Kullanıcı Tag Listesi

Şâir. Hayatı hakkında fazla bilgi yok. Sivas’ın Banaz köy*ünde doğdu. Asıl adı Haydar. Kanunî Sultan Süleyman ile İran Şahı I. Tâhmasb zamanında yaşadı. İran şahının tahriki ile Osmanlı Devleti aleyhine olan isyana katıldığı ve Iran le*hine casusluk yaptığı gerekçesi ile Hızır Paşa tarafından Si*vas’ta asıldı. Hece vezni ve halk Türkçe’si İle yazdığı şiirlerinde Şiî- Bâ*tınî inancını dile getirdi. Nefesleri asırlarca Alevî, Bektaşî Türk zümreleri arasında sevilerek okundu. Hayatı menkıbeleşti.

Bu konu 870 kez görüntülendi 1 yorum aldı ...
Pir Sultan Abdal 870 Reviews

Konuyu değerlendir: Pir Sultan Abdal

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 870 kez incelendi.

Vuslata Hasret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    4272
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    2
    Bahsedildi
    0 Mesaj
    Etiketlenmiş
    0 Konu
    Tecrübe Puanı
    632
    @Vuslata Hasret

Standart Pir Sultan Abdal

Şâir. Hayatı hakkında fazla bilgi yok. Sivas’ın Banaz köy*ünde doğdu. Asıl adı Haydar. Kanunî Sultan Süleyman ile İran Şahı I. Tâhmasb zamanında yaşadı. İran şahının tahriki ile Osmanlı Devleti aleyhine olan isyana katıldığı ve Iran le*hine casusluk yaptığı gerekçesi ile Hızır Paşa tarafından Si*vas’ta asıldı.
    Hece vezni ve halk Türkçe’si İle yazdığı şiirlerinde Şiî- Bâ*tınî inancını dile getirdi. Nefesleri asırlarca Alevî, Bektaşî Türk zümreleri arasında sevilerek okundu. Hayatı menkıbeleşti. Türk halk edebiyatının büyük şairlerindendir.
    Pir Sultan Abdal’ın hayatı ve şiirleri hakkında çıkan başlıca ki*taplar; 1. Sadettin Nüzhet Ergun, Pir Sultan Abdal (1929), 2. Abdülbaki Gölpınarlı- P.N. Boratav, Pîr Sultan Abdal (1943), 3. Cahit öztolli, Pîr Sultan Abdal (1971).

Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

Konu: Pir Sultan Abdal

Kategori: Edebiyat

Konuyu Baslatan: Vuslata Hasret

Cevaplar: 1

Görüntüleme: 870

Ezan Oldum Dinmedim.Bayrak Oldum İnmedim. Şehit Oldum Ölmedim.Adım Müslüman Soyadım Türk Benim

ZEHLEKAR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    273
    Beğendikleri
    3
    Beğenileri
    6
    Bahsedildi
    0 Mesaj
    Etiketlenmiş
    0 Konu
    Tecrübe Puanı