Kullanıcı Tag Listesi

1992 yılında Birleşmiş Milletler aldığı bir kararla 3 Aralık gününü “Uluslararası Engelliler Günü” olarak ilan etti. Bu kararın ardından BM İnsan Hakları Komisyonu 5 Mart 1993 tarihli ve 1993/29 sayılı bildirisi ile üye ülkelerce 3 Aralık gününün “engellilerin topluma kazandırılması ve insan haklarının tam ve eşit ölçüde sağlanması” amacıyla tanınmasını istedi. Ve o günden beri 3 Aralık “engelliler günü” olarak bilinmektedir. Dünya Nüfusunun 500 Milyonu Engelli WHO'ya göre dünya

Bu konu 1172 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
3 Aralık Engelliler Günü’nün Tarihçesi 1172 Reviews

  Konuyu değerlendir: 3 Aralık Engelliler Günü’nün Tarihçesi

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1172 kez incelendi.

 1. #1
  Vuslata Hasret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  12.10.09
  Mesajlar
  8.955
  Konular
  4272
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  2
  Bahsedildi
  0 Mesaj
  Etiketlenmiş
  0 Konu
  Tecrübe Puanı
  631
  @Vuslata Hasret

  Standart 3 Aralık Engelliler Günü’nün Tarihçesi

  1992 yılında Birleşmiş Milletler aldığı bir kararla 3 Aralık gününü “Uluslararası Engelliler Günü” olarak ilan etti. Bu kararın ardından BM İnsan Hakları Komisyonu 5 Mart 1993 tarihli ve 1993/29 sayılı bildirisi ile üye ülkelerce 3 Aralık gününün “engellilerin topluma kazandırılması ve insan haklarının tam ve eşit ölçüde sağlanması” amacıyla tanınmasını istedi. Ve o günden beri 3 Aralık “engelliler günü” olarak bilinmektedir.


  Dünya Nüfusunun 500 Milyonu Engelli

  WHO'ya göre dünya nüfusunda 500 milyon engelli yaşıyor. Türkiye'de nüfusun yüzde 12.29'u yani 8.5 milyon kişi engelli. Erkeklerde bu oran 11.10 kadınlarda yüzde 13.45 Engellilerin herkes gibi 365 günü yaşadığı gerçeğinin görmezden gelinerek sadece 1 gün için gazete tv ve kamuoyunda gündeme getirilmemeli.


  Bir şeylere atfedilmiş her günde ya da haftada olduğu gibi 3 Aralık Dünya Engelliler Gününde de biz engellilerin sorunları gündeme taşınır ve çözüm önerileri konuşulur.

  Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre -Henüz devletimiz engelli sayısı ile ilgili bir istatistik yapma gereği duymamıştır!- en gelişmiş ülkelerde engellilerin toplam nüfusa oranı %8’dir. Bu oran gelişmişlikle ters orantılı olarak artar. Buna göre ülkemizdeki engellilerin toplam nüfusa oranı %12’dir yani 10 milyonun üzerindedir.

  Ülkelerin ekonomik kültürel ve sosyal gelişmişliğiyle orantılı olarak “engelli sorunları” ülkemizde -maalesef- en üst seviyededir.

  Dünyanın en büyük “azınlığı” olarak tanımlayabileceğimiz “engelliler” henüz taslak aşamasında olan Engelli Yasası’nda şu şekilde tanımlanmaktadır:
  “Doğuştan veya sonradan herhangi bir nedenle bedensel zihinsel ruhsal duygusal ve sosyal yeteneklerini çeşitli derecelerde kaybetmesi nedeniyle toplumsal yaşama uyum sağlama ve günlük gereksinimlerini karşılamada güçlükleri olan ve korunma bakım rehabilitasyon danışmanlık destek hizmetleri ve yapılarda açık alanlarda özel fiziki düzenlemelere ihtiyaç duyan kişiye Engelli denir”

  Engellileri 5 ana kategoriye ayırabiliriz;
  - Bedensel Engelliler
  - Zihinsel Engelliler
  - Görme Engelliler
  - İşitme Engelliler
  - Süreğen Hastalıklar

  Görüldüğü üzere sabit bir “engelli portresi” üzerinden “sorunlar ve çözümleri” başlığıyla bir sistem geliştirmek çok zor ve bir o kadar da anlamsızdır.

  Engellilerin Sağlık Sorunları
  Yukarıdaki bilgilerden yola çıkarak “Engellilerin sağlık sorunları ve çözüm yolları” konusunda bir genellemeye gidilemeyeceği ancak bazı ortak paydaların çıkarılabileceği düşüncesindeyim.

  5 senedir tekerlekli sandalye kullanan omurilik felçli biri olarak bu paydaları şöyle sıralayabilirim;

  - Engelli kişilerin -genelde- sürekli kullanmak zorunda oldukları ilaç ya da sarf malzemeleri vardır.
  Sosyal güvencesi olan vatandaşların bu ihtiyaçları “devlet” tarafından “aylık” periyotlar halinde karşılanır. Yani engelli vatandaş ömrü boyunca her ay hastane kapılarında “sürünmek” durumundadır.
  Bu “gâvur eziyeti” -bu tür sürekli kullanılan malzemelerin- 3-6 aylık olarak verilmesi ile giderilebilir.

  - Engelli kişilerin; engelliliğe sebep olan rahatsızlıklarını en aza indirmek ve mümkün olduğunca bağımsız yaşayabilmelerini sağlamak için kullandıkları ürünler vardır (tekerlekli sandalye yürüme cihazları protezler işitme cihazları...).
  -Görünürde- ülkemizde hizmet veren sosyal güvenlik kurumları bu ürünleri temin eder. Ancak bu sadece görünürde böyledir! Çünkü; gelişen teknolojiyle beraber yenilenen ve maalesef pahalanan bu ürünler için kurumlar ödeme yapmamaktadır. Daha doğrusu “Tekerlekli sandalye: 150 milyon yürüme cihazı: 50 milyon...” gibi bir listeyle piyasa koşullarının dışında kalmaktadır.
  Burada olması gereken; engelli vatandaşların hayatlarını “normalleştirmek” bağımsızlaştırmak iş ve sosyal hayata katılmalarını kolaylaştırmak için gerekli ürünün teminidir. Tek kıstas vatandaşın yaşam kalitesini arttırmak olmalıdır.
  Yani ucuza alınan ve 100 yıl öncesinin “teknoloji”sini taşıyan ürünler bizlerin ihtiyaçlarını gidermemektedir!

  - Engelli vatandaşlara hastanelerde öncelik tanınmalıdır.
  Ömür boyu psikolojik ve bedensel zorluklara katlanmak durumunda olan engellilerin bunu “hak ettiğini” düşünüyorum.

  - Sağlık personelleri engelliyle karşılaştıklarında “yine mi sen!” psikolojisiyle değil “uzun süredir tanınan biri” sıcaklığıyla davranmalıdır.

  Daha da sıralanabilir ama yazı çok uzadı
  Bu gün bizler için atılan her adımın yãrın sizlerin ya da yakınlarınızın yaşamlarında bir çözüm olabileceğini asla unutmayın.

  ALINTI..  Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

        Konu: 3 Aralık Engelliler Günü’nün Tarihçesi

        Kategori: Engelliler İçin Özel Bölüm

        Konuyu Baslatan: Vuslata Hasret

        Cevaplar: 0

        Görüntüleme: 1172

  Ezan Oldum Dinmedim.Bayrak Oldum İnmedim. Şehit Oldum Ölmedim.Adım Müslüman Soyadım Türk Benim

Etiketler

Yer imleri

Yer imleri

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajinizi Degistirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Facebook Baglan Giriş