19 Kasım 2010 Gül'den füze kalkanı açıklaması Lizbon'daki NATO zirvesine katılacak olan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Portekiz'e hareketinden önce Ankara'da bir basın toplantısı düzenledi.

Bu konu 976 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
Gül'den füze kalkanı açıklaması 976 Reviews

Konuyu değerlendir: Gül'den füze kalkanı açıklaması

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 976 kez incelendi.

Vuslata Hasret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    4260
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    753
    @Vuslata Hasret

Standart Gül'den füze kalkanı açıklaması

19 Kasım 2010

Gül'den füze kalkanı açıklaması

Lizbon'daki NATO zirvesine katılacak olan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Portekiz'e hareketinden önce Ankara'da bir basın toplantısı düzenledi.

Cumhurbaşkanı Gül'ün basın toplantısından satır başları:

- Lizbon zirvesinde ittifakın önümüzdeki 10 yıl izleyeceği politikaların belirleneceği stratejik konsept belgesi görüşülecek.

- Afganistan savaşı ve NATO'nun Avrupa'ya yerleştirmeyi düşündüğü füze savunma sistemi konusu ele alınacak.

- Füze savunma sistemi, küresel balistik füzelerin getirdiği risklerin ortadan kaldırılmasını ve üye ülkelerin korunmasını öngörüyor.

- Bizim şartımız füze kalkanının tüm NATO üyesi ülkeleri kapsaması, tek bir ülkeden gelecek tehditleri içermemesi ve belirli bir ülkeyi hedef almaması.

- Türkiye başından beri bu konuda ilkesel hareket etmiştir. Türkiye bu ilkesel bazda kararlarını alırken önce milli menfaatlerini daha sonra da ittifakın menfaatlerini dikkat alır. Bu konudaki görüşlerimizi müttefiklerimize bildirdik. Beklentimizi bunların hepsinin kabul göreceği yönünde.

- Füze savunma sistemi 2002’de başlayan, İstanbul Zirvesi’nde de konuşulan ve bu noktaya gelen bir süreçtir.

- NATO, herhangi bir ülkeye karşı bir çalışma içinde olamaz. Ancak herhangi bir ülke balistik füzeye sahip olursa, sistem buna karşı bir tedbir alır. Balistik füzeler şu anda birçok ülkede var. Şu anda balistik füzesi olmayan ancak sonra sahip olacak ülkeler de olabilir.

- Ben NATO zirvesine gidiyorum. AB toplantısına gitmiyorum. NATO zirvesinde NATO’nun bütün üyelerinin dayanışma göstermesi çok önemlidir. Bu konuda çok hassasız.

hurriyet

Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

Konu: Gül'den füze kalkanı açıklaması

Kategori: Türkiyeden Haberler

Konuyu Baslatan: Vuslata Hasret

Cevaplar: 0

Görüntüleme: 976

Ezan Oldum Dinmedim.Bayrak Oldum İnmedim. Şehit Oldum Ölmedim.Adım Müslüman Soyadım Türk Benim

Etiketler