Kullanıcı Tag Listesi

04 Ocak 2011 Balyoz CD'lerindeki sır aydınlandı Emniyet, orijinal resimleri ortaya çıkan Balyoz'la ilgili 19 CD'de son değişiklikleri yapanları da tek tek belirledi.

Bu konu 674 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
Balyoz CD'lerindeki sır aydınlandı 674 Reviews

  Konuyu değerlendir: Balyoz CD'lerindeki sır aydınlandı

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 674 kez incelendi.

 1. #1
  Vuslata Hasret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  12.10.09
  Mesajlar
  8.955
  Konular
  4272
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  2
  Bahsedildi
  0 Mesaj
  Etiketlenmiş
  0 Konu
  Tecrübe Puanı
  631
  @Vuslata Hasret

  Yeni Balyoz CD'lerindeki sır aydınlandı

  04 Ocak 2011  Balyoz CD'lerindeki sır aydınlandı

  Emniyet, orijinal resimleri ortaya çıkan Balyoz'la ilgili 19 CD'de son değişiklikleri yapanları da tek tek belirledi.  TÜBİTAK ve bilirkişi raporları ile Balyoz CD'lerinin sonradan oluşturulduğu iddialarını çürüten Emniyet, orijinal resimleri ortaya çıkan 19 CD'de son değişiklikleri yapanları da tek tek belirledi. Zaman'da yer alan habere göre ek klasörlere giren tespit tutanağında, ordu komutanına (Or.K.na) sunulan 11 No'lu CD dahil tüm CD'lerde kimin, ne zaman, ne işlem yaptığı ayrıntılı şekilde belirtiliyor.

  Orijinal resimleri yayımlanan Balyoz CD'lerinin içinde bulunan belgelerle ilgili de yeni detaylar ortaya çıkıyor. Balyoz darbe planı davasının 1 numaralı sanığı Çetin Doğan'ın kızı ve damadının 'CD'ler sonradan üretildi' iddialarını çürüten belgeler iddianamenin ek klasörlerinde yer alıyor. Emniyet, 1. Ordu Komutanlığı'nın kozmik odasından çıktığı belirlenen 2003 yılına ait 19 CD'deki kritik belgelerde değişiklik yapan ve kaydeden bilgisayarlar ile son kullanıcıların isimlerini tek tek belirledi.

  TÜBİTAK ile Emniyet kriminal bilirkişi incelemeleriyle CD ve dokümanların kimler tarafından oluşturulduğu ayrıntılı şekilde ortaya konuluyor. Belgelerde genel itibarıyla belli kullanıcı isimleri ile işlem yapıldığı tespiti yapılıyor. Örneğin, komutana sunulan Or.K.na kodlu 11 numaralı CD'de bulunan Balyoz Harekât Planı dosyasını, önce kozmik odada görevli sivil memur Sevilay Erkani Bulut, daha sonra HRKBSK kullanıcısı, en son olarak da Süha Tanyeri isimli kullanıcı kaydetti.

  Altında dönemin Harp Akademileri Komutanı Orgeneral İbrahim Fırtına'nın isminin yer aldığı Oraj Eylem Planı dosyasını oluşturan ve kaydeden isim 'ckoylu'. Fatih ve Beyazıt camilerinin bombalanmasını öngören Çarşaf-Sakal Eylem Planı harekât emri dosyaları ise önce Hüseyin Topuz isimli kullanıcı, daha sonra Hüseyin Özçoban eliyle kaydedildi.

  Yine 'Balyoz' planının uygulanması halinde oluşturulacak hükümetin politikalarını ve kabinenin hangi isimlerden oluştuğunu anlatan belge de masaya yatırılmış. Buna göre, belgede 'Nazlı', 79561079, HRKBSK ve Süha Tanyeri isimli kullanıcılarca kaydedilmiş. Dosyaları kaydeden isim olduğu tahmin edilen emekli Tuğgeneral Süha Tanyeri 'Balyoz' davasının sanıkları arasında yer alıyor. 'Süha Tanyeri' isimli kullanıcı 'Balyoz' darbe planı ortaya çıktığında çok tartışılan 'gozaltinaalinacakmedyamensupl ari.doc' dosyasının da son kayıt yapan ismi olarak geçiyor.

  Askerî savcılık sorguları ve raporlarda, 'Nazlı' isimli kullanıcının kozmik odada Melek Üçtepe ve Sevilay Bulut'tan önce çalışan sivil memur 'Nazire Karaman' olarak görülüyor. Bilgisayarlardaki kullanıcı adının ise emekli olmasına rağmen kullanılmaya devam edildiği tespitleri yer alıyor. Altında dönemin Harp Akademileri Komutanı Orgeneral İbrahim Fırtına'nın ismi yer alan 'Oraj Eylem Planı' dosyasını oluşturan ve kaydeden isim olarak 'ckoylu' tespit edilmiş.

  Kullanıcının yine 'Balyoz' sanıkları arasında yer alan Albay Cengiz Köylü olduğu tahmin ediliyor. Fatih ve Beyazıt camilerini bombalama iddialarının planları olarak kamuoyunun gündemine gelen 'Çarşaf ve Sakal Eylem Planı Harekat Emri' dosyalarının kullanıcıları da rapora girmiş. 'Çarşaf' dosyası önce Hüseyin Topuz, daha sonra Hüseyin Özçoban eliyle kaydedilmiş. 'Sakal' dosyasının son kaydedicisi de Hüseyin Özçoban. Hazırlanan Emniyet Tespit Tutanağı'nda, 'dijital kullanıcı yolları' ayrıntılı olarak anlatılıyor.

  Soruşturmadaki CD'ler ve buradan çıkan kritik belgelere ilişkin bilirkişi raporlarında, CD'lerde yer alan belgelerin dijital kullanıcı yolları ve belgelerin teknik özellikleri ortaya konuluyor. Buna göre, belgelerde genel itibarıyla belli kullanıcı isimleri ile işlem yapıldığı belirtiliyor. Soruşturma kapsamında alınan şüpheli ifadelerinde de bu kullanıcı isimlerinden bazılarının kimlere ait olduğu belirleniyor. Emniyet tarafından hazırlanan bir tutanakta bilirkişi raporları ve ifadelerde yer alan hususlar doğrultusunda belgelerin teknik özellikleri ve dijital kullanıcı yolları tek tek ortaya konuluyor.

  İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturma kapsamında, birçok bilgi ve belgelerin yer aldığı 19 CD ile ilgili olarak TÜBİTAK ve Emniyet Genel Müdürlüğü bilirkişilerince bilirkişi raporları hazırlandı. 1. Ordu Komutanlığı'nda bulunan kozmik odaya o dönemde harekât başkanı Süha Tanyeri, Şube Müdürü Bülent Tunçay, plan subayları Bayram Tanrısevdi, Erol Türeli, Tanju Poshor, sivil memurlar Sevilay Erkani Bulut ile Melek Üçtepe'nin girmeye yetkili oldukları belirtiliyor.

  Raporda ayrıca kozmik odada sivil memurların kullandığı iki adet bilgisayarın olduğu, ayrıca harekat başkanının kendi kullandığı bir bilgisayarın bulunduğu "HRKBSK" kullanıcı isminin Harekat Başkanı Süha Tanyeri'ye ait olduğu, "serkani" ve "79561079" adlı kullanıcı isimlerinin Sevilay Erkani Bulut'a ait olduğu, "NAZLI", "79964008", "m.Uctepe" kullanıcı isimlerinin Melek Üçtepe'ye ait olduğu, "fserbest" kullanıcı isminin Genelkurmay MEBS başkanlığında görevli Fikret Serbest isimli bir subaya ait olduğu ifade ediliyor.

  'Balyoz' kod isimli darbe planı dava dosyasında 19 CD yer alıyor. Bunların arasında 11 No'lu CD'de darbe yapıldığında 'askerlikle ilişkisi kesilecekler' listesi ve 17 No'lu CD'de ise 'Suga, Oraj, Çarşaf' gibi eylem planları mevcut. Özellikle bu iki CD tartışmalı hale getirilmeye çalışılıyor. Ancak iddianamedeki tanık ifadeleri, teknik bilgiler Çetin Doğan'ın avukatları, kızı ve damadının iddialarını yalanlıyor. Sonradan üretildiği iddia edilen 2 CD diğer 16 CD gibi aynı programda ve TSK'ya ait bilgisayarlarda oluşturulmuş. Bunu ispat eden delil ise belgelerin kaydedildiği programdaki 'fserbest' kullanıcı ismi. Savcılık, 'fserbest' kullanıcı isminin Fikret Serbest isimli subaya ait olduğunu belirliyor.

  İddianamede, Genelkurmay Muhabere ve Elektronik Bilgi Sistemleri'nde (MEBS) görevli Serbest'in, 'Powerpoint' kullanımında Genelkurmay Başkanlığı ve TSK genelinde bir standart şablon oluşturulması emrine dayanarak 1 Ekim 1998'de program hazırladığı kaydediliyor. Subay Serbest, savcıya verdiği ifadede de bu programı hazırlayıp tüm birimlere dağıttığını kabul ediyor.

  İddianamede, "Fikret Serbest isimli şahsın ifadesinde de belirttiği gibi birçok Powerpoint belgesinde şahsın kullanıcı ismi olan 'fserbest' isminin yer aldığı ve plan semineri ile ilgili hazırlanan birçok sunumda da Fikret Serbest tarafından 01.10.1998 tarihinde oluşturulan şablonun kullanılarak belgelerin oluşturulduğu görülmekte, 11 ve 17 No'lu CD'ler de dahil olmak üzere neredeyse tüm CD'ler içerisinde fserbest ismi ile oluşturulmuş Powerpoint belgeleri yer almaktadır." deniliyor.


  Dokümanların bu şablon üzerinde değişiklik yapılması suretiyle hazırlandığı, bu sebeple birçok Powerpoint belgesinde 'fserbest' isimli kullanıcının belgeyi yazan kişi olarak görüldüğü aktarılıyor. Tüm belgelerin TSK'ya ait bilgisayarlarda hazırlandığının anlaşıldığı belirtiliyor. Savcılar, Çetin Doğan'ın iddialarına şöyle cevap veriyor: "Pek çok belgede kullanıcı ismi olarak 'fserbest' isminin yer alması, belgelerin kötü niyetli kişilerce sahte olarak üretildiği iddiasının dayanaksız olduğunu göstermektedir."

  CD'ler seminerden sonra arka arkaya yazdırıldı

  İstanbul Kriminal Polis Laboratuvarı Müdürlüğü'nce düzenlenen 3 Mayıs 2010 tarihli ekspertiz raporunda; Melek Üçtepe'nin kendilerine ait olmadığını beyan ettiği 8 No'lu CD üzerindeki el yazılarının Melek Üçtepe'nin eli mahsulü olduğu kanaatine varıldığı belirtiliyor.

  Alınan ifade ve bilirkişi raporlarına göre, 7 Mart 2003 tarihlerinde gerçekleşen plan semineri ile ilgili belgeler, sunumlar sivil memurların bilgisayarlarında toplandı. Sevilay Erkani Bulut ve Melek Üçtepe isimli sivil memurlarca CD'lere aktarıldıktan sonra tek suret olan bu CD'ler komutana arz edildi. Daha sonra da kozmik odada muhafaza edildi. Bu kapsamda birçok CD seminerin bitiminden sonra 10 Mart tarihinde arka arkaya yazdırıldı. İçlerinde Süha Tanyeri, Melek Üçtepe ve Sevilay Erkani Bulut'a ait bilgisayarlarda hazırlandığı, işlem gördüğü anlaşılan birçok belgenin yer aldığı 11 ve 17 No'lu CD'lerden, 17 No'lu olan seminerden önce 11 No'lu olan ise seminerin ilk gününün ardından komutana özel olarak hazırlandı.

  Balyoz harekât planı kapsamında hazırlanan bazı belgeler, Suga harekât planı kapsamında hazırlanan bazı belgeler, Jandarma unsurlarınca Balyoz harekât planı kapsamında hazırlanan bazı belgeler ve yeniden yapılandırma safhasında savunma sanayii ile ilgili olarak hazırlanan bir belgede en son kaydedenin "Süha Tanyeri" isimli kullanıcı olduğu belirtiliyor.


  Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

        Konu: Balyoz CD'lerindeki sır aydınlandı

        Kategori: Türkiyeden Haberler

        Konuyu Baslatan: Vuslata Hasret

        Cevaplar: 0

        Görüntüleme: 674

  Ezan Oldum Dinmedim.Bayrak Oldum İnmedim. Şehit Oldum Ölmedim.Adım Müslüman Soyadım Türk Benim

Etiketler

Yer imleri

Yer imleri

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajinizi Degistirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Facebook Baglan Giriş