Abdullah Palazoğlu'nun yaşamı iki ayrı hikâyeden oluşuyor. Müslüman bir ailede doğan ve Ermeni Koleji'nde okurken Hıristiyanlığı seçen Palazoğlu, Ermeni Patriği Mesrob Mutafyan tarafından vaftiz edilerek yurtdışına teoloji eğitimi için gönderildi. İsmini Andreas Palaylogos olarak değiştiren rahip, Amerika, Vatikan, Yunanistan gibi ülkelerde çalışarak altı yabancı dil öğrendi. Ancak onun hayatını yeniden değiştiren olay görev yeri Konya'da gerçekleşti. Bediüzzaman'ın eserini okurken

Bu konu 2565 kez görüntülendi 7 yorum aldı ...
İslam'la yeniden tanışma hikayesi 2565 Reviews

  Konuyu değerlendir: İslam'la yeniden tanışma hikayesi

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 2565 kez incelendi.

 1. #1
  Apancene - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  04.08.2008
  Mesajlar
  4.254
  Konular
  278
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  0
  Tecrübe Puanı
  702
  @Apancene

  Standart İslam'la yeniden tanışma hikayesi

  Abdullah Palazoğlu'nun yaşamı iki ayrı hikâyeden oluşuyor. Müslüman bir ailede doğan ve Ermeni Koleji'nde okurken Hıristiyanlığı seçen Palazoğlu, Ermeni Patriği Mesrob Mutafyan tarafından vaftiz edilerek yurtdışına teoloji eğitimi için gönderildi.

  İsmini Andreas Palaylogos olarak değiştiren rahip, Amerika, Vatikan, Yunanistan gibi ülkelerde çalışarak altı yabancı dil öğrendi. Ancak onun hayatını yeniden değiştiren olay görev yeri Konya'da gerçekleşti. Bediüzzaman'ın eserini okurken Hıristiyanların gerçek İncil'in ayetlerini nasıl tahrif ettiklerini fark eden 17 yıllık yüksek rütbeli papaz Andreas'ın, İslam'la yeniden tanışmasına her iki kesim de mesafeli yaklaştı. Hıristiyanlar tarafından dışlanarak bütün mal varlığına el konulan ve ölüm tehdidi alan Palazoğlu, aynı zamanda 'ajan' ithamına maruz kaldı. Çeşitli işlerden bu itham sebebiyle çıkan ve en son haftalık 50 YTL kazandığı hamallık işine sarılan Palazoğlu geçmiş 17 yılı büyük bir kayıp sayıyor. "Şu an iki pantolonum, iki gömleğim, bir de hırkam var. Rabb'imden 35 yıl daha istiyorum. Hıristiyanlığa 17 yılımı verdim, bunun iki katını da İslam için kullanacağım." diyen Palazoğlu, Müslümanların İsa Peygamber'ini, Hıristiyan iken Rab olarak gördüğü İsa'dan daha çok sevdiğini kaydediyor. Hayat hikâyesini kitap olarak yazmaya da başlayan Palazoğlu, Hıristiyanlığın bir din değil mantığa uygun bir felsefe olduğunu belirterek, 'Konya'da 80 tane apartman kilise var ve amaç üniversite gençliğini Hıristiyanlaştırmak' diyor.
  Salih Zengin'in röportajı


  Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

        Konu: İslam'la yeniden tanışma hikayesi

        Kategori: Gazete, Dergi, İnternetten Alıntılar

        Konuyu Baslatan: Apancene

        Cevaplar: 7

        Görüntüleme: 2565

  Eklenen Resim Ön İzlemesi Eklenen Resim Ön İzlemesi

 2. #2
  Apancene - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  04.08.2008
  Mesajlar
  4.254
  Konular
  278
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  0
  Tecrübe Puanı
  702
  @Apancene

  Standart

  Salih Zengin'in röportajı devam ediyo !!

  Hıristiyan olduğunuzu ailenize söylediniz mi?

  Hayır. Bilmelerine de gerek yok zaten. Amerika'da burs kazanıp üniversite okuyacağımı zannediyorlardı. Ama sonra öğrendi. Biraz zoruna gitti, bana karşı hep soğuk oldular.

  Sizin vaftiz babanız kimdi peki?

  Şu anki Ermeni Patriği Mesrob Mutafyan.

  Amerika'da teoloji eğitiminde neler öğrendiniz?

  Bütün dinleri öğreniyorduk. Dinlerin ileri sürdüğü tezleri hangi sorularla çürüteceğimiz filan öğretiliyordu. Kur'an'ı yüzeysel okuyorduk ama bazı ayetleri ortamına göre okuyorduk. Mesela tutucu bir topluluğa karşı Ankebut Suresi 46. ayeti okuyorsun. Genelde fıtratını tamamlayamayan, zayıf, üniversite öğrencilerine direkt Hıristiyanlığı anlatıyorsun. İranlıların insanları asması, kesmesi, bombalama gibi telkinlerde bulunuyorsunuz. 1. Yuhanna'nın 3. bölüm 16. ayetindeki Tanrı'nın insanları çok sevdiğini filan anlatıyorsun. Üniversiteyi bitirdikten sonra Amerika'da iki yıl zorunlu staj altında altı yıllık bursun geri dönüşümü başlıyor. Değişik eyaletlerde 4'er ay görev yaptım. Sonrasında 2 yıl Vatikan'da çalıştım. Oradan Yunanistan'da iki yıl çalışınca burslar ödenmiş oldu. Onun ardından ülkenize gönderiliyorsunuz. Ben İstanbul'a gönderildim. Güngören ve Moda'da kiliselerde çalıştım. Protestanlarla o dönem tartışmalarım oldu, çünkü ibadet şekilleri uydurma, Anadolu Ortodoks kültürüyle ibadet ediyorlar. Değişik mezhep ve azizlerin sözleriyle hareket ediyorlar. İngiliz Protestanlığı sistemine ve doktrinine ters düşüyorlar. Haliyle onlarla bir daha konuşmadım.

  Kaç Hıristiyan mezhebi vardır Türkiye'de?

  50 kadar mezhep var, bunun 14-15'i faaliyette. En etkin olanları Luteranlar ve Katoliklerdir

  Altı dili nerede öğrendiniz?

  İngilizceyi Amerika'da öğrendim. Zaten üç ay içinde öğrenmek zorundaydık, yoksa sınır dışı ediliyorsunuz. İleri hafıza tekniklerini öğrettiler önce. Beyni bir CD'yi kullanır gibi kullanmayı öğretiyorlar. Vatikan'da İtalyancayı, Yunanistan'da Yunancayı öğrendim. Eğitim dili zaten Antik Yunanca idi. En güzel bu dili konuşurum. Adıyaman Nemrut'ta bilimsel araştırma yaptık, 8 ay süresince Kürtçeyi öğrendim. Profesyonel olarak elektro gitar ve keman çalıyorum. Şan eğitimi aldım. Hatta beş-altı tane Hıristiyan ilahisi bile besteledim. Zaten Hıristiyan öğretisinde opera, bale, müzik gibi eğitimlere yönlendirirler. Mesela eski ölen papa 'süper' opera bilirdi. Ben karateyi seçtim ve siyah kuşakta üçüncü dereceye kadar yükseldim. 2004 Fransa'da Avrupa ikincisi oldum karatede.

 3. #3
  Apancene - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  04.08.2008
  Mesajlar
  4.254
  Konular
  278
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  0
  Tecrübe Puanı
  702
  @Apancene

  Standart

  Salih Zengin'in röportajı devam ediyo !

  Görev yeri olarak neden Konya'yı seçtiniz?

  Yönetim ve finans işleri için geldim, İzmir piskoposuna bağlıydım. 80 ev kilisesinin papazlarının başındaydım. Fetva makamındaydım.

  Konya'da 80 tane ev kilisesi mi var yani?

  Evet. Geneli Protestan'dır. Bilgi ve kültür olarak hepsinin başındaydım. Eğer görevime devam etseydim önümüzdeki yıl episkopos olacak ve bölge sorumlusu olarak İzmir'e gidecektim.

  Peki kaç Hıristiyan vardır Konya'da?

  Dört sene öncesinde 1.000 kişi vardı. Şimdiki sayıyı bilemem. Geneli üniversite öğrencisidir. Her ev 10-15 kişiden oluşur. Öyle Hıristiyan işadamları vardır ki, duysanız ismini 'hadi yaa!' dersiniz. Konya'daki ev kiliseleri üzerine görev yaparken Türk olduğumu kimse bilmezdi. Çok kişiyi aforoz etmişimdir. Türkiye aleyhine konuşanları da aforoz ettim. Ben ülkemi çok seviyordum o zamanlar. Bir de Hıristiyan inancına göre Tanrı'nın sürekli bakıp gözetlediği yer Anadolu toprakları.

  Üniversite öğrencileriyle ilgili çalışmalar nasıldı?

  Dolar bazında haftalık para veriyorduk. Ama onları da bir taraftan işliyorduk. Onlar bizi enayi yerine koyduklarını düşünürken, bir süre sonra İslami altyapıları yoksa söylediklerimiz mantıklı geliyordu. Beyinlerini yıkıyorduk. Üniversiteye giden ve maddi sıkıntı çeken öğrencileri takip ediyorduk. Bir adamın niyetini 'şak' diye anlarım. Çünkü psikoloji eğitimi de aldık.

  Mali sistem nasıl işliyordu?

  Vaftiz olmuş herkes kazandıklarının % 25'ini kiliseye vermek zorundadır. Bir de dünyada resmî kayıtlı 2,5 milyar Hıristiyan var. Hepsi sadece 1 dolar verse 2,5 milyar dolar eder. Hıristiyanlıkta kıyameti hızlandırmak diye bir olay vardır. Belli bir sayıya ulaşınca İsa'nın geleceğine inanırlar. O yüzden Hıristiyan sayısını artırmaya çalışıyorlar.

  Siz Konya'da kaç kişiyi vaftiz ettiniz?

  Ben kimseyi vaftiz etmedim. Vaftiz babası oldum ama. Vaftiz havuzu, Havzan'da, biri Amerikalı diğeri Yeni Zelandalı iki bayanın elma yetiştirdiği bir bahçede. Kimseyi Hıristiyanlaştırmadım ama geçenlerde bir Hollandalıyı Müslüman yaptım. 7-8 kişiden söz aldım, Kur'an'ı anadillerinde en az bir kere okuyacaklar. Yalnız Yunanca olarak Kur'an yok, o dilde de mutlaka Kur'an olmalı.

 4. #4
  Apancene - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  04.08.2008
  Mesajlar
  4.254
  Konular
  278
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  0
  Tecrübe Puanı
  702
  @Apancene

  Standart yeniden islamla şereflenme

  Salih Zengin'in röportajı devam ediyo !

  Böylesine önemli bir görevdeyken, sizin Müslüman olmanızı sağlayan ne oldu?

  Bir gazetenin bölge müdürü ile tanıştım. Onunla arkadaş olduk zaman içerisinde. Bana bir gün 'Andreas' dedi, 'Bugünkü sizin kitaplarınızda peygamberimizin geleceği 114 yerde yazılı. Nasıl olur da bunu görmezsin?' 'Ben sıradan bir adam değilim, din üzerine ihtisas yaptım. Bunu nasıl görmediğimi düşünüyorsun, saçmalama. Orijinal İncilleri bile okuyup 6 diye çeviren bir adamım.' dedim. Bana her türlü inancını bir kenara koyup Bediüzzaman'ın Mektubat'ını okumamı önerdi. 14. bölümdeki Mucizat'ı iki yıl boyunca inceleyip okudum. İki yılın sonunda gördüm ki Bediüzzaman Hazretleri doğru söylüyor. Mesela İncil'de geçen ve İsa'nın (as) geleceğini söylediği kişiyi 'öğütçü' diye yazmışlar. Meğerse aslı 'övücü, çok öven' anlamında imiş. Bir sürü sıfatları değiştirmişler.

  Ve sonra Müslüman olmaya karar verdiniz?

  Evet. Müftülüğe gittik, 'basın filan çağıralım' dediler. Kabul etmedim. Ben hiçbir cemaate katılmayacağımı filan söyledim. İslam'ı iyi kötü öğrenip yaşadım. 4,5 yıl kendimi gizledim. Daha önce vaftiz ismim Andreas'tı, kimliğimde din yerinde Hıristiyan yazıyordu. Şimdi tekrar İslam oldu. Müslüman olarak İsa peygamberi, Rab olarak gördüğüm İsa'dan daha çok sevdim. Şimdiki İncil dini kitaptan ziyade mektuplardan, tarihsel olaylardan oluşan bir kitap. Mantığa uygun bir felsefe öğretisi Hıristiyanlık.

  Müslüman olduktan sonra neler yaptınız?

  Şu an hamallık yaparak haftalık 50 YTL kazanıyorum. Ama bir süredir yapmıyorum onu da. Babamdan kalan bir ev var, annemle orada oturuyorum. Kendi halimde dervişâne bir hayat yapıyorum. Bana ajan filan diyorlar. İki kez mide kanaması geçirdim, kalbime stent takıldı.

  Neden oldu bunlar?

  Hıristiyanların yaptığı maddi ve manevi baskılardan oldu. Kafayı sıyırtacak noktaya getiriyorlar. İstifa ettikten sonra Dünya Kiliseler Birliği'nden, ABD'deki finansal işlere bakan şirketten, İzmir'deki yardım kuruluşu altında misyonerlik yapan şirketlerden geldiler. Vatikan'dan geldiler. Sindiremediler Müslüman olmamı. Ölüm tehdidi aldım. Saçlarım bembeyaz oldu, boyattım. Mal varlığımı elimden aldılar. İki pantolonum, iki gömleğim bir de hırkam var. Rabb'imden 35 yıl daha istiyorum. Hıristiyanlığa 17 yılımı verdim, bunun iki katını da İslam için vermek istiyorum.

  Daha önce papazdınız, bundan sonra imam mı olacaksınız?


  Şu an hayat hikâyemi kitap olarak yaşıyorum. Hıristiyanlığın ve Müslümanlığın amentüsü isimli çalışmalarım var. Hıristiyanlığın tezini çürüten bir eser. Elimle yazdığım antik Yunanca-Türkçe sözlüğüm var. Belki bunlar kitap olur.
  Benimle tartışacak bir papaz aradım

  Evlenmiş ve boşanmışsınız da öyle mi?


  Evet. Ben Müslüman olunca ayrıldı eşim. İslam'ı kabul etse sürerdi. Evlenirsem doğacak çocuğumun isimlerini Meryem ve Ahmet koyacağım.


  bitti

 5. #5
  Dygsuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  30.07.2008
  Mesajlar
  10.793
  Konular
  3263
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  3
  Tecrübe Puanı
  1036
  @Dygsuz

  Standart

  İncili merak ettiğim için bende okudum.Abdullah Palazoğlu özüne dönmüş.

 6. #6
  gonul gull - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  30.07.2008
  Mesajlar
  447
  Konular
  25
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  0
  Tecrübe Puanı
  580
  @gonul gull

  Standart Teşekkürler paylaşimin çok değerli her açidan

  ŞİMDİKİ gençiğe tavsiyem her duyduğuna inanmaması.herşeyi araştırması.
  ilk blug çağimda müslümandım.gördüklerim ise gelenek görenek toplum baskısı aman ayıptırlar.dört mezhep doğru dendi.neden dört ayrı yol.neden birbirinden farklı yollar.demek Allah dinimi araştırmamı istiyor dedim hangisi uygun mezhep diye çıktık yola...bir ayet gördüm .oku araştır dedim kendi kendime.tevradı incili budizmi teo culuğu yunan felsefesini ve islamı.okudum okudum.kendi araştımalarım sonunda klasik müslümanlıktan sıyrıldım.kalbime iman ettim. Hala islam diye bize empoze edilen bidatlardan ayrı gerçek islamın araştırmasındayım.
  şimdi Abdullah Poyrazoğlu 17 yıl hristiyanlığın tozunu yutmuş eğitimini almış.röportajını okudum.incilde bazı konuları yüzeysel geçmişler .oda en önemli konu.bu nokta bana şaşirtici geldi.

  Abdullah Palazoğlu, İslamı tercih etmesine vesile olan Antik Yunanca yazılı Yuhanna İncili’ndeki ayeti Deşifre muhabiri Burhan Aytekin’e okuyor...  Muhabir: Abdullah bey önümüzde eski Yunanca yazılmış Yuhana İncili var orjinal bir İncil. Bu İncil de Hz. Muhammed’in geleceği yazılı.  Abdullah Palazoğlu: Evet yazılı.  Muhabir: Gösterirmisiniz hangi ayet?  Abdullah Palazoğlu: Ayet burada başlıyor Yunanca Paraklitos (yardımcı öğütçü anlamına geliyor. Fiil çekimlerinde yani sıra tescili yardımcı öğütçüyü Arapçaya vurduğumuz zaman bu kelimede gizlenen en büyük nokta Allahı çokca öven anlamına da geliyor. Arapçaya vurduğumuz zaman karşılığı Ahmettir burada Hz İsa diyor ki bekleyin Ahmet geliyor paraklit geliyor.  Muhabir: Aslında burada parakit kelimesi HZ. Muhammeti işaret ediyor değil mi?  Abdullah Palazoğlu: Ahmet olarak Resurullahı işaret ediyor.  Amerika’da teoloji eğitimi aldığını söyleyen Abdullah bey, müslüman olduktan sonra hamallık yapmaya başlamış....Ancak o durumundan şikayet etmiyor.

  Normal bir insan kaçırsa bu ayrıntıyı amenna.ama o okumuş eğitimini almış. iki anlamı var.
  Ya hristiyanlar bilinçli üstünü kapatmışlar gözünü boyamışlar.
  Ya da bekleyelim görelim Poyrazoğlunu.


  [Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir. Üye Olmak İçin Tıklayın...]
  Konu gonul gull tarafından (12.10.2008 Saat 15:58 ) değiş;tirilmiş;tir.

 7. #7
  Apancene - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  04.08.2008
  Mesajlar
  4.254
  Konular
  278
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  0
  Tecrübe Puanı
  702
  @Apancene

  Standart

  bakıyorum isabetli olmuş ekle değişik ekleme ve yorumlarda geleceğe benziyor yorumlarınız için teşekkür gonull gul siz tasavvufi gidiyonuz gibime geliyo ?
  sonradan bursadaki seh bayan eşi proföser olan basına çıkan ismini hatırlayamadım ama konuyu anlamış olmanız lazım.aman diyom bu devirde yağcı dalkavuklar var bizim paparazziye benzemez :p
  son satırlar eleştiri için değildi maksad renk katmak gonull gül sizde kalitenizi gösteriyorsunuz

 8. #8
  gonul gull - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  30.07.2008
  Mesajlar
  447
  Konular
  25
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  0
  Tecrübe Puanı
  580
  @gonul gull

  Standart

  Sağolasin apanece .o sizin teveccühünüz.sadece gerçeklerin peşindeyim.Allah utandirmasin .

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajinizi Degistirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş