Kullanıcı Tag Listesi

04 Ocak 2011 Said Nursi'nin Atatürk'e yazdığı mektup Bediüzzaman Said Nursi'nin Atatürk'e yazdığı 88 yıl önce yazdığı mektup Köşk'ün arşivinde tutuluyor. Mektupta Nursi Atatürk'e 'İslam âlemi kahramanı Paşa Hazretleri' diye hitap ediyor. Mektubun içeriği şöyle:

Bu konu 1329 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
Said Nursi'nin Atatürk'e yazdığı mektup 1329 Reviews

  Konuyu değerlendir: Said Nursi'nin Atatürk'e yazdığı mektup

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1329 kez incelendi.

 1. #1
  Vuslata Hasret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  12.10.09
  Mesajlar
  8.955
  Konular
  4272
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  2
  Bahsedildi
  0 Mesaj
  Etiketlenmiş
  0 Konu
  Tecrübe Puanı
  631
  @Vuslata Hasret

  Yeni Said Nursi'nin Atatürk'e yazdığı mektup

  04 Ocak 2011  Said Nursi'nin Atatürk'e yazdığı mektup

  Bediüzzaman Said Nursi'nin Atatürk'e yazdığı 88 yıl önce yazdığı mektup Köşk'ün arşivinde tutuluyor. Mektupta Nursi Atatürk'e 'İslam âlemi kahramanı Paşa Hazretleri' diye hitap ediyor. Mektubun içeriği şöyle:  Daha önce varlığı ve içeriği konusunda çeşitli spekülasyonlar yapılan mektupta, Nursi, övgü dolu sözlerle Atatürk'e hitap edip nasihatlerde bulunuyor.

  Bu tarihi mektup, üzerine 'Çok mühim bir mektup' notu düşülerek, Çankaya Köşkü Cumhurbaşkanlığı Arşivi'nde 3 sayfalık bir metin olarak tutuluyor.

  İSLAM ALEMİ KAHRAMANI PAŞA HAZRETLERİ

  Habertürk'ün haberine göre mektupta Nursi, önce Atatürk'e "İslam âlemi kahramanı Paşa Hazretleri" olarak hitap ederek, akabinde şu ifadeleri kullanıyor: "Ey şanlı gazi. Zat-ı âliniz hem muzaffer ordunun hem muazzam Meclis'in manevi şahsiyetini temsil ediyorsunuz."

  BU FAKİRİN NASİHATİNİ DİNLEYİN

  Bediüzzaman, iltifatlarda bulunduktan sonra, "İki cihanda mutluluk ve başarılarınızı can-ı gönülden dileyen bu fakirin, bir meselede 10 sözünü, tavsiyesini birkaç nasihatini dinlemenizi rica ediyorum" diyor.

  Said-i Nursi 9 Kasım 1922'de ziyaret ettiği Meclis'te Bitlis Mebusu Arif Bey ve arkadaşlarının Meclis Başkanlığı'na yaptıkları başvuruyla kürsüye davet edilir.

  Kürsüde Milli Mücadele gazilerini tebriklerini sunup, dua eder. Bu gelişmeler, aynı gün Meclis Zabıt Ceridesi'nin kayıtlarına girer, bir gün sonra Hâkimiyeti Milliye Gazetesi'nde de haber olur. Fakat dua ve tebrik dışında uzun bir konuşma söz konusu değildir.

  Yılların tartışma konusu olan, 88 yıldır orijinal hali bilinmeyen ve ilk defa ortaya çıkan bu tarihi mektubun 10 nasihatlik bölümü, Atatürk'e özel olarak hitap ettiği ifadeler çıkarılıp, bazı değişiklikler yapılarak Bediüzzaman'ın 'Tarihçe-i Hayat' kitabında yayınlanmış.

  Ancak, çeşitli kaynaklarda Bediüzzaman'ın Meclis'te 9 Kasım 1922'de yaptığı konuşma olduğu zannedilen 10 maddelik metin ile bu mektup arasında çok farklılık var. Tarihçe-i Hayat kitabının 124-125-126-127 No'lu sayfalarında, milletvekillerinde dine karşı gördüğü lakaytlık sebebiyle on maddelik beyanname neşredip, dağıttığı belirtiliyor.

  NAPOLYON'U DEĞİL SELAHADDİN EYYUBİ'Yİ ÖRNEK AL

  Bediüzzaman, bu mektubu Meclis ziyaretinden kısa süre sonra, 23 Kasım 1922'de yazar.

  Mektubunda, Atatürk'e Napolyon'u değil, Selahaddin-i Eyyubi gibi İslam kahramanlarını örnek alması gerektiğini hatırlatan Nursi, "Sizin bu başarınızı ve büyük hizmetinizi takdir eden ve sizi çok seven müminler, sıradan ama sağlam Müslüman'dırlar. Sizi ciddi sever ve sizi tutar ve size minnettardırlar" diye devam eder.

  Yıllardır varlığı tartışılan bu mektup Bediüzzaman'ın Atatürk'e yazdığı ilk ve son mektuptur. İlk defa Habertürk'ün ulaştığı bu mektuptan sonra bu konudaki tartışmalar da farklı boyut kazanacaktır.

  habertürk


  Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

        Konu: Said Nursi'nin Atatürk'e yazdığı mektup

        Kategori: Atatürk İçin Söylenenler

        Konuyu Baslatan: Vuslata Hasret

        Cevaplar: 0

        Görüntüleme: 1329

  Ezan Oldum Dinmedim.Bayrak Oldum İnmedim. Şehit Oldum Ölmedim.Adım Müslüman Soyadım Türk Benim

Etiketler

Yer imleri

Yer imleri

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajinizi Degistirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Facebook Baglan Giriş