Kullanıcı Tag Listesi

Öncelikle şunu belirtelim ki, iradesinin karışmadığı hiçbir şeyden insanın mesuliyeti yoktur ve bu yüzden, mesuliyet ve mükellefiyet şartı olarak dinimizce, “âkil ve bâliğ olmak” esas kılınmıştır. Üstad Bediüzzaman, Bakara suresinin ilk sayfasındaki, “İşte onlar Rablerinden bir hidayet üzeredirler” ayetinin izahında şöyle der: “Hidayetin Allah'tan olduğunu ifade eden (Rablerinden) kelimesinden burada bir cebir (zorla hidayet etme) hissedilmekte ise de, hakikatte cebir değildir. Çünki

Bu konu 878 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
Hidayet Allah'tan İse Kulun Suçu Ne? 878 Reviews

  Konuyu değerlendir: Hidayet Allah'tan İse Kulun Suçu Ne?

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 878 kez incelendi.

 1. #1
  Vuslata Hasret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  12.10.09
  Mesajlar
  8.955
  Konular
  4272
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  2
  Bahsedildi
  0 Mesaj
  Etiketlenmiş
  0 Konu
  Tecrübe Puanı
  631
  @Vuslata Hasret

  Standart Hidayet Allah'tan İse Kulun Suçu Ne?

  Öncelikle şunu belirtelim ki, iradesinin karışmadığı hiçbir şeyden insanın mesuliyeti yoktur ve bu yüzden, mesuliyet ve mükellefiyet şartı olarak dinimizce, “âkil ve bâliğ olmak” esas kılınmıştır.

  Üstad Bediüzzaman, Bakara suresinin ilk sayfasındaki, “İşte onlar Rablerinden bir hidayet üzeredirler” ayetinin izahında şöyle der:

  “Hidayetin Allah'tan olduğunu ifade eden (Rablerinden) kelimesinden burada bir cebir (zorla hidayet etme) hissedilmekte ise de, hakikatte cebir değildir. Çünki onların cüz'-i ihtiyarlarıyla hasıl-ı bil'masdar (iradelerinin neticesinde yaratılacak) olan hidayete yürümeleri üzerine, Cenab-ı Hak o sıfat-ı sabite olan hidayeti halk (yaratmış) ve ihsan etmiştir. Demek ihtida, yani hidayete doğru yürümek, onların kesb ve ihtiyarları (iradeleri) dâhilindedir. Fakat sıfat-ı sabite olan hidayet, Allah'tandır.” (İşaratü’l-İ‘caz Tefsiri)

  Yine aynı tefsirde Ehl-i Sünnet’in en büyük bir kaç kelam otoritesinden biri olan Sadeddin-i Taftazani Hazretleri’nden nakille imanı şöyle tarif eder:

  “İman, Sa'd-ı Taftazanî'nin tefsirine göre: "Cenab-ı Hakk'ın istediği kulunun kalbine, cüz'-i ihtiyarının sarfından (iradesini kullanmasından) sonra ilka ettiği (bıraktığı) bir nurdur." (İşaratü’l-İ‘caz Tefsiri)

  Bu iki iktibasımız da gösteriyor ki, “hidayet Allah’tandır” sözünün anlamı, kulun bunu istemesi ve ona layık olması üzerine Allah’ın hidayeti kuluna ihsan etmesi demektir.

  Diğer bir büyük kelam otoritesi olan Fahreddin-i Razi Hazretleri, Tefsir-i Kebir’de bu manayı destekleyen şu ayetleri zikreder:

  1-“Allah hidayete erenlerin hidayetini artırır” (Meryem, 76)

  2-"Allah zalimler kavmine (zulümleri sebebiyle) hidayet etmez "(Bakara, 258)

  3-“Allah îmân edenlere, dünya hayâtında da, âhirette de sağlam sözle (kelime-i şehâdetle) sebat verir. Allah, zâlimleri ise (kendi zulümleri sebebiyle) dalâlete atar ve Allah, dilediğini yapar.” (İbrahim, 27)

  4-"İman ettikten, Resulün hak olduğuna şahidlik ettikten ve kendilerine açıklamalar geldikten sonra yeniden küfre dönen bir kavme Allah nasıl hidayet eder? Allah zalimler kavmine hidayet etmez”(Al-i İmran, 86)

  5-“Kim Allah'a iman ederse, Allah onun kalbini hidayete erdirir" (Tegabun, 11)

  Görüldüğü gibi bu ayetlerde de hidayetin, onu elde etmek isteyen insanların irade etmelerinden sonra verildiği; ehl-i dalaletin de orada kalmak istemeleri ve zulümleri üzerine dalalete atıldıkları ifade ediliyor.

  Kısacası, insanın iradesi olmadan ne küfür, ne günah, ne hidayet ne de sevab olmaz. Dünyadaki imtihanımızın ve ahrette ceza ya da mükâfatı hak etmemizin dayandığı, nokta cüz-i irademizle bunlara sebeb olmamızdır.

  İrademiz dışında gelişen hiçbir şeyden de mesul değiliz. Âmenerrasulü’de okuduğumuz, “Allah, kimseyi gücünün yetmeyeceği bir şeyle mükellef (sorumlu) tutmaz. Kazandığı (iyilik) kendi lehine, işlediği (kötülük) de kendi aleyhinedir.” (Bakara, 286) ayet-i kerimesi de insanın imtihanındaki bu temel kaideyi açıkça ifade eder.
  İnsan,ipi boğazına sarılıp istediği yerde otlamak için başıboş bırakılmamıştır. Belki, bütün amellerinin suretleri alınıp yazılır ve bütün fiillerinin neticeleri muhasebe için zaptedilir


  Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

        Konu: Hidayet Allah'tan İse Kulun Suçu Ne?

        Kategori: İslamiyete Dair Herşey

        Konuyu Baslatan: Vuslata Hasret

        Cevaplar: 0

        Görüntüleme: 878

  Ezan Oldum Dinmedim.Bayrak Oldum İnmedim. Şehit Oldum Ölmedim.Adım Müslüman Soyadım Türk Benim

Etiketler

Yer imleri

Yer imleri

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajinizi Degistirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Facebook Baglan Giriş