Kullanıcı Tag Listesi

11 Ocak 2011 Bilimadamları: 'Uzaylılarla yakın temasa hazır olun' İngiltere'de yayınlanan The Guardian gazetesi dünkü sayısında ilginç konulu bir toplantıyı haber yaptı. Habere göre Londra'da bulunan Royal Society adlı kuruluş, çeşitli disiplinlerden bilim insanlarının katıldığı bir toplantı düzenledi. Ağırlıklı olarak astronomların ve fizikçilerin bulunduğu toplantının konusu da şuydu:

Bu konu 906 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
'Uzaylılarla yakın temasa hazır olun' 906 Reviews

  Konuyu değerlendir: 'Uzaylılarla yakın temasa hazır olun'

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 906 kez incelendi.

 1. #1
  Vuslata Hasret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  12.10.09
  Mesajlar
  8.955
  Konular
  4272
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  2
  Bahsedildi
  0 Mesaj
  Etiketlenmiş
  0 Konu
  Tecrübe Puanı
  631
  @Vuslata Hasret

  Yeni 'Uzaylılarla yakın temasa hazır olun'

  11 Ocak 2011

  Bilimadamları: 'Uzaylılarla yakın temasa hazır olun'


  İngiltere'de yayınlanan The Guardian gazetesi dünkü sayısında ilginç konulu bir toplantıyı haber yaptı. Habere göre Londra'da bulunan Royal Society adlı kuruluş, çeşitli disiplinlerden bilim insanlarının katıldığı bir toplantı düzenledi. Ağırlıklı olarak astronomların ve fizikçilerin bulunduğu toplantının konusu da şuydu:

  "Dünyadışı yaşamın tespiti ve bunun bilim ve toplum açısından sonuçları"

  25 ile 26 Ocak 2010 tarihleri arasında gerçekleşen toplantıdaki tartışmaların akademik makalelere dönüşmüş hali ise bundan neredeyse tam bir sene sonra, Royal Society'nin akademik jurnali olan Philosophical Transactions of the Royal Society'de yayınlandı.

  St. Andrews Üniversitesi'nden Martin Dominik ve Open University'den John C. Zarnecki'nin kaleme aldığı giriş yazısından sonra, çeşitli üniversitelerden gelen akademisyenlerin makaleleri aynı konuyu farklı yönlerden inceliyor: Dünyadışı yaşamın keşfi, insanlığı ne şekilde etkiler. Kimisi biyoloji açıdan yaklaşırken, kimisi siyaset bilimi yönünden incelemiş.

  Her biri teker teker ne demiş, zaman olsa da incelesek. Ancak makalelerin üzerinden hızlı bir şekilde geçtiğimizde dikkat çeken noktalar şunlar:

  - Dünyadışı yaşam keşfedilirse, bilim insanlarının rolü ne olacak? Uygun koşullarda uzman görüşünden faydalanılacak mı yoksa uzaylılara karşı fırsatçı ve güç odaklı bir yaklaşım mı ağır basacak? Yani kısaca bilim, siyasetin dışında kalabilecek mi?

  - Çeşitli kurumlar arasında Koordinasyon eksikliğini gidermek için siyasal olarak uluslararası meşruluğa sahip bir kurumun sorumluluk üstlenmesi daha doğru olur. Ki Birleşmiş Milletler'in halihazırda böyle bir kurumu var: BM Dış Uzay İşleri Ofisi (Copuos)

  - Cambridge Üniversitesi'nden evrimsel biyoloji uzmanı Simon Conway Morris, kendimizi en kötü senaryoya hazırlamamız gerektiğini söylemiş. Morris'in varsayımına göre, uzaylılar, dünyadakine benzer bir evrim süreci geçirmiş olacaklar. Dolayısıyla moleküler seviyenin ötesinde huyları da bize benzeyebilir. Özellikle de şiddete ve sömürgeye karşı olan eğilim yönünden...

  Morris şöyle diyor: "Neden en kötüsüne hazırlanmamız gerekli? İlk olarak eğer akıllı uzaylılar varsa, bizim gibi gözükecekler. Harikulade tarihimizi göz önüne alırsak, neden dikkatli olmamız gerektiğini anlarız." Ünlü fizikçi Stephen Hawking'in uyarısını hatırlayın

  Ve esas bomba kısım.

  Kaliforniyalı bir teolog olan Ted Peters, olası bir akıllı uzaylı keşfinin, dini açıdan dünyayı nasıl etkileyeceği üzerine kafa yormuş. Böyle bir keşif, Semavi dinlerin öğretileri açısından ne kadar uyumlu olabilir? İnsan ve tanrı arasındaki ilişki, uzaylılar devreye girerse nasıl etkilenir? Bu sorulara Peters'in cevabı özet olarak şöyle olmuş:

  "İlahiyatçılara hala ihtiyaç duyulacak. Astroilahiyatçılar ortaya çıkacak. Ve benim öngörüme göre dünyadışı akıllı yaşam ile iletişim kurmamızın sonucunda bütün yaratılışın tanrının bir lütfu olduğu görüşü daha da yaygınlaşacak."


  Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

        Konu: 'Uzaylılarla yakın temasa hazır olun'

        Kategori: Enteresan,Yaşanmış Olaylar

        Konuyu Baslatan: Vuslata Hasret

        Cevaplar: 0

        Görüntüleme: 906

  Ezan Oldum Dinmedim.Bayrak Oldum İnmedim. Şehit Oldum Ölmedim.Adım Müslüman Soyadım Türk Benim

Etiketler

Yer imleri

Yer imleri

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajinizi Degistirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Facebook Baglan Giriş