Kullanıcı Tag Listesi

SSPE (Subakut Sklorezan Panansefalit yada Subacute Sclerosing Panencephalitis): Yanlış okumadınız, başlıktada okuduğunuz gibi çağımızın yeni vebası SSPE. AÇIKLAMA SSPE DERNEĞİNDEN ALINTIDIR; 1- SSPE HASTALIĞI NEDİR? Subakut Sklerozan Panensefalit (SSPE) kızamık mikrobunun yol açtığı bir beyin hastalığıdır. Çocuklukta geçirilen kızamığın ağır ya da hafif olması SSPE oluşumu riskini etkilemez. Hatta döküntü olmadan (gizli) geçirilmiş kızamıklardan sonra da SSPE olabilir.

Bu konu 794 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
Çağımızın yeni vebası SSPE yaygınlaşıyor 794 Reviews

  Konuyu değerlendir: Çağımızın yeni vebası SSPE yaygınlaşıyor

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 794 kez incelendi.

 1. #1
  Turkuaz&Tr. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  08.10.10
  Yaş
  60
  Mesajlar
  655
  Konular
  354
  Beğendikleri
  67
  Beğenileri
  124
  Bahsedildi
  2 Mesaj
  Etiketlenmiş
  0 Konu
  Tecrübe Puanı
  846
  @Turkuaz&Tr.

  Yeni Çağımızın yeni vebası SSPE yaygınlaşıyor

  SSPE (Subakut Sklorezan Panansefalit yada Subacute Sclerosing Panencephalitis):

  Yanlış okumadınız, başlıktada okuduğunuz gibi çağımızın yeni vebası SSPE.

  AÇIKLAMA SSPE DERNEĞİNDEN ALINTIDIR;

  1- SSPE HASTALIĞI NEDİR?


  Subakut Sklerozan Panensefalit (SSPE) kızamık mikrobunun yol açtığı bir beyin hastalığıdır. Çocuklukta geçirilen kızamığın ağır ya da hafif olması SSPE oluşumu riskini etkilemez. Hatta döküntü olmadan (gizli) geçirilmiş kızamıklardan sonra da SSPE olabilir. Kızamıkların %20’ye varan bir oranı döküntü olmadan seyretmekte ve tanı almamaktadır.


  Kızamık hastalığının ülkemizde halen görülmesi, hatta salgınlara yol açması nedeniyle SSPE de ortadan kaldırılamamaktadır.

  Açılımı Subakut Sklorezan Panansefalit olan hastalığa kızamık geçirildikten sonra beyne yerleşen virüs neden oluyor. Virüs hastalığın bitiminden sonraki 10 yıl içinde tekrar aktif hale geçiyor ve beyinde büyük tahribata yol açıyor. Kesin tedavisi olmayan virüsün yayılmasını geciktiren ilaçlarla hastalığın seyri yavaşlatılabiliyor.

  SSPE, ( Subacute sclerosing panencephalitis ) temel düzeyde açıklayacak olursak kızamık virüsü enfeksiyonunun (beyin iltihabı) sebep olduğu bir merkezi sinir sistemi hastalığıdır. Kızamık veya kızamık benzeri bir virüsün sebep olduğu az rastlanan ölümcül bir nörolojik hastalık olarak da tanımlayabiliriz. Hastalık kızamık aşısı olmayan çocuklarda daha fazla görülmektedir.

  SSPE, özellikle çocuklarda, nadirde olsa yetişkinlerde görülebilen bir hastalıktır. Genellikle kırsal bölgelerdeki erkeklerde kızamık enfeksiyonundan bir kaç yıl sonra veya 10 yıl sonra bile ortaya çıkabilen bir hastalıktır. Ülkemizde daha çok Güneydoğu Anadolu Bölgesinde rastlanan bir hastalıktır.Hastalık yetişkinlerde de görülmekle beraber erkek çocuklarda kız çocuklara nazaran daha sık rastlanmaktadır.

  Hastalığın sebep olduğu patolojik değişiklikler özellikle tek bir organda, beyinde gerçekleşmektedir. Hastalarda sırasıyla spastiklik, koma ve 6 ila 12 ay içinde ölümle sonuçlanan ilerlemeli beyin işlevi kaybı görülür..

  SSPE önceleri tipik bir nörolojik hastalık örneği olarak düşünülmesine rağmen, günümüzde kompleks bir temel nörolojik sorun olarak tanınmaktadır. Bu hastalık, nadir olarak, genelde bir milyon çocukta bir vaka olarak görülmesine karşın, son 40 yıldır bilimsel literatürde daha kapsamlı bir şekilde yer almaktadır. Modern tıpta henüz kesin bir tedavisi yok. Ancak hastalığın seyri yavaşlatılabilmektedir.

  SEBEBİ:

  SSPE (subacute sclerosing panencephalitis) beyin iltihabı ile belirli ilerleme kaydeden nörolojik bir hastalıktır. Hastalık kızamık virüsünün reaktivasyonu yani aktif hale gelmesinden veya kızamık virüsüne uygunsuz bir immün yanıt verilmesi sonucu gelişebilir.

  SSPE hastalığına kızamık hastalığı geçirildikten sonra beyine yerleşen kızamık virüsü neden oluyor. Kızamık geçirdikten 1 ile 10 yıl arasında hastalığın belirtileri başlıyor ve virüs beyinde tahribata yol açıyor.

  Kızamık virüsünün hangi şekilde ve değişiklikler sonucu SSPE’ ye yol açtığı hala sırrını korumaktadır. Ayrıca SSPE virüsünün topluluk içinde bulaşarak yayıldığı iddiası bilimsel hiç bir kanıta sahip değildir.

  BELİRTİLERİ:

  Önceden normal gelişimi olan bir çocukta (ya da genç erişkinde) birkaç hafta birkaç ay içinde gelişen; yürümede bozulma, unutkanlık, konuşmada bozulma, davranış değişikliği, başın öne doğru düşmesi ya da vücutta gevşeme, silkinme şeklinde çok kısa süreli nöbetler en tanımlayıcı belirtilerdir. SSPE hastalığı ilerleyici bir hastalıktır. Ancak bazı hastalarda (yaklaşık 10 hastadan birinde) ilerlemenin olmaması, hastalıkta duraklama, hatta kendiliğinden iyileşmenin görülmesi mümkündür Başlangıç bulguları hafıza kaybı, irritabilite (uyarılara yanıt vermede görülen bozukluklar), nöbetler, istemsiz kas hareketleri ve/veya davranış değişiklikleridir.

  SSPE hastalığının ilerlemesi ise 4 aşamada meydana geliyor:
  1. Dönem: Unutkanlık, sinirlilik
  2. Dönem: Sıçramalar başlıyor. Tek başına yemek yiyemiyor
  3. Dönem: Hasta yatağa bağımlı hale geliyor. Burundan sıvıyla besleniyor
  4. Dönem: Komaya giriyor. Yıllarca sürebilecek koma ölümle sonuçlanıyor.

  TEDAVİ:

  SSPE hastalığından korunmanın en önemli yolu kızamık aşısı olmak, kızamık aşısı olmamış çocuklarda hastalığın görülme riskinin aşı yapılana göre 20-30 kat daha fazla olduğu bilinmektedir. Hastalığın en erken 6 hafta içinde ölüme sebebiyet verdiğini belirten doktorlar, iyi bakımla 20-25 yıl daha yaşayan vakalara rastlandığını belirtiyorlar. Tıbben kesin tedavisi olmayan bu hastalığın, sadece virüsün yayılmasını geciktiren ilaçlarla seyri yavaşlatılabiliyor.
  .../...

  Konuya yakından tanık ve gözlemci bir insan olarak, aşagıdaki hususlara çok dikkat edilmesi önemle tavsiyemdir.

  Çocuklarınızda yada yetişkinlerde sinsi (dikkat çekmiyen) konuşma bozuklugu, yorgunluk hissi ve uyku hali, gribal enfeksiyonlar belirtisi ateş, kusma, kırgınlık hissi, iştahsızlık, yürümede ayak sürüme yada ayakları zaman zaman çaprazlama atma, istemsiz kas hareketleri, görme bozuklukları gibi bir kaç gün içinde beliren bu belirtilerden bir kaç tanesi (en belirgin olanlar; yürüme bozuklugu, konuşma bozuklugu, ateş, uyku hali, iştahsızlık) gözleniyorsa, hiç zaman kaybetmeden hastayı bir Nörologa göstermelisiniz. Ani belirtilerin ardından bilinç kaybı ve koma gelmektedir. Erken teşhiş ve tedavi hayat kurtarmaktadır.

  Özelllikle Türkiyede; 1995-96-97 yıllarında çocuklara vurulan kızamık aşısının yetersiz dozda uygulanması, yada aşıların bayat olması sebebiyle kızamık virüsünün yok edilememiş olması, virüsün beynin özellikle merkezi sinir sistemine yerleşerek ne zaman aktif hale gelip tahribat yapacagı bilinmemekle birlikte kesin tedavisinin olmadığıda bir gerçektir.

  Bu rahatsızlık ADEM, ENSEFALİT vb. leri beyin iltihaplanması hastalıkları ile gerek belirtiler gerekse hastalığın seyri bakımından çok yakın bir benzeşim göstermekte, Çok dikkatli klinik gözlemler, radyolojik ve labaratuar incelemeleri ile ayrılmaktadır. Virüsün beyinde yapmış olduğu tahribat sonucu hasta yaşasa dahi tahribat sonucu çok önemli sekeller (Özellikle el ve ayaklarda felç) oluşmaktadır.

  Bu rahatsızlıga yakalanmış hasta sayısı hergün artmaktadır.

  Unutmayınız ki yeni doğan bebelerde anne sütüyle geçen bağışıklık sistemi koruması yeterli olmamakta, zamanı geldiğinde bebeler mutlaka aşılanmalıdır.

  SAYGILARIMLA
  HAKAN


  Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

        Konu: Çağımızın yeni vebası SSPE yaygınlaşıyor

        Kategori: Hastalıklar Hakkında Temel Bilgiler

        Konuyu Baslatan: Turkuaz&Tr.

        Cevaplar: 0

        Görüntüleme: 794

  AZERBAYCAN BAYRAĞINDA MAVİ; TÜRKLÜK, BAĞIMSIZLIK VE GÖĞ'Ü İFADE EDER. MAVİ ÖZGÜRLÜK, MAVİ SONSUZLUKTUR.  ''UYUYAN MİLLETLER YA ÖLÜR,
  YA DA KÖLE OLARAK UYANIR''

  Gazi Mustafa KEMAL

Etiketler

Yer imleri

Yer imleri

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajinizi Degistirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Facebook Baglan Giriş