Altında

  Şu anda atmosferin üst tabakalarında bir meteor yağmuru yaşandığını biliyor muydunuz?

  Çoğu zaman farkında olunmasa da Dünyamızı çevreleyen atmosfer sayesinde her an büyük felaketlerden korunmaktayız.


  Saniyede ortalama 40 kilometre hızla Dünyamıza yönelen meteorlar atmosfere girdikten sonra sürtünme etkisiyle yanmaya başlar. Bu ‘kozmik bombalar’ doğal bir kalkan görevi gören atmosfer sayesinde bize ulaşmadan eritilir.


  İstatistiklere göre yılda ortalama 50.000 meteor atmosfer tarafından bu şekilde zararsız hale getirilir.


  Esas büyük tehlikeyi dev göktaşları oluşturur. Bunlardan herhangi birinin Dünya'ya düşmesi durumunda büyük bir felaket yaşanabilir. Her yıl Dünyamıza yönelen 10.000 tondan fazla göktaşı atmosfere girdiğinde sürtünmenin etkisiyle erimekte ve bu sayede Dünya'daki canlılar için hayati tehlike oluşmamaktadır. Kuşkusuz bu Allah’ın ‘Rahman’ ve ‘Rahim’ sıfatlarının bir tecellisidir. Bu gerçek bir ayette şöyle bildirilmiştir:

  "Gökyüzünü korunmuş bir tavan kıldık; onlar ise bunun ayetlerinden yüz çeviriyorlar. " (Enbiya Suresi 32)

  Güneş Sistemi'nde Sürekli Korunan Gizli Denge

  Güneş Sistemi'nin yapısını incelediğimizde her detayda çok hassas bir denge ve ince bir ayar ile karşılaşırız. Örneğin gezegenleri dondurucu soğukluktaki dış uzaya savrulmaktan koruyan etken Güneş'in "çekim gücü" ile gezegenlerin "merkez-kaç kuvveti" arasındaki dengedir.

  Güneş sahip olduğu büyük çekim gücü nedeniyle tüm gezegenleri kendine çeker. Onlar da dönmelerinin verdiği merkez-kaç kuvveti sayesinde bu çekimden etkilenmezler. Ancak;


  Eğer gezegenlerin dönüş hızları biraz daha yavaş olsaydı o zaman bu gezegenler hızla Güneş'e doğru çekilirler ve sonunda Güneş tarafından büyük bir patlamayla yutulurlardı.


  Eğer gezegenler daha hızlı dönseler bu sefer de Güneş'in gücü onları tutmaya yetmeyecek ve gezegenler dış uzaya savrulacaklardı. Oysa çok hassas olan bu denge her an her saniye kusursuz bir biçimde işlemektedir.

  Yeryüzündeki İdeal Isı

  Dünya canlıların özellikle de insan gibi kompleks yapıya sahip canlı varlıkların yaşayabilecekleri bir ısı değerine ve soluyabilecekleri bir atmosfere sahiptir. Evrendeki dev ısı yelpazesi içinde canlı yaşamına izin veren ısı aralığı çok dar bir aralıktır. İşte Dünyamız tam bu ısı aralığı içinde yer alır.

  Jeolog Frank Press bir gezegende yaşam olabilmesi için gerekli olan ısı aralığı hakkında şunları söyler:

  "Yaşam sadece çok sınırlı bir ısı aralığında mümkündür... ve bu ısı aralığı Güneş'in ısısı ile mutlak sıfır arasındaki muhtemel ısıların yaklaşık %1'lik bölümünü oluşturmaktadır. Dünya'nın ısısı tam bu dar aralıktadır. " (F. Press R. Siever Earth New York: W.H. Freeman 1986 s. 4)

  Allah üzerinde yaşadığımız Dünya'yı ve bütün evreni bilim adamlarının da vurguladığı gibi tam anlamıyla canlı yaşamına imkan verecek şekilde yaratmıştır. Bu Allah'ın kulları üzerindeki lütuf ve rahmetinin bir eseridir:

  "Görmedin mi Allah gökten su indirdi böylece yeryüzü yemyeşil donatıldı. Şüphesiz Allah lütfedicidir herşeyden haberdardır." (Hac Suresi 63)

  Yaşam İçin Gerekli Dengeler Listesi:

  Buraya kadar değindiklerimiz Dünya'daki yaşam için gerekli olan dengelerin sadece bir kısmıdır. Ünlü Amerikalı astronom Hugh Ross Yaratıcı ve Evren adlı kitabında Dünya'daki diğer bazı dengeleri şöyle sıralamaktadır:

  Ay ile Dünya Arasındaki Çekim Etkisi;


  Eğer daha fazla olsaydı: Ay'ın şiddetli çekiminin atmosfer şartları Dünya'nın kendi eksenindeki dönüş hızı ve okyanuslardaki gelgitler üzerinde çok sert etkileri olurdu.


  Eğer daha az olsaydı: Şiddetli iklim değişikliklerine neden olurdu.

  Dünya'nın Manyetik Alanı;


  Eğer daha güçlü olsaydı: Çok sert elektromanyetik fırtınalar olurdu.


  Eğer daha zayıf olsaydı: Güneş rüzgarı denilen ve Güneş'ten fırlatılan zararlı partiküllere karşı Dünya'nın koruması kalkardı. Her iki durumda da yaşam imkansız olurdu.

  Dünya'nın Büyüklüğü


  Daha küçük olsaydı: Yerçekimi çok zayıflayacak ve atmosferi Dünya'nın etrafında tutamayacaktı.


  Daha büyük olsaydı: Yerçekimi çok artacak ve bazı zehirli gazları da tutarak atmosferi öldürücü hale getirecekti.

  Ozon Tabakasının Kalınlığı


  Eğer daha fazla olsaydı: Yeryüzünün ısısı çok düşerdi.


  Eğer daha az olsaydı: Yeryüzü aşırı ısınır Güneş'ten gelen zararlı ultraviole ışınlarına karşı bir koruma kalmazdı.

  Sismik (Deprem) Hareketleri


  Eğer daha fazla olsaydı: Canlılar için sürekli bir yıkım olurdu.


  Eğer daha az olsaydı: Okyanus zeminindeki besinler suya karışmaz okyanus ve deniz yaşamı dolayısıyla bütün Dünya canlıları olumsuz etkilenirdi.

  Bu listedeki gibi milyonlarca hatta milyarlarca ölçü ve hassas denge Allah'ın her an her saniye yaratmasıyla insanoğlunun faydası için çalışmaktadır. Sadece bazı örneklerini saydığımız bu dengeler bize bir kez daha göstermektedir ki tüm evreni ve canlıları Rabbimiz yaratmıştır.

  "Allah yeryüzünü sizin için bir karar gökyüzünü bir bina kıldı; sizi suretlendirdi suretinizi de en güzel bir biçim ve incelikte kıldı ve size güzel ve temiz şeylerden rızık verdi. İşte sizin Rabbiniz Allah budur. Alemlerin Rabbi Allah ne Yücedir." (Mümin Suresi 64)

  Evrende Her An Her Saniye Yaşanan Mucizeler

  Güneş Sistemi'ndeki bilinen dokuz gezegenin sekizinden hiçbiri yaşam için uygun koşullara sahip değildir. Her biri ölü bir çölden bile daha ıssız ve daha cansızdır. Çünkü kimisinde +475 dereceye varan sıcaklıklar kimisinde zifiri bir karanlık kimisinde ise havasız ve susuz bir ortam bulunur. Bazılarında yaşama asla imkan vermeyecek kadar dondurucu soğuklar bazılarında ise saatte 2000 km’yi bulan fırtınalar ve volkanlar vardır.

  Kısacası Güneş Sistemi'ndeki bilinen dokuz gezegenin sekizi ve bunların 53 uydusu içinde yaşama uygun tek bir tane bile gök cismi yoktur. Her biri ölü ve sessiz birer madde yığınıdır. Ancak bir tanesi hariç: Dünya...

  Yüce Allah Asimdir (Koruyandır)

  Allah gökleri ve yeri kontrol altında tutmakta evrendeki tüm canlıları bildikleri veya bilmedikleri büyük tehlikelere karşı her an korumaktadır. Tüm bunlarda düşünen insanlar için ibretler bulunduğunu Allah bir ayetinde şöyle haber vermektedir:

  "Şüphesiz göklerin ve yerin yaratılmasında gece ile gündüzün art arda gelişinde insanlara yararlı şeyler ile denizde yüzen gemilerde Allah'ın yağdırdığı ve kendisiyle yeryüzünü ölümünden sonra dirilttiği suda her canlıyı orada üretip-yaymasında rüzgarları estirmesinde gökle yer arasında boyun eğdirilmiş bulutları evirip çevirmesinde düşünen bir topluluk için gerçekten ayetler vardır. " (Bakara Suresi 164)

  Merkez Kaç Kuvvetinde Her Gezegen İçin Ayrı Ölçü

  Güneş sistemindeki gezegenlerin Güneş'e olan uzaklıkları çok farklıdır. Dahası kütleleri çok farklıdır. Bu nedenle hepsinin ayrı dönüş hızları vardır. Ancak tüm bu ayrıntılar yaşanan kusursuz düzende herhangi bir aksaklığa yol açmaz. Çünkü merkez-kaç kuvveti her gezegenin kütlesine Güneş’ten uzaklığına ve dönüş hızına paralel olarak ayrı ayrı yaratılmıştır. Dolayısıyla gezegenler kendilerine özel yaratılmış olan bu kuvvet sayesinde hem Güneş tarafından yutulmamış hem de uzaya savrulmamış olur.

  Dünyanın Ekseni Niçin Eğimlidir?

  Dünya'nın ekseni 23 derece 27 dakikalık bir eğime sahiptir. Bu eğim kutuplarla ekvator arasındaki atmosferin oluşmasında engel oluşturabilecek aşırı sıcaklığı önler. Eğer bu eğim olmasaydı kutup bölgeleriyle ekvator arasındaki sıcaklık farkı çok daha artacak ve yaşanabilir bir atmosferin var olması imkansızlaşacaktı.

  Siz Bu Satırları Okurken Geçen Her Saniyede:


  Ay'dan yola çıkan ışık gözünüze ulaştı.

  Güneş'ten gelen her bir foton 300.000 km yol katetti.

  Yağmurlarla yeryüzüne 16 milyon ton su indi.

  Yeryüzünde 100 şimşek çaktı.

  Dünya uzayda dev kütlesiyle 30 km. yol aldı.

  Güneş 564 milyon ton hidrojeni 560 milyon ton helyuma çevirdi.

  (makale harun yahya)


  Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

        Konu: Her An Her Saniye Yaşanan Mucizeler 1

        Kategori: Coğrafya

        Konuyu Baslatan: Emine

        Cevaplar: 0

        Görüntüleme: 883


Etiketler

Yer imleri

Yer imleri

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajinizi Degistirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Facebook Baglan Giriş