http://img03.blogcu.com/images/e/l/e/eleman41/eleman41_kuran_1249547174.jpg Kurân “B” Meâli-Hasan Güler ( E-Kitap ) “Değerli dostlarım…Kurân-ı Kerîm’in, işaret ettiğimiz anlamlarına açıklık getiren bir meâl istenildi yıllardır… Lûtfu ilahi ile, isteklerinize büyük ölçüde cevap verecek olan ve dahi Türkiye’de bir benzeri olmayan Kurân “B” Meâli’ni sizlere takdim ediyoruz!. Şimdi, yeniden “OKU”maya çalışalım, İslâm DİNİ’nin yüce bilgilerini, yepyeni bir anlayışla!. Dostlarım…İnsan, ne

Bu konu 3787 kez görüntülendi 9 yorum aldı ...
Kuran Meali ( PDF Formatında ) 3787 Reviews

  Konuyu değerlendir: Kuran Meali ( PDF Formatında )

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 3787 kez incelendi.

 1. #1
  eleman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  16.10.2008
  Yaş
  50
  Mesajlar
  93
  Konular
  21
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  0
  Tecrübe Puanı
  468
  @eleman

  Harika Kuran Meali ( PDF Formatında )  Kurân “B” Meâli-Hasan Güler ( E-Kitap )

  “Değerli dostlarım…Kurân-ı Kerîm’in, işaret ettiğimiz anlamlarına açıklık getiren bir meâl istenildi yıllardır…
  Lûtfu ilahi ile, isteklerinize büyük ölçüde cevap verecek olan ve dahi Türkiye’de bir benzeri olmayan Kurân “B” Meâli’ni sizlere takdim ediyoruz!.
  Şimdi, yeniden “OKU”maya çalışalım, İslâm DİNİ’nin yüce bilgilerini, yepyeni bir anlayışla!.
  Dostlarım…İnsan, ne aradığını bilmezse, gözünün önündekileri dahi göremez olur!.
  Kişinin, neyi araması gerektiğini bilmesi işin başıdır!.
  Bilmediğinizi aramazsınız!.Hazreti Muhammed aleyhisselâmın sırlar içeren muhteşem mesajları, asırlardır örtüle örtüle; bugün, son derece kısır ve sığ bir “DİN” anlayışı ile şartlanmışız!. Bu yüzden de, evrensel insana evrensel gerçekleri anlatan ve kıyâmete kadar geçerliliğini kaybetmeyecek olan Kurân-ı Kerîm’i değerlendiremiyoruz.”
  Gökte bir yerlerde oturan ulu tanrının, yanındaki melekleri, yeryüzünde seçtiği postacısına yollaması; onun da gökten gelen kitabı(?) insanlara aktarması; diye kabullendiğimiz “DİN” anlayışının kesinlikle yeniden ele alınıp orijin kaynaktaki gerçeklere göre yeniden değerlendirilmesi zamanı gelmiş geçmektedir.

  [Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir. Üye Olmak İçin Tıklayın...]
  adresindeki web sitemizde yayınlanan tüm çalışmalarımızda, geçmişteki tüm mâneviyât ehli zevâtın bildiği İslâm Dini’ne ait gerçekleri çağımız diliyle anlatmaya çalıştık. Bütün bu bilgilerin kaynağı ise elbette ki elimizdeki tek BİLGİ kaynağı olan Kurân-ı Kerîm’dir.
  “ALLAH” ismiyle neye işâret edildiğini; evrensel sistem ve mekânizmayı; insanın hakikatini ve varlıktaki yerini; tüm incelikleriyle, işâret, mecâz, misâl yollu açıklamalarla anlatan bu Kitap=BİLGİ anlaşılmadan, asla konunun özüne ermek mümkün değildir.
  Kurân-ı Kerîm kökenli İslâm Dini anlayışını elde etmemiz için de bu inceliklere işaret eden noktaları vurgulayan iyi bir Kurân meâline ihtiyaç olduğu elbette malûmunuzdur.
  Halen Türkçe olarak yayınlanmış Kurân meâllerinin hiç birinin, Kurân’ın bazı çok önemli inceliklerini hesaba katarak hazırlanmadığı görüşünde olduğum için; değerli Kurân âlimi, İstanbul Kanlıca Camii İmamı Sayın Hasan Güler’den bir “Kurân “B” Meâli” hazırlamasını rica etmiştim birkaç yıl önce.
  Şimdi size, web sitemizden ilk defa olarak, Hasan Güler Hoca’nın birkaç yıllık çalışma sonucu hazırlamış olduğu “Kurân “B” Meâli”ni Ramazan hediyesi olarak iletiyorum.
  Bu arada şunu da kesinlikle bilmemiz gerekir ki, yeryüzünde hiç kimse tarafından tam hakkıyla bir Kurân meâli yapılması mümkün olmaz!. Zirâ, bir âyetteki bazı kelimelerin birden fazla anlam ihtiva etmesi sebebiyle, aynı âyetten birkaç mânâ anlaşılabilir; okuyanın irfan derecesine göre!.
  Bu meâlin benzerlerinde olmayan inceliklerine gelince…
  En başta ve en önemli olarak…İslâm Dini anlayışını insanlara bildiren ve açıklayan Kurân-ı Kerîm, insana, yeryüzünde “HALİFE” oluşunun sırrını, “ALLAH” ismiyle neye, nasıl işâret edildiğini; bir kısım kelimelerin başına koyduğu “B” harfiyle vurgulamaktadır. Aynen “Bismillah’ta” olduğu gibi! “B” sırrını anlayamayan kişi, Kurân’ın ana mesajından mahrum kalır ve O’nu bir gök tanrısının fermannâmesi gibi algılar.
  Kurân-ı Kerîm’in en önemli yanı ihtiva ettiği “B” sırrıdır!. Tanrı kavramıyla “Allah” isminin işaret ettiği anlam arasındaki fark da bu sırrı keşfetmeye dayanır!.
  Bu sırrın fark edilebilmesi için de mutlaka “B” harfiyle başlayan kelimelerin çok iyi değerlendirilmesi zorunludur. Aksi halde, eksik ve yanlış algılama yüzünden kuru bir yasa ve tarih kitabından söz edilebilir.
  İşte bu “B” Meâl’de, öncelikle, “B” sırrına işaret eden âyetlerin veya “B” harfiyle başlayan kelimelerin çevirisinde; bu anlam fark edilecek şekilde düzenleme yapılmıştır; ki bu yüzden de, bu çalışma, Kurân-ı Kerîm’in bâtın-derûni-içsel-sır anlamlarını daha iyi fark etmemize yol açacaktır.
  İkinci olarak, “B” Meâl’de bir kısım kelimeler orijinalinde olduğu gibi kullanılmıştır düşünen beyinlere yeni kapılar açmak için. Meselâ “Rasûl” kelimesi geçen yerde, çeviride de “Rasûl”; “Nebî” geçen yerde “Nebî” kullanılmış; bunlar “peygamber” kelimesiyle geçiştirilmemiştir. Çünkü her bir kelime bir hikmete ve bir sırra dayalı olarak Kurân-ı Kerîm’de öylece kullanılmıştır. Ayrıca, her kelimenin işaret ettiği İŞLEV, diğerinden farklı, ayrı bir İŞLEVdir.
  Dilin semantiği gereği, bu kelimelerin yerine başka kelimelerin kullanılması yanlıştır! “Hak” ismi ayrı özelliğe işaret eder, içinde geçtiği âyette; “Rab” kelimesi ayrı özelliğe-mertebeye-vasfa işaret eder; “Allah” kelimesi ayrı özelliğe işaret eder. Bunların tümünü “tanrı” diye geçiştirmek çok büyük bir gaflettir! Keza “konuşmak” anlamında tercüme edilen “kelam”, “kavl”, “nutk”, “tahdiys/hadiys”kelimeleri dahi böyledir.
  “B” Meâl’de birçok kelimenin orijinal olarak yer alması yüzünden, ilk bakışta ifadesi ağır gelebilir… Bu uygulama, Kurân-ı Kerîm, rasgele bir Arapça metin olarak görülmeyip; “meal hazırlamak, bir Arapça metni Türkçe’ye çevirmek değildir” diye düşünüldüğü içindir! Yani, hem, Kurân’ın mânâ ve te’vilini Türkçe tek bir kelimeyle sınırlamamak ve hem de Arapça bilmeyen okuyucuya, Kur’an terminolojisini öğrenme ve tefekkür etme fırsatı vermek niyetindendir… Ayrıca o kelimenin anlamının sorgulanması ve araştırılması gerekliliğine işaret içindir. Mesela, Türkçe çevirilerde topluca “korkmak” diye tercüme edilen “havf”, “haşyet”, “rahbet”, “ittika”, “hazr”, kelimeleri, orijinalleri ile verilmiş olup; gerekliliğine göre parantez içinde sözlük ve te’vili anlamları da Türkçe olarak yazılmıştır… Bunlarla birlikte, “B” Meâl’de parantez içerisindeki ifadelerin yanına konmuş soru işaretleri de, üzerinde düşünülüp, sorgulanması gereken, farklı anlamların dahi çıkarılabileceği hususlara işaret etmektedir.
  Ayrıca, örneğin, Kurân’da “ölüm” anlamına gelen“mevt” ile “yakıyn” kelimeleri ayrı ayrı geçerken, çevirilerde “YAKIYN” kelimesini kaldırıp, onun yerine “mevt” kelimesinin karşılığı olan “ölüm“ü koymak çok önemli bir yorum hatasıdır!. Sırlara giden yolu kapatmaktır!.
  Üçüncü misâl olarak tüm meâllerde gördüğünüz “KİTAP” kelimesini ele alalım… Kurân-ı Kerîm’de Arapça “kitap” kelimesi kullanılarak “BİLGİ” kastedilmiştir!. “Kitap inzâli” tâbiri ile anlatılmak istenen, “insan bilincinde ilâhi BİLGİnin açığa çıkarılması”dır! Yoksa, bizim Türkçe’de kullandığımız anlamda, gökten yeryüzüne yazılı ciltli veya ciltsiz kitap veya herhangi bir lisan ile yazılmış kağıt sayfalar inmemiştir!. “Kitap indirdik” türünden çeviriler maalesef insanları tamamen konudan uzak farklı düşüncelere yönlendirmektedir.
  Kısacası, “OKU”yabilirseniz, birebir tam karşılığı olmasa da, bu meâlin, şu ana kadar yayınlanmış ve okuyucuya sunulmuş Kurân meâlleri içerisinde çok farklı bir yerde olduğunu göreceksiniz.
  Sayın Hasan Güler, sadece Allah’a kulluğu ve Rasûlullah’a hizmet aşkıyla hazırladığı bu meâli tüm insanlığa karşılıksız olarak sunmaktadır. Bu meâlin telif hakkı yoktur!. Dileyen herkes orijinaline sadık kalmak kaydıyla çoğaltıp yayabilir. Allah kendisinden razı olsun; makâmı Rasûlullah aleyhisselâmın yakını olsun.AHMED HULÛSİ  [Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir. Üye Olmak İçin Tıklayın...]


  [Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir. Üye Olmak İçin Tıklayın...]


  Alternatif Link


  [Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir. Üye Olmak İçin Tıklayın...]


  [Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir. Üye Olmak İçin Tıklayın...]


  Alternatif Link


  [Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir. Üye Olmak İçin Tıklayın...]


  Alternatif Link

  [Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir. Üye Olmak İçin Tıklayın...]


  Alternatif Link

  [Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir. Üye Olmak İçin Tıklayın...]  [Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir. Üye Olmak İçin Tıklayın...]


  adresinden B Mealinin tamamını okuyabilir,seyredebilir ve dinleyebilirsiniz.


  [Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir. Üye Olmak İçin Tıklayın...]


  KAYNAK


  [Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir. Üye Olmak İçin Tıklayın...]

  -------------------------------------------------------
  «Lâ ilâhe illâllah» ne demektir? "TANRI yoktur sadece ALLAH vardır" anlamında değerlendirilir...
  «Lâ ilâhe»de; "Lâ", yoktur; "ilâhe", TANRI demektir; yani, tapınılacak tanrı yoktur, demektir.Elmalılı Hamdi Yazır'ın Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından bastırılmış "Hak Dini Kur'ân Dili (c:1/24-25)
  -------------------------------------------------------
  "İslâm Dini" ile ilgili, günümüzün en büyük sorunlarından biri de hemen herkesin, başkalarının yaptıklarını Allah ADINA yargılayarak, hükümler vermesi.. Herkes, biribirini eleştiriyor; diğerinin, kendi yaptığına uymayan davranışının yanlış olduğunu söyliyerek,"Allah`ın onun yaptığını kabul etmeyeceği" hükmünü veriyor!.
  Şu anda yeryüzünde yaşamakta olan hiç bir kişi,-Nebive Rasûl** değilse-ALLAH ADINA değerlendirme ve hükmetme yetkisine sahip değildir!.Böyle bir yetkisi olduğunu söyleyen kişi ise, ancak ve sadece akıl hastası olabilir!. Böyle birine inanmak ise, cehaletin son sınırıdır!.
  Biz bütün insanlar, Hz Muhammmed Aleyhisselâm’ın bize bildirdiklerine veKur`ân-ı Kerîme dayalı olarak, kişisel yorumlarımızla"İSLAM DİNİ" HAKKINDA düşüncelerimizi dile getirebiliriz. Ama kim olursak olalım,"İSLÂM DİNİ" HAKKINDAKİ kişisel düşünce ve yorumlarımız,DİN ve ALLAH ADINA değildir!.Ahmed Hulusi
  -------------------------------------------------------
  Kişi herhangi bir konu hakkında konuşacaksa BENCE diye başlamalıdır.Ahmed Özhan
  -------------------------------------------------------
  "İkrah" yani zorlamanın "İslâm Dini"nde olmayışını; insanları bu konuda zorlamanın kesinlikle Dine uygun bir davranış olmadığını bakın değerli müfessir Elmalılı Hamdi Yazır ünlü tefsiri "Hak Dini Kur`ân Dili"nde nasıl açıklıyor:"Dinin mevzuu ef`âli ıztırariye (zorlamalı fiiller) değil; ef`âli ihtiyarîyedir (kişinin kendi dileğiyle).. Bunun için ef`âli ihtiyarîden birisi olan ikrah, dinde menhîdir (yasaktır).Belki âlemde ikrah bulunabilir, amma Dinde, Dinin hükmünde, Dinin dairesinde olmaz veya olmamalıdır
  Dinin şanı ikrah etmek değil, belki ikrahtan korumaktır.Binaenaleyh Dini islâmın bihakkın hâkim olduğu yerde ikrah (zorlama) bulunmaz ve bulunmamalıdır!.. Şu halde Din, ikrah ediniz demez; ikrah meşru ve muteber olmaz!.İkrah ile vâki olan amelde dinin va`dettiği sevap bulunmaz; rıza ve hüsni niyyet bulunmayınca hiç bir amel ibadet olmaz!.Ameller niyete göre değerlenir!.. Metalibi diniyyenin hepsi ikrahsız, hüsni niyyet ve rıza ile yapılmalıdır..İkrah (zorlama) ile itikad mümkün değil; ikrah ile kılınan namaz, namaz değil; oruç keza; hacc keza ilah...Bundan başka, bir kimsenin diğerine tecavüz edip de herhangi bir işi ikrah ile yaptırması da câiz değildir; hasılı, hükmi islâm altında herkes vazifesini bilihtiyar yapmalı, iKRAHSIZ YAŞAMALIDIR!." (c:1; s:860-861)
  -------------------------------------------------------

  [Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir. Üye Olmak İçin Tıklayın...]


  Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

        Konu: Kuran Meali ( PDF Formatında )

        Kategori: Dualar, Ayetler, Hadisler

        Konuyu Baslatan: eleman

        Cevaplar: 9

        Görüntüleme: 3787

  Konu eleman tarafından (18.01.2010 Saat 06:35 ) değiştirilmiştir. Sebep: Güncelleme...
  "Kardeşim sen düşünceden ibaretsin.Geriye kalan et ve kemiksin.Gül düşünürsen gülistan olursun.Diken düşünürsen diken olursun."Hz.Mevlana

 2. #2
  GenceŞair - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  06.10.2009
  Mesajlar
  952
  Konular
  32
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  0
  Tecrübe Puanı
  446
  @GenceŞair

  Standart

  Aradığım Meal Elmalılı Hamdi Yazır'a ait(Türkçe PDF formatında). bu linklerden indiremedim.
  Adminlerden ve üyelerden ricam, ekleme inkanı olan arkadaşlar rapidden ekleyebilir mi???
  şimdiden teşekkür ediyorum
  GenceŞair

 3. #3
  eleman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  16.10.2008
  Yaş
  50
  Mesajlar
  93
  Konular
  21
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  0
  Tecrübe Puanı
  468
  @eleman

  Smile Uyarınız için teşekkür ederim.

  Alıntı GenceŞair Rumuzlu Üyeden Alıntı
  Aradığım Meal Elmalılı Hamdi Yazır'a ait(Türkçe PDF formatında). bu linklerden indiremedim.
  Adminlerden ve üyelerden ricam, ekleme inkanı olan arkadaşlar rapidden ekleyebilir mi???
  şimdiden teşekkür ediyorum


  [Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir. Üye Olmak İçin Tıklayın...]

  Saygılar...
  Konu eleman tarafından (18.01.2010 Saat 06:38 ) değiştirilmiştir. Sebep: Güncelleme...
  "Kardeşim sen düşünceden ibaretsin.Geriye kalan et ve kemiksin.Gül düşünürsen gülistan olursun.Diken düşünürsen diken olursun."Hz.Mevlana

 4. #4
  GenceŞair - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  06.10.2009
  Mesajlar
  952
  Konular
  32
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  0
  Tecrübe Puanı
  446
  @GenceŞair

  Standart

  Alıntı eleman Rumuzlu Üyeden Alıntı


  [Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir. Üye Olmak İçin Tıklayın...]

  Saygılar...
  allah razı olsun kardeşim
  ama bu işime yaramadı
  siz tefsir olarak eklemişsiniz hem de program olarak
  ben sadece PDF olarak istedim
  ve türkçe meal
  tefsir aramıyorum
  yine de allah razı olsun işine yarayacak arkadaş çoktur
  adminlerden ve ekleme inkanı olan tüm arkadaşlardan rica ediyorum
  GenceŞair

 5. #5
  Nazlımcan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  26.11.2009
  Mesajlar
  1.908
  Konular
  111
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  1
  Tecrübe Puanı
  483
  @Nazlımcan

  Standart

  Gence Şair tam isteğini cevaplamak üzereyken eleman kardeşimizin imdada yetiştiğini farkettim Allah razı olsun...

  Eleman kardeşim Rab'bim kalbinizdeki tüm duaları kabul etsin dilerim. Ellerinize, yüreğinize sağlık

 6. #6
  GenceŞair - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  06.10.2009
  Mesajlar
  952
  Konular
  32
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  0
  Tecrübe Puanı
  446
  @GenceŞair

  Standart

  Alıntı Nazlımcan Rumuzlu Üyeden Alıntı
  Gence Şair tam isteğini cevaplamak üzereyken eleman kardeşimizin imdada yetiştiğini farkettim Allah razı olsun...

  Eleman kardeşim Rab'bim kalbinizdeki tüm duaları kabul etsin dilerim. Ellerinize, yüreğinize sağlık
  ikiniz de saolun allah razı olsun
  ama istediğimi eklememiş
  GenceŞair

 7. #7
  Nazlımcan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  26.11.2009
  Mesajlar
  1.908
  Konular
  111
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  1
  Tecrübe Puanı
  483
  @Nazlımcan

  Standart

  Alıntı GenceŞair Rumuzlu Üyeden Alıntı
  ikiniz de saolun allah razı olsun
  ama istediğimi eklememiş
  O zaman isteğin hemen dikkate alınacaktır Gence Şair

 8. #8
  eleman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  16.10.2008
  Yaş
  50
  Mesajlar
  93
  Konular
  21
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  0
  Tecrübe Puanı
  468
  @eleman

  Wink Teşekkür ederim...

  Alıntı GenceŞair Rumuzlu Üyeden Alıntı
  ikiniz de saolun allah razı olsun
  ama istediğimi eklememiş
  İstediğini araştırıyorum.Saygılar...

  [Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir. Üye Olmak İçin Tıklayın...]

  Bende 10 ciltlik,Elmalının HAK DİNİ KURÂN DİLİ ansiklopedisi var.Ondan istiyorsun anladığım kadarıyla.PDF formatındakilerin hepsi kısa özeti halinde.HAK DINI KURAN DILI takımının orjinalini ( sadeleştirilmiş değil) almanı tavsiye ederim.Mükemmel bir eser.


  [Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir. Üye Olmak İçin Tıklayın...]

  Türkiye'den Selamlar...Saygılar...Kucak Dolusu Sevgiler...
  Konu eleman tarafından (18.01.2010 Saat 10:11 ) değiştirilmiştir. Sebep: Güncelleme...
  "Kardeşim sen düşünceden ibaretsin.Geriye kalan et ve kemiksin.Gül düşünürsen gülistan olursun.Diken düşünürsen diken olursun."Hz.Mevlana

 9. #9
  Nazlımcan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  26.11.2009
  Mesajlar
  1.908
  Konular
  111
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  1
  Tecrübe Puanı
  483
  @Nazlımcan

  Standart

  Alıntı eleman Rumuzlu Üyeden Alıntı
  İstediğini araştırıyorum.Saygılar...

  Teşekkürler eleman, emeklerine, anlayışına, yüreğine sağlık. Allah (c.c) sevabına yazsın

 10. #10
  eleman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  16.10.2008
  Yaş
  50
  Mesajlar
  93
  Konular
  21
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  0
  Tecrübe Puanı
  468
  @eleman

  Smile Teşekkür ederim...

  Alıntı Nazlımcan Rumuzlu Üyeden Alıntı

  Teşekkürler eleman, emeklerine, anlayışına, yüreğine sağlık. Allah (c.c) sevabına yazsın

  Paylaşmak kadar güzel bir şey var mı?Saygılar...
  "Kardeşim sen düşünceden ibaretsin.Geriye kalan et ve kemiksin.Gül düşünürsen gülistan olursun.Diken düşünürsen diken olursun."Hz.Mevlana

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajinizi Degistirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş