Kullanıcı Tag Listesi

İngiliz arşivinden öyle bir belge çıktı ki... İngiltere Dışişileri Bakanlığının gizliliğini kaldırıp, yayınladığı belgelerden birinde şoke eden bir iddia ortaya çıktı. İngiltere Dışişileri Bakanlığının gizliliğini kaldırıp, erişime açtığı 1980 yılına ait belgelerden birinde, ülkenin o zamanki Tel Aviv büyükelçisinin, İsrail'in, Araplarla yeni bir savaşa girilmesi durumunda nükleer bomba kullanabileceği uyarısında bulunduğu ortaya çıktı. Büyükelçi John Robinson'ın Dışişlerine

Bu konu 758 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
İngiliz arşivinden öyle bir belge çıktı ki 758 Reviews

Konuyu değerlendir: İngiliz arşivinden öyle bir belge çıktı ki

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 758 kez incelendi.

Vuslata Hasret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    4272
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    2
    Bahsedildi
    0 Mesaj
    Etiketlenmiş
    0 Konu
    Tecrübe Puanı
    631
    @Vuslata Hasret

Exclamation İngiliz arşivinden öyle bir belge çıktı ki

İngiliz arşivinden öyle bir belge çıktı ki...

İngiltere Dışişileri Bakanlığının gizliliğini kaldırıp, yayınladığı belgelerden birinde şoke eden bir iddia ortaya çıktı.

İngiltere Dışişileri Bakanlığının gizliliğini kaldırıp, erişime açtığı 1980 yılına ait belgelerden birinde, ülkenin o zamanki Tel Aviv büyükelçisinin, İsrail'in, Araplarla yeni bir savaşa girilmesi durumunda nükleer bomba kullanabileceği uyarısında bulunduğu ortaya çıktı.

Büyükelçi John Robinson'ın Dışişlerine gönderdiği 4 Mayıs 1980 tarihli belgede, "Şayet (İsrailliler) ortadan kaldırılacaklarını görülerse, bu sefer sonuna kadar çarpışacaklar. Atom bombalarını kullanmaya hazır olacaklar" ifadesi yer alıyor.

ABD önderliğindeki müzakerelerin sonucunda Ortadoğu sorunu konusunda kapsamlı bir anlaşmaya ulaşılamayacağı yönündeki endişesini de dile getiren Robinson belgede, "Batı Şeria ve Kudüs konularında bir anlaşma sağlanamadığı sürece, gitgide aşırıcılığa sürüklenecekler; bölgedeki ılımlı hükümetlerin ve Batı'nın çıkarları artan bir şekilde tehdit edilecek; Sovyet etkisi ve müdahalesi açısından fırsatlar ve yeni bir savaş çıkması tehlikesi artacak" dedi.

Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

Konu: İngiliz arşivinden öyle bir belge çıktı ki

Kategori: Dünya'dan Güncel Haberler

Konuyu Baslatan: Vuslata Hasret

Cevaplar: 0

Görüntüleme: 758

Ezan Oldum Dinmedim.Bayrak Oldum İnmedim. Şehit Oldum Ölmedim.Adım Müslüman Soyadım Türk Benim

Etiketler

Yer imleri

Yer imleri