‎2001 yılı şubat ayında insan Genom Projesinin sonuçları bir basın toplantısıyla dünyaya duyruldu. Bu toplantıda bir konuşma yapan dönemin ABD başkanı Bill Clinton “Tanrı’ın yaşamı yarattığı dili öğreniyoruz’’ diyerek başladığı sözlerini “Tanrı’ın en kutsal armağanının ne kadar harika, güzel ve karmaşık olduğunu daha ya...kından anlıyoruz’’ diyerek tamamlamıştı... Bugün bilimsel konu ve araştırmalara “akıllı tasarım” yaklaşımı hızla yayılarak dünyadaki bir.ok bilim insanı tarafından kabul

Bu konu 1198 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
DNA'nın Dili Bize Neyi Anlatıyor 1198 Reviews

Konuyu değerlendir: DNA'nın Dili Bize Neyi Anlatıyor

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1198 kez incelendi.

Vuslata Hasret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    4260
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    753
    @Vuslata Hasret

Standart DNA'nın Dili Bize Neyi Anlatıyor

‎2001 yılı şubat ayında insan Genom Projesinin sonuçları bir basın toplantısıyla dünyaya duyruldu. Bu toplantıda bir konuşma yapan dönemin ABD başkanı Bill Clinton “Tanrı’ın yaşamı yarattığı dili öğreniyoruz’’ diyerek başladığı sözlerini “Tanrı’ın en kutsal armağanının ne kadar harika, güzel ve karmaşık olduğunu daha ya...kından anlıyoruz’’ diyerek tamamlamıştı...

Bugün bilimsel konu ve araştırmalara “akıllı tasarım” yaklaşımı hızla yayılarak dünyadaki bir.ok bilim insanı tarafından kabul edilmektedir.

Bu düşünceye katılan bilim adamlarından birisi de “İnsan Genomu” projesinin yöneticisi Francis Collins’in oldu. Keşfindeki tasarım delillerini anlatan ve 2006’nin Eylül ayında yayınlanan kitabına “Allah'ın Dili” (The Language of God) ismini verdi. Daha önceleri ateist olan Collins, kendi çalışmalarından etkilenerek, bir yaratıcının varlığına ikna olduğunu ifade ediyor. DNA’nın yapısı ve içinde barındırdığı bilgiyi çalışmaları sırasında keşfettikçe bu bilgilerin ancak bir Yaradan tarafından kodlanabileceğini görmüş...

DNA’nın yapısı tüm bilim adamlarını hayrete düşürmüştü. Fakat bu yapının ötesinde insanları hayrete asıl nokta Clinton’un dediği gibi canlılığa ait bir dilin var olması oldu.

DNA, hücrelerin çekirdeklerinde bulunup, hücrelerin bölünüp çoğalması için olmazsa olmaz olan proteinlerin ne şekilde üretileceklerini gösteren bilgilerin saklandığı birer bilgi bankasıdır.

Eğer tüm bu bilgi, ansiklobedi sayfalarında yazılmış olsaydı toplam 1milyon ansiklopedi sayfasını doldurabilirdi. Her gün, 24 saat boyunca, hiç durmadan, her saniyede insanın gen bilgilerinden bir tanesi okunacak olsa, bu işlemin tamamlanması için 100 yıl geçmesi gerekmektedir. DNA’daki bilginin kitap haline getirildiğini varsaydığımızda ise, bu kitapları üst üste koyduğumuz takdirde, kitapların yüksekliği 70 metreye erişecektir.

DNA kromozom adı verilen 23 çift özel bölümden oluşmaktadır. Eğer DNA ‘yı her biri ortalama yaklaşık 46 bin sayfadan oluşan 23 ciltlik bir dev ansiklopedi setine benzetirsek , her cildi de kromozoma benzetebiliriz. kromozomlar ise genlerden oluşmaktadır. Bunları da ansiklopedi içindeki cümleler gibi düşünebiliriz.Her gen, karşılığı olduğu protein türüne göre, sayıları 1000 ile 186.000 arasında değişen nükleotidlerin özel bir sıralamada dizilmesinden oluşur. Genlerdeki bu harflerin sıralanışı özel üçlü sisteme göre olmaktadır. Her üçlü grup proteinin yapı taşı olan bir aminoasidi kodlar.

Örneğin “ATT” bir aminoasidi kodlarken “AGA” farklı bir aminoasidi kodlamaktadır. 20 farklı aminoasidin birbirinden farklı kodları vardır. Her genin başında ise aynı zamanda her insan proteininin de başında bulunan metionin aminoasidini kodlayan üçlü grup bulunmaktadır. Genin sonunda ise proteinin bittiğini belirten özel bir üçlü grup bulunmaktadır. Bunu cümlelerin sonunda konulan nokta işaretine benzetebiliriz. Bunlar DNA’nın dilinin gramer kurallarından sadece birkaçıdır. Burada söz ettiğimiz kuralların gözle görülmeyecek kadar küçük hücrelerimizin içindeki çekirdeklerde saklı olan, açıldığında iki metre uzunluğu ulaşan bir iplikçiğin üzerinde bulunan toplam 3 milyar kimyasal harften meydana gelmiş olduğunu tekrar hatırlatmak istiyoruz.

ŞİMDİ BU NOKTADA DURUP DÜŞÜNELİM.
    İKİ METRE UZUNLUĞUNDA OLMASINA RAĞMEN ÖZEL OLARAK PAKETLENEREK HÜCRE ÇEKİRDEĞİNE SIĞDIRILMIŞ DNA KENDİ KENDİNE OLUŞABİLİR Mİ? BÖYLE BİR İPLİKÇİKTE 1 MİLYON ANSİKLOPEDİ SAYFASI BİLGİ KENDİ KENDİNE OLUŞABİLİR Mİ? BU BİLGİYE AİT BİR DİL VE BU DİLE AİT GRAMER KURALLARI KENDİ KENDİNE OLUŞABİLİR Mİ?

“Biz ayetlerimizi hem afakta, hem kendi nefislerinde onlara göstereceğiz; öyle ki, şüphesiz onun hak olduğu kendilerine açıkça belli olsun. Her şeyin üzerinde Rabbinin şahid olması yetmez mi?” [Fussulet Suresi, 53.ayet]
    _

Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

Konu: DNA'nın Dili Bize Neyi Anlatıyor

Kategori: Atış Serbest

Konuyu Baslatan: Vuslata Hasret

Cevaplar: 0

Görüntüleme: 1198

Ezan Oldum Dinmedim.Bayrak Oldum İnmedim. Şehit Oldum Ölmedim.Adım Müslüman Soyadım Türk Benim

Etiketler