19 Kasım 2010 NATO zirvesinde dönüm noktası NATO'nun gelecek 10-15 yıllık yol haritasının belirleneceği zirve bugün başlıyor.

Bu konu 1199 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
NATO zirvesinde dönüm noktası 1199 Reviews

Konuyu değerlendir: NATO zirvesinde dönüm noktası

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1199 kez incelendi.

Vuslata Hasret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    4260
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    755
    @Vuslata Hasret

Standart NATO zirvesinde dönüm noktası

19 Kasım 2010

NATO zirvesinde dönüm noktası

NATO'nun gelecek 10-15 yıllık yol haritasının belirleneceği zirve bugün başlıyor.

Zirvede Füze Kalkanı Projesi'nin kaderi tayin edilecek. İran'a 'düşman' tanımı istemeyen Türkiye füze savunma sisteminde komuta kontrol yetkisi talep ediyor...

Soğuk Savaş döneminin son bulmasından bu yana dünyadaki köklü değişikliklere, yeni tehditlere karşı en önemli stratejik değişikliklerin planlandığı NATO zirvesi bugün başlıyor. Zirvede Türkiye'yi Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün başkanlığında, Dışişleri Bakanı Ahmet Davu-toğlu ve Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'ün de bulunduğu bir heyet tem sil edecek.

Stratejik Konsept

Portekiz'in başkenti Lizbon'da iki gün sürecek olan zirvede NATO'nun 2009 Strasbourg-Kehl zirvesinde ortaya atılan ve 3 kez değiştirilen NATO'nun gelecek 10-15 yıllık yol haritasını belirleyecek Stratejik Konsept'in kabul edilmesi öngörülüyor. Yeni Stratejik Konsept'te Türkiye'yi yakından ilgilendiren iki husus bulunuyor. ABD'nin Avrupa'ya yerleştirmek istediği füze savunma sistemlerinden birinin Türkiye'ye kurulması öngörülüyor.

Güvenlik şemsiyesi

Ancak, füze savunma sisteminin kurulacağı ülkelerde komuta-kontrol yetkisinin nasıl düzenleneceği konusunda henüz mutabakat bulunmuyor. Füze savunma sistemiyle ilgili zirvede alınacak çerçeve kararında Türkiye'nin hiçbir ülkenin tehdit olarak gösteril-memesiyle güvenliğin bütünlüğü ve bölünmezliği ilkesi çerçevesinde tüm
    NATO üyelerinin ve topraklarının aynı güvenlik şemsiyesi altına alınması taleplerinin karşılanması bekleniyor. İkinci ve oldukça önemli olarak vurgulanan diğer husus ise NATO-AB işbirliğinde atılacak yeni adımlar.

Hava üssü kapanmasın

NATO ile ortak veya az da olsa tek başına harekatlar yapan Avrupa Güvenlik Savunma Politikasına (AGSP) AB üyesi olmayan, ancak NATO üyesi olan Norveç'in dahil olmasına rağmen Türkiye'nin alınmaması sıkıntı yaratıyor. Zirvede İzmir'deki hava üssünün de yer aldığı karargahlardan hangilerinin kapanacağı konuşulacak. Türkiye üssün kapanmasına soğuk bakıyor.

EN ÖNEMLİ ÖNCELİK

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Bakan Yardımcısı Philip Gordon, ABD olarak, NATO bünyesinde kurulması planlanan füze savunma sistemlini ittifakın tümü açısından önemli öncelik olarak gördüklerini vurguladı.

Tehdidin bugün bile Avrupa'nın belli kesimlerine ulaşabileceğini ve zaman içinde kıtanın tümünü etkisi altına alacağını belirten Gordon, "Bu nedenle ABD, füze savunmasında ilerleme katedilmesine bu derecede büyük önem veriyor" dedi. Gordon, Stratejik Konsept, Afganistan dahil tüm alanlarda başarılı bir zirvenin yapılmasını beklediklerini kaydetti.

bugün

Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

Konu: NATO zirvesinde dönüm noktası

Kategori: Türkiyeden Haberler

Konuyu Baslatan: Vuslata Hasret

Cevaplar: 0

Görüntüleme: 1199

Ezan Oldum Dinmedim.Bayrak Oldum İnmedim. Şehit Oldum Ölmedim.Adım Müslüman Soyadım Türk Benim

Etiketler