Kullanıcı Tag Listesi

Zarafet kelimesinin içini doldurabilecek özellikler nelerdir? Acaba hiç düşündünüz mü, zarif insan kime denir, mekanlara zerafeti katan nedir diye ? Zarif kelimesi zarf kelimesi ile aynı köktendir. Zarf, “içine bir şey konulan kap” anlamını taşır. Mektup zarfı gibi... O halde zarif insan da, “içinde latif ve hoş şeyle...r bulunan kişi” anlamına gelecektir. Peki o halde zarafetin içini dolduran bu latif ve hoş şeyler acaba nelerdir? Zarif olmanın ilk şartı hiç şüphesiz nazik olmaktır.

Bu konu 539 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
Zarafet halleri 539 Reviews

Konuyu değerlendir: Zarafet halleri

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 539 kez incelendi.

Vuslata Hasret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    4272
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    2
    Bahsedildi
    0 Mesaj
    Etiketlenmiş
    0 Konu
    Tecrübe Puanı
    630
    @Vuslata Hasret

Standart Zarafet halleri

Zarafet kelimesinin içini doldurabilecek özellikler nelerdir? Acaba hiç düşündünüz mü, zarif insan kime denir, mekanlara zerafeti katan nedir diye ?

Zarif kelimesi zarf kelimesi ile aynı köktendir. Zarf, “içine bir şey konulan kap” anlamını taşır. Mektup zarfı gibi... O halde zarif insan da, “içinde latif ve hoş şeyle...r bulunan kişi” anlamına gelecektir. Peki o halde zarafetin içini dolduran bu latif ve hoş şeyler acaba nelerdir?

Zarif olmanın ilk şartı hiç şüphesiz nazik olmaktır. Nazik olmanın ilk şartı da hatayı kendinde aramak. Konfüçyüs, insaniyeti tanımlarken “Kendine hakim olmak ve nezaketli olmak.” der. Bu bir bakıma zarafetin de tanımıdır. Çünkü zarif kişi hiç kimseye zararı dokunmayan, bilakis kendisinden çevresine güzellik ve iyilik yansıyan kişidir. Zarafeti olmayan, nezaketle terbiye edilmeyen bütün varlıklar, gitgide canavarlaşır. O halde zarafet haddi aşmamak da demektir. Haddi aşan her şey çevresine zarar verir...

Her tavrın bir zarafeti vardır. Oturmanın, kalkmanın, iş görmenin, eşyaya bakmanın, sosyal ilişkilerin, çalışmanın, dinlemenin ve tabii söz söylemenin... Gönüllerdeki zarafet dışa yansıdıkça hayat güzelleşir ve kalite kazanır. Söz gelimi sanat eserleri ancak zarif bir duyuş, zarif bir bakış ile ortaya çıkabilir. Sözün zarafeti şiir, rengin zarafeti resim, taşın zarafeti mimari, sesin zarafeti beste olarak dışa yansıdığı vakit eşya da zarafet kazanır ve sanat olur. O halde sanatın kullandığı yöntem, baştan başa bir zarafetten ibarettir...

Eşyanın zarafeti insanın ona yüklediği anlam ile ölçülür. Zarafet nezaket ve hoşlukla ölçülüyorsa, çevreye ruha hoş gelecek tavırlar yansıtmak anlamına geliyorsa, ortamların ve buradaki mimarinin zerafeti insanın kullanım amacı ile, bu ortamları doldurduğu duygularla ölçülür....

~~~
    “Allah, hidayet bulanlara hidayeti arttırır. Sürekli olan salih davranışlar, Rabbinin katında sevap bakımından daha hayırlı, varılacak sonuç bakımından da daha hayırlıdır.” (Meryem Suresi, 76.ayet)
    _

Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

Konu: Zarafet halleri

Kategori: Atış Serbest

Konuyu Baslatan: Vuslata Hasret

Cevaplar: 0

Görüntüleme: 539

Ezan Oldum Dinmedim.Bayrak Oldum İnmedim. Şehit Oldum Ölmedim.Adım Müslüman Soyadım Türk Benim

Etiketler

Yer imleri

Yer imleri