Kullanıcı Tag Listesi

Çocukların cinsel istismarında farkındalığın artması ve destek mercilerinin tanınması, olayları ‘sır’ olmaktan çıkarmaya başladı. ‘Sır’ öğrenilsin ya da saklı kalsın, sonrasında mağdur için travmayla başa çıkma sürecinin başladığı unutulmamalı! http://www.delinetciler.net/forum/attachment.php?attachmentid=13613&d=1287689383 Kız ya da erkek çocuğun, yetişkin tarafından cinsel tatmin amacıyla doyum aracı olarak kullanılması; çocuk cinsel istismarı olarak tanımlanıyor. Son yirmi yıl

Bu konu 914 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
Cinsel Taciz Atlatılabilirmi 914 Reviews

  Konuyu değerlendir: Cinsel Taciz Atlatılabilirmi

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 914 kez incelendi.

 1. #1
  ŞiMaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  10.12.09
  Mesajlar
  21.542
  Konular
  11199
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  9
  Bahsedildi
  0 Mesaj
  Etiketlenmiş
  0 Konu
  Tecrübe Puanı
  100
  @ŞiMaL

  Yeni Cinsel Taciz Atlatılabilirmi

  Çocukların cinsel istismarında farkındalığın artması ve destek mercilerinin tanınması, olayları ‘sır’ olmaktan çıkarmaya başladı. ‘Sır’ öğrenilsin ya da saklı kalsın, sonrasında mağdur için travmayla başa çıkma sürecinin başladığı unutulmamalı!


  Kız ya da erkek çocuğun, yetişkin tarafından cinsel tatmin amacıyla doyum aracı olarak kullanılması; çocuk cinsel istismarı olarak tanımlanıyor. Son yirmi yıl içinde daha çok görünür olmaya başlayan ve son olarak Siirt’te yaşanan çocuk cinsel istismarlarının yarattığı öfke ve endişeyi, sayısal bir artıştan çok konunun konuşulabilir olmasına bağlayan uzmanlar, bunun sebepleri hakkında bizi şöyle aydınlatıyor: “Son zamanlardaki bu artışın sebebi, çocuk istismarına yönelik dikkatin artması, gerek medya gerek adli ve tıbbi kurumlarca daha sık sorgulanması ve dile getirilmesidir.” Araştırma sonuçlarına göre ülkemizde aile içi cinsel istismar oranı yüzde 1,4. Bu araştırma ayrıca tüm kadınların yüzde 20’sinin, tüm erkeklerin ise yüzde 7’sinin çocukluğunda en az bir kez cinsel istismara maruz kaldığını gösteriyor. Cinsel istismarı cinsel travma olarak tanımlayan uzmanlar, bunun çocuğun bedenine ve duygularına verdiği zararın boyutunun, istirmacının çocuğun tanıdığı biri olması ya da çocuğun güvenli saydığı yerlerde gerçekleştirilmesi ile büyüyebileceğini söylüyor. Detayları Bakırköy Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Cinsel İşlev Bozuklukları Birimi'nden Uzm. Dr. Ceyda Güvenç ile konuştuk.


  Çocuktaki ilk tepkiler neler?
  Cinsel travma çoğunlukla gözden kaçabiliyor, örtbas edilebiliyor, aileye söylenmeyebiliyor ya da damgalanma korkusu olabiliyor. Bu durumda ailelerin daha uyanık olmaları ve çocuktaki ani davranış bozukluklarını fark etmeleri önemli. Diğer yandan çocuk cinsel istismar vakalarına sosyo-kültürel olarak iyi durumdaki ailelerde de rastlanabiliyor. Olaydan sonra çocukta şiddet içerebilen davranış değişiklikleri, cinselliğin erken öğrenilmesi ve bunun tekrarıyla ilgili cinsel davranışlar gözlemlenebiliyor. Birleşme taklidi yapma, erken dönemde cinsel aktiviteleri kendi arama, uyku bozukluğu, kabuslar, aşırı tedirginlik, sinirlilik, depresif duygular gelişebiliyor. Yaşanan cinsel tacizin sonradan bir hastalık oluşturup oluşturmayacağına dair belirli faktörler var. Örneğin anne-babasına anlattıysa onların tepkisi, karakola gidildiyse güvenlik görevlilerinin yaklaşım biçimi (etek giydiğin için oldu vs) ya da sağlık personelinin o sıradaki yaklaşımı gibi.


  Cinsel saldırı, giyiniş biçimimizle ya da orada neden bulunduğumuzla ilgili bir durum olmadığı için, başvuru mercilerinin eğitimi de çok önemli. Ayrıca toplumun değer yargıları, damgalanma korkusu, suçluluk ve utanma duyguları gibi birçok faktör devreye giriyor. Çocukta, ilk dönemde başa çıkma yetisini geliştirebilirsek ruhsal hastalığa yol açmıyor. Bu yüzden travmanın anlatılmasının tedavi edici bir yanı var.

  Bunlara yol açabiliyor
  Cinsel travmadan sonra aşırı tedirginlik, gündüz yaşanan olayı canlandırma hali, uykusuzluk, kabuslar, depresif davranışlar, olayı hatırlatan yerlerden kaçınma gibi bulgular ilk bir ay içinde görülebiliyor. Ancak çocukluğunda istismara uğrayan kişilerin hepsinde yetişkinlikte sorun yaşanması beklenmez. Nadiren hiçbir sıkıntı yaşanmayabilir. Fakat diğer travmatik yaşam deneyimlerine göre istismara maruz kalmanın yetişkinlikte cinsellikle ilgili ya da ilgisiz çeşitli sorunlara neden olma olasılığı daha yüksektir. Cinsel ve fiziksel saldırıya uğrayanlarda depresyon, anksiyete, travma sonrası stres bozukluğu, fobiler, intihar girişimi, alkol ya da madde kötüye kullanımı, kendine zarar verme davranışı ve cinsel işlev bozuklukları oluşması beklenebilir. İlk ay tanı koymuyoruz ama bir aydan uzun sürer ve yerleşik kalırsa ‘post travmatik stres bozukluğu’ hastalığını araştırmak gerekir. Travma sonrası stres bozukluğu hastalığına en çok yol açan travma çeşidi, cinsel travmadır. Tabii bunun birçok başka tanı kriteri de var ama buradaki önemli detay şu: Bazen cinsel travmalar bastırılıyor, beyin olayı inkar ediyor. Bu psikolojik bir tepkidir. İnkar eden bazı vakalarda gecikmiş bir zamanda travma ortaya çıkabiliyor. Özellikle çocuk cinsel tacizi ise çocuk o yaşlarda cinsel bir deneyim yaşamadığı için örtülü kalıyor. Daha sonra evlendiğinde ya da birine karşı ilk yakınlık hissettiğinde bile canlı görüntüler, travmanın anımsanması ya da vajinusmus olabiliyor. Bu durumda vajinusmusu bir cinsel işlev bozukluğu olarak göremiyoruz. Cinsel işlev bozukluğunu bir kenara bırakıp, travmayla çalışıyorsunuz. Cinsel isteksizlik, cinsel uyarılma bozuklukları şikayetleri ile gelen hastalarda da, şikayetin altında bir istismar yatıyor olabilir. Örneğin, bazen uyarılma bozukluğunun altında aşırı kontrollü olma ile ilişkili bir durum ve onun altında da böyle bir istismarı yaşayan kişinin, “yaşadığım şeyi kontrol edemedim, kontrollü olsaydım başıma gelmezdi” gibi suçluluk duyguları yatıyor olabilir. Cinsel işlev bozukluğu hastalarında cinsel travmayı mutlaka sorguluyoruz. Gelen 3 hastanın 1’inde istenmeyen bir şekilde dokunulma, sözlü taciz vardır. Bunlarla kendisi başa çıkabiliyorsa onunla çalışmamıza gerek yok ama özellikle tekrarlayan cinsel travmalar var ki (bu daha çok ensest ilişkide oluyor) bunlar daha zor. Zaten çocukluk tacizlerinin yüzde 80’i çocuğun tanıdığı biri tarafından gerçekleştiriliyor. Bunu yaşayan birey karşı cinse güven kaybı, sağlıklı bir ilişki kuramama gibi sorunlar yaşıyor. Aile içi tacizler, tekrarlayan travmalar kompleks travmaya yol açar ve bunların ruh sağlığını bozucu etkisi daha fazladır.


  Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

        Konu: Cinsel Taciz Atlatılabilirmi

        Kategori: Psikoloji

        Konuyu Baslatan: ŞiMaL

        Cevaplar: 0

        Görüntüleme: 914


Etiketler

Yer imleri

Yer imleri

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajinizi Degistirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Facebook Baglan Giriş