17 Aralık 2010 Almanya ile ortak Leopard Türkiye ile Almanya ortak tank projesine başlayacak.

Bu konu 1031 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
Almanya ile ortak Leopard 1031 Reviews

Konuyu değerlendir: Almanya ile ortak Leopard

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1031 kez incelendi.

Vuslata Hasret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    4260
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    755
    @Vuslata Hasret

Exclamation Almanya ile ortak Leopard

17 Aralık 2010

Almanya ile ortak Leopard

Türkiye ile Almanya ortak tank projesine başlayacak.

Türkiye ile Almanya 300 milyon Euro değerindeki Leopard tanklarını ve mühimmat, tank silah sistemi üretimini birlikte gerçekleştirecek.

Türkiye ile Almanya ortak tank projesine başlayacak. Yapılan anlaşma gereği tank yanında mühimmat ve tank silah sistemi üretimi de birlikte gerçekleştirilecek. Genel Kurmay Başkanlığı ve Almanya Federal Cumhuriyeti Federal Savunma Bakanlığı arasında yapılan anlaşmaya ilişkin tasarı Meclis’e gönderildi. Dışişleri Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı ile Almanya Savunma Bakanlığı arasında “Mühimmat dahil Leopard 2 ana muharebe tankı silah sisteminin müşterek konfigürasyon kontrol yönetim (JCCM) konulu mutabakat muhtırasının (MOU)” onaylanmasını uygun buldu. Türkiye ile Almanya arasında savunma sanayi alanında uzun bir süre gerginlik yaratan tankları iki ülke artık ortak üretecek. Dünyanın en gelişmiş 10 tankı arasında sayılan Leopard’ların silah sistemleri Almanya ile ortak yapılacak.

300 milyon Euro bedelli Leopard 2 tankları için 2005’te alım pazarlıkları sürerken Alman tarafı, tanklarının Doğu ve Güneydoğu’da kullanılmamasını istemişti.

ANLAŞMADA ŞART KONMADI

Satın alınan tankların PKK’yla mücadelede kullanıldığına ilişkin iddialar üzerine iki ülke karşı karşıya gelmişti. Askeri alandaki gerginlik ancak geçen yıl çözülebilmişti. İki ülke arasında 2009’da imzalanan Savunma İşbirliği Anlaşması’nda bu şerh kaldırılmış, anlaşma metninde herhangi bir engelleyici madde yer almamıştı.

star

Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

Konu: Almanya ile ortak Leopard

Kategori: Türkiyeden Haberler

Konuyu Baslatan: Vuslata Hasret

Cevaplar: 0

Görüntüleme: 1031

Ezan Oldum Dinmedim.Bayrak Oldum İnmedim. Şehit Oldum Ölmedim.Adım Müslüman Soyadım Türk Benim

Etiketler