Kullanıcı Tag Listesi

Yoldan geçen bir arabaya baktığımızda, arabanın hareketi ile birlikte gözümüz otomatik olarak hareket eder. Bu sırada beynimizin ve gözümüzün farklı bölgelerinde pek çok işlem yapılır. Bu farklı işlemlerin hepsi de aynı hedefe yöneliktir, hareket eden cismi takip etmek. Gözümüzü hareket eden bir cisim olmadan yavaş yavaş hareket ettirmeye çalıştığımızda ise birkaç istisna dışında bunu asla başaramayız. Ne var ki hareket eden cisim görüş alanımıza girdiğinde beyindeki hedef takip sistemi

Bu konu 709 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
Beynin Hedef Takip Sistemi 709 Reviews

Konuyu değerlendir: Beynin Hedef Takip Sistemi

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 709 kez incelendi.

Vuslata Hasret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    4272
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    2
    Bahsedildi
    0 Mesaj
    Etiketlenmiş
    0 Konu
    Tecrübe Puanı
    632
    @Vuslata Hasret

Standart Beynin Hedef Takip Sistemi

Yoldan geçen bir arabaya baktığımızda, arabanın hareketi ile birlikte gözümüz otomatik olarak hareket eder. Bu sırada beynimizin ve gözümüzün farklı bölgelerinde pek çok işlem yapılır. Bu farklı işlemlerin hepsi de aynı hedefe yöneliktir, hareket eden cismi takip etmek.

Gözümüzü hareket eden bir cisim olmadan yavaş yavaş hareket ettirmeye çalıştığımızda ise birkaç istisna dışında bunu asla başaramayız. Ne var ki hareket eden cisim görüş alanımıza girdiğinde beyindeki hedef takip sistemi devreye girer.

Uzmanlar gözümüzdeki sistemin bir benzeri olan hedef takip sistemini oluşturabilmek için “imge işleme” adı verilen son derece karmaşık matematiksel yöntemler kullanırlar. Bu yöntemler neticesinde hedeflenen cisim, görüntü içinde ayırt edilir, uzaydaki pozisyonu, hareket doğrultusu, hızı ve ivmesi gibi fiziksel birtakım değerler hesaplanır. Daha sonra bu değerler yorumlanarak görüntünün alındığı kamera ya da radarın motorlarına aktarılır.

Böylece hedef, kamera ya da radarın görüntü alanı dışına çıkmamış olur. Buraya kadar anlatılan son derece karmaşık matematiksel işlemleri de içeren bu sistem, beynimizde biz hiç çaba sarf etmeden ve farkında olmadan işler. Kameramız olan gözlerin üzerine düşen görüntü beyinde işlenerek cismin uzaydaki pozisyonu, hareket doğrultusu ve hızı gibi bilgiler hesaplanır. Daha sonra bu bilgiler doğrultusunda gözlerimizi hareket ettirmeye yarayan 12 kas, tam da olması gerektiği ölçüde gözü çevirir. Bunun neticesinde gözümüz gerektiği yönde ve hızda döner. Görüldüğü üzere, sistem çok ince hesaplarla işlemektedir.

Beynin Görmedeki Rolü

Beynin görme ile ilgili yaptığı görevler incelendiğinde göz ile ne kadar uyumlu bir yapıda olduğu daha iyi anlaşılır:

İki ayrı gözün retinasından gelen sinyallerin üst üste çakıştırılması.

Bu görüntülerin karşılaştırılarak derinliğin algılanması.

Çizgi ve sınırların fark edilmesi.

Görme merkezinde renk analizi.

Beyinde parlaklığın algılanması. Beynin parlaklık düzeyini nasıl fark ettiği hakkında çok az şey bilinir. Ancak bunun, kısmen parlaklığın görme alanındaki çizgi, sınır, hareket eden cisimler ve zıt renklerin neden olduğu görme kontrastlarının şiddetini artırmasından ileri geldiği sanılmaktadır.

Göz bebeği çapının kontrolü.

Göz hareketlerinin kaslarla kontrolü.

Retinadan gelen görüntünün parçalanıp tekrar birleştirilmesi ve görsel hafızayla tamamlanması.

Görüntünün ters çevrilmesi.

Kör noktaya düşen görüntünün, boşluk olarak kalmaması için doldurulması.

Hareket eden cisimlerin takip edilmesi

En ileri teknolojiye sahip kameralardan milyonlarca kez daha üstün özelliklere sahip olan gözler en detaylı tasarıma sahip organlardan biridir. Bilim dünyası gözü inceledikçe gözün çalışması ile ilgili daha pek çok önemli nokta ortaya çıkmaktadır.

Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

Konu: Beynin Hedef Takip Sistemi

Kategori: Enteresan,Yaşanmış Olaylar

Konuyu Baslatan: Vuslata Hasret

Cevaplar: 0

Görüntüleme: 709

Ezan Oldum Dinmedim.Bayrak Oldum İnmedim. Şehit Oldum Ölmedim.Adım Müslüman Soyadım Türk Benim

Etiketler

Yer imleri

Yer imleri