Kullanıcı Tag Listesi

Mevlevi müziğinin baş enstrümanı ney, çıkardığı sırlı melodiyle seslendiği dinleyicilerini büyülemeye devam ediyor. http://www.olaymedya.net/resimler/haberler/neyin-cikardigi-sirli-melodi-buyuluyor.jpg ''Mesnevihan duyurur Mevlana'yı/ Mevlana dile getirdi bu Nay'ı/ Nay inleyerek yırttı perdeleri/ Perde kalktı coşturdu zerreleri/ Zerreler ilahi Raksla buldu can/ Can Sema'da kavuştu cana o an...'' dizelerinde de anlatıldığı gibi Mevlevi müziğinin baş enstrümanı ney, çıkardığı ''sırlı

Bu konu 1062 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
Mevlevi müziğinin baş enstrümanı 'in çıkardığı sırlı melodi büyülüyor.. 1062 Reviews

  Konuyu değerlendir: Mevlevi müziğinin baş enstrümanı 'in çıkardığı sırlı melodi büyülüyor..

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1062 kez incelendi.

 1. #1
  ŞiMaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  10.12.09
  Mesajlar
  21.542
  Konular
  11199
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  9
  Bahsedildi
  0 Mesaj
  Etiketlenmiş
  0 Konu
  Tecrübe Puanı
  100
  @ŞiMaL

  Yeni Mevlevi müziğinin baş enstrümanı 'in çıkardığı sırlı melodi büyülüyor..

  Mevlevi müziğinin baş enstrümanı ney, çıkardığı sırlı melodiyle seslendiği dinleyicilerini büyülemeye devam ediyor.  ''Mesnevihan duyurur Mevlana'yı/ Mevlana dile getirdi bu Nay'ı/ Nay inleyerek yırttı perdeleri/ Perde kalktı coşturdu zerreleri/ Zerreler ilahi Raksla buldu can/ Can Sema'da kavuştu cana o an...'' dizelerinde de anlatıldığı gibi Mevlevi müziğinin baş enstrümanı ney, çıkardığı ''sırlı melodiyle'' seslendiği dinleyicilerini asırlardır büyülemeye devam ediyor.

  AA muhabirinin derlediği bilgiye göre, Hazreti Mevlana'nın mesnevinin ilk 18 beyitinde, ney remz'ini kullanarak olgun insanı anlatması nedeniyle, ney enstrümanının Mevleviler arasında manevi bir değeri bulunuyor. Mevlevi müziğinin baş enstrümanlarından biri olan neyden çıkan ''Hu'' sesi Allah'ın nurlu nefesinden, ruhları yaratışını ve ruhların topraktan yapılmış bedene girmesi için çıkarttığı sırlı melodiyi simgeliyor.

  ''NOTALARIN TAŞIDIĞI HİSLER ORTAKTIR''

  Neyzen Kudsi Erguner, dünyanın her yerinde müziğin dilinin değil, notaların taşıdığı hislerin ortak olduğunu, hislerin yaşanılışına göre anlatımın farklılaştığını söyledi.

  Erguner, müziğin kültürlere göre farklılıklarının olduğunu, bu farklılıkların müzik adına korunması gerektiğini belirterek, müziğin yaşanılan kültür ortamında şartlandığını ifade etti.

  Kültürel şartlanmaların her ülkede yaşanabildiğini dile getiren Erguner, şartlanmaların temasında ney sesinin sesinde ve sedasında derin bir estetik olduğunu anlattı.

  Erguner, son zamanlarda müziğin çalınması için müsait olmayan seslerin kullanıldığını belirterek, bu tür çalışmalarda müziğin ritminin bozulduğunu kaydetti.

  Alaturka müzikte doğal seslerin yer aldığını, bu seslerin Hazreti İsa'dan önceki dönemde Avrupa hariç bütün dünyada kullanılan ses sistemi olduğunu ifade eden Erguner, ''Dünyanın her yerinde müziğin dili değil, notaların taşıdığı hisler ortaktır. Hislerin yaşanılışına göre anlatım farklılaşır'' diye konuştu.

  Erguner, eski dönemdeki müziğin, herhangi bir millete ait olmadığını, ses fiziğinde yer alan en doğal ses aralıklarının bulunduğunu ifade ederek, tabii müzikte bir oktavda 48 sesin, batı müziğinde ise 12 sesin yer aldığını söyledi.


  Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

        Konu: Mevlevi müziğinin baş enstrümanı 'in çıkardığı sırlı melodi büyülüyor..

        Kategori: Müzik ve Müzik Aletleri

        Konuyu Baslatan: ŞiMaL

        Cevaplar: 0

        Görüntüleme: 1062


Etiketler

Yer imleri

Yer imleri

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajinizi Degistirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Facebook Baglan Giriş