Kullanıcı Tag Listesi

2010 yılı Aşure Günü Aşure Muharrem ayının onuncu günüdür.. 2010 Aşure Hicri tarihi 10 MUHARREM 1432 2010 Aşure Miladi Tarihi 16 ARALIK PERŞEMBE gününe denk gelmektedir. Tarihte bütün peygamberlerce farklı bir gün olarak kabul edilmiş ve bir çok olaya tanıklık etmiştir. http://www.akishaber.net/images/haberresim/asure.jpg Bütün İslam ülkelerinde çeşitli tahılların bir araya gelmesi suretiyle aşure tatlısı yapılır.Bu tarihi olayların hatırlanması anlamında sevinçli ve neşeli günler yaşanır

Bu konu 941 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
2010 Aşure Günü 941 Reviews

  Konuyu değerlendir: 2010 Aşure Günü

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 941 kez incelendi.

 1. #1
  eVe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  12.11.09
  Yaş
  31
  Mesajlar
  1.119
  Konular
  315
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  0
  Bahsedildi
  0 Mesaj
  Etiketlenmiş
  0 Konu
  Tecrübe Puanı
  455
  @eVe

  Standart 2010 Aşure Günü

  2010 yılı Aşure Günü
  Aşure Muharrem ayının onuncu günüdür..
  2010 Aşure Hicri tarihi 10 MUHARREM 1432
  2010 Aşure Miladi Tarihi 16 ARALIK PERŞEMBE gününe denk gelmektedir.

  Tarihte bütün peygamberlerce farklı bir gün olarak kabul edilmiş ve bir çok olaya tanıklık etmiştir.

  Bütün İslam ülkelerinde çeşitli tahılların bir araya gelmesi suretiyle aşure tatlısı yapılır.Bu tarihi olayların hatırlanması anlamında sevinçli ve neşeli günler yaşanır ve eşe dosta aşure yedirme geleneği devam eder.

  Aşure Hicri takvimin birinci ayıdır. Onuncu günün de ismi, Aşure’dir. Tarihi kaynaklara göre Milat’tan önce Arap, İsrail ve Fars milletleri tarafından, Muharrem ayının Aşure günü, kutsal kabul edilen ortak bir değerdir. Bugünün değerini ve kutsallığını, tarihler şöyle anlatır.

  1) Adem Ata’nın tövbesinin kabul edildiği gün.
  2) Nuh peygamberin gemisinin karayı bulduğu gün.
  3) İbrahim peygamberin Nemrut’un ateşinden kurtulduğu gün.
  4) Musa peygamberin kavmini Fravun’un şerrinden kurtardığı gün.
  5) Yunus peygamberin balığın karnından kurtulduğu gün.
  6) Eyüp peygamberin dertlerine şifa bulduğu gün.

  Saymakla bitirilemeyecek kadar değerli, bütün peygamberlerin refaha, kurtuluşa ve başarıya ulaştıkları gündür. Onun içindir ki, Nuh peygamber de dahil ondan sonra gelen bütün peygamberler, Hz. Muhammed ve Hz. Ali de 10 Muharrem Aşure günü şükür ve senalarını ifade ederek, oruç tutmuşlar. Nuh peygamberin kurtuluş çorbasını pişirip fakir fukaraya yedirmişler, “Hayır İhsan” yapmışlar. Bütün tarihler o güne kadar olan, Muharrem ayının kutsallığı ve özelliğini böyle anlatırlar.

  Aşure günü yapılacak işler:

  1- Aşure günü oruç tutmak sünnettir. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
  (Aşure günü oruç tutanın, bir yıllık günahları affolur.) [Müslim, Tirmizi, İ. Ahmed, Taberani]

  (Aşure günü oruç tutan o yıl tutamadığı [nafile] oruçlarının sevabına kavuşur.) [Deylemi]

  (Aşure günü bir gün önce, bir gün sonra da tutarak Yahudilere muhalefet edin.) [İ.Ahmed]

  (Aşurenin faziletinden faydalanın! Bu mübarek günde oruç tutan, melekler, peygamberler, şehidler ve salihlerin ibadetleri kadar sevaba kavuşur.) [Şir'a]

  [Yalnız Aşure günü oruç tutmak mekruhtur. Bir gün öncesi veya bir gün sonrası ile tutmalı!]
  Peygamber efendimiz bir gün öğleye doğru buyurdu ki:


  (Herkese duyurun! Bugün bir şey yiyen, akşama kadar yemesin, oruçlu gibi dursun! Bir şey yemeyen de oruç tutsun! Çünkü bugün Aşure günüdür.) [Buhari, Müslim, Ebu Davud]

  Peygamber efendimiz, bugün bir hurmayı mübarek ağzında ıslatıp çocukların ağzına verirdi. Çocuklar, Resulullahın mucizesi olarak akşama kadar bir şey yiyip içmezlerdi. Bugün bazı hayvanların bile bir şey yemediği bildirilmiştir. Bir avcı, Aşure günü, bir geyik yakaladı. Geyik, yavrularını emzirip akşamdan sonra dönmek üzere, avcının izin vermesi için, Resulullah efendimizden, şefaat istedi. Avcı, geyiğin akşama kalmadan hemen gelmesini isteyince, geyik, (Bugün Aşure günüdür. Bugünün hürmetine yavrularımızı emzirmeyiz. Onun için akşamdan sonra gelmek için izin istedim) dedi. Bunu duyan avcı, geyiği Resulullaha hediye etti. O da, geyiği serbest bıraktı.

  2- Sıla-i rahim yapmalı. Yani akrabayı ziyaret edip, hediye ile veya çeşitli yardım ile gönüllerini almalı. Hadis-i şerifte,
  (Sıla-i rahmi terk eden, Aşure günü akrabasını ziyaret ederse, Yahya ve İsa'nın sevabı kadar ecre kavuşur) buyuruldu. (Şir'a)

  3- İlim öğrenmeli! Hadis-i şerifte, (Aşure günü, ilim öğrenilen veya Allahü teâlâyı zikredilen bir yerde, biraz oturan, Cennete girer) buyuruldu. Bu gece ilim olarak, ehl-i sünnete uygun bir kitap, [mesela İslam Ahlakı veya Tam İlmihal Seadet-i Ebediyye] okumalıdır. Ayrıca Kur'an-ı kerim okumalı, kazası olan kaza namazı kılmalı. (Şir'a)

  4- Sadaka vermek sünnettir, ibadettir. Hadis-i şerifte, (Aşure günü, zerre kadar sadaka veren, Uhud dağı kadar sevaba kavuşur) buyuruldu. (Şir'a)

  (Bugün aşure ibadet) diye aşure pişirmek günahtır. Aşurenin bugüne mahsus ibadet olmadığını bilerek, bugün aşure veya başka tatlı yapmak günah olmaz, sevap olur. Bu inceliği iyi anlamalı. Tedavi niyetiyle sürme çeken bugün de sürmelenebilir. Hadis-i şerifte, (Aşure günü ismidle sürmelenen, göz ağrısı görmez) buyuruldu. (Hakim)

  5- Çok selam vermeli. Hadis-i şerifte, (Aşure günü, on Müslümana selam veren, bütün Müslümanlara selam vermiş gibi sevaba kavuşur) buyuruldu. (Şir'a)

  6- Çoluk çocuğunu sevindirmeli! Hadis-i şerifte, (Aşure günü, aile efradının nafakasını geniş tutanın, bütün yıl nafakası geniş olur) buyuruldu. (Beyheki)

  7- Gusletmeli. Hadis-i şerifte, (Aşure günü gusleden mümin, günahlardan temizlenir) buyuruldu. (Şir'a)
  [Bu sevaplar, itikadı düzgün olan, namaz kılan ve haramlardan kaçan mümin içindir.]


  Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

        Konu: 2010 Aşure Günü

        Kategori: İslamiyete Dair Herşey

        Konuyu Baslatan: eVe

        Cevaplar: 0

        Görüntüleme: 941


Etiketler

Yer imleri

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajinizi Degistirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Facebook Baglan Giriş