Kullanıcı Tag Listesi

Çinliler'den "Görünmez Geçit" Bu sefer "Çin Seddi"ni aşmanın yolunu buldular...Görünmez olarak! The American Physical Society adlı akademik jurnalde 2 Aralık 2010 tarihinde çok ilginç bilimsel bir fizik makalesi yayınlandı... Hong Kong Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'nden 7 Çinli akademisyen, 2009'da bir teori üzerinde çalışmaya başladı. Hakkında deney yapmaya başladıkları teoriyi, dilimizin döndüğü kadar anlatmak isteriz, keza hem teknolojik açıdan yol açabileceği gelişmeler, hem

Bu konu 782 kez görüntülendi 1 yorum aldı ...
Çinliler'den "Görünmez Geçit 782 Reviews

Konuyu değerlendir: Çinliler'den "Görünmez Geçit

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 782 kez incelendi.

Vuslata Hasret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    4272
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    2
    Bahsedildi
    0 Mesaj
    Etiketlenmiş
    0 Konu
    Tecrübe Puanı
    631
    @Vuslata Hasret

Standart Çinliler'den "Görünmez Geçit

Çinliler'den "Görünmez Geçit"

Bu sefer "Çin Seddi"ni aşmanın yolunu buldular...Görünmez olarak!

The American Physical Society adlı akademik jurnalde 2 Aralık 2010 tarihinde çok ilginç bilimsel bir fizik makalesi yayınlandı...

Hong Kong Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'nden 7 Çinli akademisyen, 2009'da bir teori üzerinde çalışmaya başladı. Hakkında deney yapmaya başladıkları teoriyi, dilimizin döndüğü kadar anlatmak isteriz, keza hem teknolojik açıdan yol açabileceği gelişmeler, hem de metafiziksel açıdan akla getirdiği "semboller" zannımızca çok çok önemli.

Che-Ting Chan'ın önderliğinde yapılan araştırmanın dayandığı teori kısaca şu:

Fiziğin alt dallarından biri olan optik prensiplerinden yola çıkarak optik yanılgı üretebilen çeşitli aygıtların yardımıyla, bir objenin optik görüntüsünü, başka bir objeninkine dönüştürmek. İllüzyon optiği denilen bu kavramın barındırdığı olasılıklar şunlar:

a) Bir objenin başka bir obje gibi görünmesini
    b) Objenin bulunduğu konumdan başka bir konumda gözlemlenebilmesini.
    c) (Esas iştah kabartan kısma geldik) Objenin "görünmez olabilmesi".

Bunları sağlayacak bir cihazın üzerinde çalışıyor, Çinli araştırmacılar. Ve çıkan makaleye bakılırsa, bu işi kısmen başarmış gibi gözüküyorlar. Henüz emekleme aşamasında olan bu teknoloji, gerek askeri, gerekse ticari açıdan muazzam sonuçlar doğurabilir. Önümüzdeki süreci dikkatle takip etmek gerekiyor.

Bu işin bilimsel kısmı.

Gelelim araştırmayla ilgili "metafiziksel" çağrışımlara.

Her akademik dergide, söz konusu makalenin kısaca tanıtıldığı, araştırmacıların kendi yazdıkları (ingilizce "synopsis" denen) bir bölüm olur. Yukarıda bahsi geçen makalenin özet kısmında, çok ilginç bir tanım gözümüze çarptı. İngilizcesi şöyle

"We experimentally demonstrate the first metamaterial “illusion optics” device—an “invisible gateway” by using a transmission-line medium." (Kaynak)

Meali: Yaptığımız deneyle ilk "ilüzyon optiği" cihazını -aktarım ortamını kullanan "görünmez bir geçit"- ispatladık.

"Görünmez bir geçit"...

Söz konusu Çin olunca, "görünmez geçit"in çağrışımları da ister istemez metafiziksel olabiliyor.

Örneğin Ye’cüc ve Me’cüc kavimleri gibi...

Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

Konu: Çinliler'den "Görünmez Geçit

Kategori: Enteresan,Yaşanmış Olaylar

Konuyu Baslatan: Vuslata Hasret

Cevaplar: 1

Görüntüleme: 782

Ezan Oldum Dinmedim.Bayrak Oldum İnmedim. Şehit Oldum Ölmedim.Adım Müslüman Soyadım Türk Benim

alonehc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    1355
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    1 Mesajına 1 Teşekkür Aldı
    Bahsedildi
    0 Mesaj
    Etiketlenmiş
    0 Konu
    Tecrübe Puanı
    783
    @alonehc

Bunları sağlayacak bir cihazın üzerinde çalışıyor, Çinli araştırmacılar. Ve çıkan makaleye bakılırsa, bu işi kısmen başarmış gibi gözüküyorlar. Henüz emekleme aşamasında olan bu teknoloji, gerek askeri, gerekse ticari açıdan muazzam sonuçlar doğurabilir. Önümüzdeki süreci dikkatle takip etmek gerekiyor.

Bu tür çalışmalar ilk olarak askeri amaçla kullanılır ardından tıpta sonra bildiğimiz gibi bizlere sunulur yani demek istediğim şimdi aşamanın 3. safhasındalar..! (:
    Her şey bir tebessüm kadar uzak..

Tebessüm mü..?

Oda yere düşen bir kristal gülün çıkardığı sesi resme yansıtan ressamın elinde..!

Kod:
    2566342 . ... ... .. .. .. ... All Legal And İllegal Right Reserved..!

Etiketler

Yer imleri

Yer imleri