Kullanıcı Tag Listesi

Toplardamar Kapakçıkları *Mühendis Hücreler *Kendilerini Feda Eden Hücreler *Kusursuz Bir Düzen İçerisinde Çalışırlar İnşa edilen her kapaktan birkaç milimetre ötede aynı işlem gerçekleşir. Çalışkan hücreler yine benzer bir şuurla aynı yöne açılan bir kapak daha inşa ederler. Eğer bu kapaklardan bazılarını inşa eden hücreler farklı bir karar alsalar ve kapaklardan bazılarını ters yöne doğru açılabilecek şekilde inşa etselerdi, bu sefer kan damarlarda akamaz ve insan, yaşamını derhal

Bu konu 1025 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
Damarların Otomatik Kapıları 1025 Reviews

Konuyu değerlendir: Damarların Otomatik Kapıları

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1025 kez incelendi.

Vuslata Hasret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    4272
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    2
    Bahsedildi
    0 Mesaj
    Etiketlenmiş
    0 Konu
    Tecrübe Puanı
    631
    @Vuslata Hasret

Standart Damarların Otomatik Kapıları

Toplardamar Kapakçıkları

*Mühendis Hücreler
    *Kendilerini Feda Eden Hücreler
    *Kusursuz Bir Düzen İçerisinde Çalışırlar

İnşa edilen her kapaktan birkaç milimetre ötede aynı işlem gerçekleşir. Çalışkan hücreler yine benzer bir şuurla aynı yöne açılan bir kapak daha inşa ederler. Eğer bu kapaklardan bazılarını inşa eden hücreler farklı bir karar alsalar ve kapaklardan bazılarını ters yöne doğru açılabilecek şekilde inşa etselerdi, bu sefer kan damarlarda akamaz ve insan, yaşamını derhal yitirirdi. Ancak bu gerçekleşmez ve toplardamar boyunca var olan binlerce kapağın her biri ayrı ayrı birbirlerine uygun şekilde inşa edilirler.

Nefes Almamızı ve Yemek Yiyebilmemizi Sağlayan Küçük Kapakçık: Epiklot

Nefes borumuz ve yemek borumuz boğazımızda yan yana bulunur. Fakat boğulmadan yemek yiyebilir ve nefes alabiliriz. Bunu sağlayan ise nefes borusunun üzerinde yer alan küçük kapakçık ‘epiklot’tur. Nefes borusunun hemen girişinde bulunan bu kapakçık, yemek yerken soluk borusuna su veya yiyecek kaçmasını engeller. Yutkunmadan sonra ise kapakçık tekrar kapanır ve böylece nefes borusundan hava geçmesi sağlanır.

Epiklot kapakçığı mucizevi bir şekilde bebeklerde daha farklıdır. Bebeklerdeki kapakçık sistemi yetişkinlerdekine oranla daha yukarıdadır ve daha farklı şekilde çalışır. Bu sayede bebek nefes alıp verirken rahatlıkla anne sütü içebilir. Bebeklerin anne sütü içerken, bir yandan ağlamalarına rağmen boğulmamaları da bu yüzdendir. Eğer bebeklerdeki kapak sistemi de yetişkinlerdekine benzer bir yapıya sahip olsaydı, bebekler anne sütünü emerken boğulabilirlerdi.Hücreler DNA’larında saklı olan bilgiye göre bu boru hattının inşaatında nerede hangi görevi yapacaklarını öğrenirler. Ayrıca bu inşaatta görevli milyarlarca hücrenin hepsi hangi hücrelerle bir araya gelmesi gerektiğini bilir. Çalışmaları gereken yeri bulduklarında da durmaksızın çalışmaya, görevlerini yapmaya başlarlar. Ancak kullandıkları malzeme yabancı bir inşaat malzemesi değil “kendileri”dir. Bu inşaatta çalışan her hücre, ömrünün geri kalan kısmını boru hattının küçük bir parçası olmak için feda eder.Adeta boru inşaatını andıran bu toplardamar sisteminin yapım planları ve projeleri hücrenin çekirdeğindeki bilgi bankasında yani DNA’sında bulunur. Her hücre bu projeyi okur ve bunu uygular. Şüphesiz aklı olmayan hücrenin bir projeyi okuması ve birebir uygulaması çok düşündürücüdür.

İnsanlar mühendis olmak, bu konuda uzmanlaşmak için yıllarca okur ve pratik yaparlar. Oysa hücreler ilk andan itibaren bu bilgiye sahiptirler.

Vücudumuzdaki toplardamarların içine kalbe doğru açılan birçok kapakçık yerleştirilmiştir. Böylece kanın, yer çekiminin etkisiyle geriye gitmesi engellenmiştir. Kan akışının sadece kalbe doğru olması sağlanmıştır. Bu kapakçıkların her biri son derece özel bir yapıya sahiptir. Her birinin etten menteşeleri vardır. Bu menteşeler sayesinde kapakların tek yöne doğru açılması sağlanır. Bu düzenin tamamına baktığımızda ortada ciddi bir mühendislik olduğunu görürüz. Şimdi bu sistemin inşasını inceleyelim.

Hücreler, toplardamar hattının yapımında üç önemli görevi üstlenmişlerdir. Bu hücreler, hem mühendis, hem işçi hem de inşaat malzemesi görevi alırlar.

Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

Konu: Damarların Otomatik Kapıları

Kategori: Sağlık Kütüphanesi

Konuyu Baslatan: Vuslata Hasret

Cevaplar: 0

Görüntüleme: 1025

Ezan Oldum Dinmedim.Bayrak Oldum İnmedim. Şehit Oldum Ölmedim.Adım Müslüman Soyadım Türk Benim

Etiketler

Yer imleri

Yer imleri