Kullanıcı Tag Listesi

yeni yılınızı kutlayarak girizgah yapmak istiyorum efendim, hayrılar getirsin inşaAllah size, ailenize ve cem’an İslâm âlemine.. Muharrem ayı yeni yılın ilk ayı olmasıyla beraber,daha ziyade aşure ile birlikte anıla gelmiştir oldum olası. . Filvâkî aşûre tatlısını sevmeyenimiz yok gibidir. Güzel Muharrem Ayının, hoş bir ikramıdır Allah katından. Muharrem Ayı, tarihte o kadar çok önemli ve çeşitli olayları barındırmıştır ki, önem sıralamasına koysak zorlanacak gibiyiz. İki Cihan Güneşinin

Bu konu 902 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
Aşûrâ günü bize ne hatırlatır ? 902 Reviews

Konuyu değerlendir: Aşûrâ günü bize ne hatırlatır ?

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 902 kez incelendi.

ŞiMaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    11199
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    9
    Bahsedildi
    0 Mesaj
    Etiketlenmiş
    0 Konu
    Tecrübe Puanı
    100
    @ŞiMaL

Yeni Aşûrâ günü bize ne hatırlatır ?

yeni yılınızı kutlayarak girizgah yapmak istiyorum efendim, hayrılar getirsin inşaAllah size, ailenize ve cem’an İslâm âlemine..
    Muharrem ayı yeni yılın ilk ayı olmasıyla beraber,daha ziyade aşure ile birlikte anıla gelmiştir oldum olası.
    .
    Filvâkî aşûre tatlısını sevmeyenimiz yok gibidir. Güzel Muharrem Ayının, hoş bir ikramıdır Allah katından. Muharrem Ayı, tarihte o kadar çok önemli ve çeşitli olayları barındırmıştır ki, önem sıralamasına koysak zorlanacak gibiyiz. İki Cihan Güneşinin Mekke’ye gurup edip Medine’ye doğuşuyla start alan hicrî takvim başlangıcı mı, Hz. Musa’nın Firavn’ın şerrinden kurtulması mı, yoksa bu leziz aşûre tatlısını bize miras bırakan Hz. Nuh’un gemisinin Cudi Dağına inişi mi? Özellikle 10. gün, ayrı bir öneme sahip. Çeşitli yerlerde karşınıza çıkacaktır, bu mübarek ayda peygamberlerin yaşadığı olağanüstü olaylar. Ufak bir araştırmayla bu bilgilere gayet rahat ulaşabilirsiniz. Ancak Muharrem ayı denince en can alıcı ve yürek burkucu olay, şüphesiz ki Kerbelâ Olayıdır.

Irak sınırlarında bulunan Kerbela şehrinde, Fahr-i Kâinat Efendimiz(sav)’in ciğerpâresi ve sevgili torunu Hz. Hüseyin ile Emevi Halîfesi Yezid’e bağlı ordu arasında geçen olay, bu ayı daha farklı kılar. Hüsranla neticelenen bu olay, tarihe çok derin ve bir o kadar da kanlı iz çizmiştir. Suçu, Yezid’in halifeliğini kabul etmemek olan İmam Hüseyin, susuz çöl ortasında, ölümsüzlük şerbetini kana kana yudumlamıştır. Bu konu acı olduğu kadar önemli ve bir ibret tablosudur. O kadar derinden yaralanmışız ki millet olarak, bir cenazemiz olduğu vakit salâsını Hüseynî makamıyla veregelmişiz yıllar boyu. Soyundan gelenlere, “seyyidler” demişiz babasının hatrına, Hz. Hüseyin’e saygı ve derin muhabbetlerimizi sunmuşuz beraberinde…

Hz. Hüseyin Efendimiz’in şehit olduktan sonra, kesilen başının üç gün boyunca sergilendiği gümüş çerçeve şeklindeki kutucuk Şam’da ziyaretçilerine açık durumda. Görünce iliklerime kadar titrediğim, gözlerimizi yaşartan bu tablo, “tarih bağrında ne zalimleri beslemiş” dedirten cinsten. Seyyid Hüseyin Efendimiz ve şehid olan arkadaşlarını rahmet, hayır ve sevgiyle anıyoruz. Kendilerinden şefaat talep ediyoruz haddimiz olmayarak.

Yine bu güzel ay, Haram Aylardan biri. Ancak, zalim ve gaddar olunca insanlar, haram ay olması bir şey ifade etmiyor. Her şey mübah oluyor adetâ. Susuzluğun pençesinde can veren bu ashab hatrına, biz de Muharrem ayı boyunca kana kana su içmeyelim der büyükler. Yüreğimizdeki Ehl-i Beyt muhabbetinin artması ve gönül zenginliği ile dolu bir ömür temennisiyle hepinize saygılarımı sunarım efendim. Aşûrâ Gününüzü tebrik eder, nafile ibadetlerinizin ve işlerinizde ihlas- samimiyet örgüsünün artması duasıyla…. Hayra karşı gidiniz dostlar…
    A.Tûbâ Bâkiler //

Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

Konu: Aşûrâ günü bize ne hatırlatır ?

Kategori: İslamiyete Dair Herşey

Konuyu Baslatan: ŞiMaL

Cevaplar: 0

Görüntüleme: 902

Etiketler

Yer imleri

Yer imleri