Kullanıcı Tag Listesi

19 Kasım 2010 Hani JİTEM yoktu ? Jandarmanın resmi raporları mahkemeye gönderilen yazıyı doğrulamıyor...

Bu konu 722 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
Hani JİTEM yoktu ? 722 Reviews

  Konuyu değerlendir: Hani JİTEM yoktu ?

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 722 kez incelendi.

 1. #1
  Vuslata Hasret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  12.10.09
  Mesajlar
  8.955
  Konular
  4272
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  2
  Bahsedildi
  0 Mesaj
  Etiketlenmiş
  0 Konu
  Tecrübe Puanı
  631
  @Vuslata Hasret

  Standart Hani JİTEM yoktu ?

  19 Kasım 2010  Hani JİTEM yoktu ?

  Jandarmanın resmi raporları mahkemeye gönderilen yazıyı doğrulamıyor...  11 Kasım 1993 tarihli Binbaşı Balçık imzalı raporda JİTEM’in tarihçesi anlatılırken, İstihbarat Okullar Komutanı Tuğgeneral Zeytinci’ye gönderilen Karargah Etüdü’nde de JİTEM’in şeması var.

  Ergenekon sanığı emekli Albay Arif Doğan’ın “JİTEM’i ben kurdum” şeklindeki resmi ifadelerine ve soruşturma kapsamında ele geçirilen onlarca belge ve bilgiye rağmen Ergenekon Mahkemesi’ne defelarca “JİTEM diye bir birim yok ve hiç olmadı” diyen Jandarma Genel Komutanlığı’nın arşivindeki belgeler JİTEM’in varlığını kanıtlıyor. Jandarma arşivindeki JİTEM’in kuruluş ve çalışmasıyla ilgili ‘gizli’ raporları star ele geçirdi.

  İKİ AYRI RAPORDA JİTEM ANLATILIYOR

  Emekli Binbaşı Canfer Balçık’ın, 11 Kasım 1993 tarihli ve altında imzası bulunan “Jandarma İstihbarat Grup ve Timlerinin Tarihçesi” başlıklı ‘gizli’ ibareli yazıda JİTEM’in varlığı resmen kabul ediliyor. Genelkurmay Başkanlığı İstihbarat Okul Komutanı Tuğgeneral Refik Zeytinci’nin Öğretim ve Eğitim Başkanlığı’na gönderdiği 20 Aralık 1996 tarihli yazıda da JİTEM’in varlığı ve şeması yer alıyor.

  BİNBAŞI BALÇIK, TARİHÇESİNİ YAZMIŞ

  Dönemin Plan Şube Müdürü Kurmay Binbaşı Canfer Balçık’ın imzasını taşıyan “Jandarma İstihbarat Grup ve Timlerinin Tarihçesi” başlıklı raporda JİTEM’in 27 Ağustos 1987 tarihinden 3 tim olarak kurulduğu ve zaman içinde sayısının artırıldığı anlatılıyor. Binbaşı Canfer Balçık imzalı raporda; JİTEM’in 27 Ağustos 1987 tarihinde Jandarma Genel Komutanlığı İstihbarat Başkanlığı’na bağlı olarak Mardin, Silopi ve Batman’da faaliyet göstermek üzere kurulduğu daha sonra Siirt ve Şırnak’ında JİTEM kapsamına alındığı belirtiliyor. 5 ilde 7 tim olarak görev yapan Jandarma İstihbarat Terörle Mücadele Timleri’nin (JİTEM) 14 Eylül 1987’de Jandarma Asayiş Komutanlığı Harekat komutasına Kasım ayında emrine verildiği kaydediliyor.

  BAŞARILI OLUNCA TİM SAYISI ARTIRILDI

  Mayıs 1990’da timlerin başarılı olması üzerine sayılarının 8 grup ve 24 tim oluşacak şekilde yeniden yapılandırıldığının anlatıldığı belgede, personel yetersizliği nedeniyle istenilen sonuca ulaşılamadığı belirtiliyor. Raporda JİTEM’in 18 Temmuz 1991 tarihinde kuruluş ve kadrosunun J.TMK.1-22 numaralı yazı ile kaldırıldığı belirtilirken şu ifadeler kullanılıyor:

  “Ankara’da Kurmay Başkanı’na bağlı bir istihbarat grup ve bağlı 2 timi Diyarbakır’da bir istihbarat grup ve 6 timi ile İstanbul, İzmir ve Adana’da Jandarma Bölge Komutanlıkları’na bağlı birer istihbarat timi kurulmuştur. Toplam 2 grup ve 11 tim halen bu kuruluş içerisinde faaliyetlerini sürdürmektedir.”

  JANDARMA’NIN MAHKEMEYE GÖNDERDİĞİ SON YAZI:

  JİTEM diye bir birim hiç olmamıştır

  Jandarma Genel Komutanlığı, Ergenekon Silahlı Terör Örgütü iddiasıyla başlatılan soruşturma ve daha sonrasında başlayan yargılama süresince, hem savcılık hem de mahkemenin “JİTEM var?” sorularına ısrarla “Jandarma teşkilatı bünyesinde böyle bir birim yoktur ve olmamıştır” cevabı verdi. Ergenekon Mahkemesi, 20.08.2010 günlü arar kararında bir kez daha Jandarma Genel Komutanlığı’na “JİTEM’in temellerinin Korgeneral Hulusi Sayın öncülüğünde Binbaşı Aytekin Özen, Albay Arif Doğan, Hüseyin Kara ve Arnavut göçmeni Binbaşı Ahmet Cem Ersever’in çalışmaları sonucu 1987’de atıldığını ve bu isimlerin sık sık yurtdıyına operasyona gittikleri” iddiasını sordu. Jandarma Genel Komutanlığı, 12 Ekim 2010 tarihli son yazısında da “Jandarma bünyesinde JİTEM diye bir yapılanma olmadığını, sorulan yedi subayında hiç bir zaman JİTEM’de görev yapmadığını’ tekrarladı.

  1993 tarihli Karargah Etüdü’nde JİTEM’in varlığı ve şeması var

  İstihbarat Okulu’na gönderilen, Mayıs 1993 tarihli Karargah Etüdü’nde, askeri istihbaratın yapılanması anlatılırken, bu yapı içirisinde JİTEM’in varlığı şemalarla ortaya konulmuş.

  • Genelkurmay Başkanlığı İstihbarat Okul Komutanı Tuğgeneral Refik Zeytinci’nin Öğretim ve Eğitim Başkanlığı’na gönderdiği 20 Aralık 1996 tarihli yazıda da JİTEM’in varlığından bahsediliyor. Tuğgeneral Zeytinci’nin “Türk Silahlı Kuvvetleri İstihbarat Teşkilatı’nın nasıl olduğu ve nasıl olması gerektiği konusunda çalışma başlatıldığını” belirtip bilgi istemesi üzerine gönderilen Mayıs 1993 tarihli “Karargah Etüd Notu”nda da JİTEM’in varlığı resmen kabul ediliyor.

  EMNİYET İSTİHBARATA ÖVGÜ VAR

  ‘Hizmete Özel’ Karargah Etüd Notu’nun 5. sayfasında Jandarma İstihbarat Teşkilatı’nın yapısı ve nasıl olması gerektiği anlatılırken “Her il veya kritik ilçelerde görev alacak JİTEM (Jandarma İstihbarat Timi) birlik komutanları kendi içinde örgütlenmeli...” deniliyor. Askerin istihbarat teşkilatlarının yapı ve çalışmalarının yetersiz ve ihtiyaca cevap veremediği eleştirisi yapılan Karargah Etüd Notu’nda Emniyet İstihbarat Teşkilatı’nın yapılanmasına sık sık övgü yapılması da dikkat çekiyor.

  J. KURMAY BAŞKANI’NA BAĞLI

  Mayıs 1993 tarihli Karargah Etüdü’nde JİTEM’in yapılanma şeması da ayrıntılarıyla gösteriliyor. O şemadaki JİTEM yapılanmasına göre JİTEM doğrudan Jandarma Genel Komutanlığı Kurmay Başkanı’na bağlı olarak faaliyet gösteriyor. Kurmay Başkanı’nın altında Jandarma İstihbarat Başkanı, Grup Komutanlığı ve JİTEM Timleri (Jandarma Bölge Komutanlıklarına bağlı) bulunuyor. Bunların altında da JİTEM birlik komutanları bulunuyor. JİTEM-1 Birgili Komutanlığı Ankara’da, JİTEM 2 Birliği Komutanlığı (Emirle) ve JİTEM 3 Birliği Komutanlığı da Diyarbakır’da Jandarma Asayiş Bölge Komutanlığı’nın emrinde faaliyet gösteriyor. Şemaya göre, kuruluş aşamasında JİTEM’de 9 subay, 12 Astsubay, 14 uzman çavuş, 15 sivil memur ve 1 işçi kadrosu bulunuyor.

  Küçük’ün kira aldığı dükkanlar Balçık’ın üstüne

  JİTEM’in varlığını itiraf eden Jandarma raporunda imzası olan emekli Jandarma Binbaşı Canfer Balçık’ın Ergenekon tutuklu sanığı emekli Tuğgeneral Veli Küçük’le çok yakın olduğu ortaya çıkmıştı. Ergenekon sanıklarının finans kaynaklarına yönelik incelemede, Küçük’ün hesaplarında 2005 ve 2008 yılları arasında düzenli olarak “kira bedeli” adı altında ödeme yapıldığını belirledi. Üzerine kayıtlı hiçbir malvarlığı olmayan Küçük’e yatan kiraların Eminönü’ndeki dükkanlara ait olduğu ve dükkanların Canfer Balçık adına kayıtlı olduğu belirlenmişti. Balçık daha sonra Yargıyı etkileme operasyonu kapsamında eski Adalet Bakanı Seyfi Oktay ile birlikte gözaltına alınmıştı.

  Emekli Albay Doğan: JİTEM’i ben kurdum

  Ergenekon sanığı emekli Albay Arif Doğan, ilk gözaltına alındığındaki resmi ifadeleri ve internete düşen ses kayıtlarında “JİTEM’i ben kurdum” dedi. “JİTEM yok” diyenleri ağır sözlerle eleştiren Doğan “İki tane JİTEM vardır, Cemal Temizöz ikincisindendir, biz birincisindeniz. İkinci JİTEM eşittir götemdir. 2 tane adamı öldürür gömer. Bir adamı kaçıran, Hizbullah’ın hiç bulunmadığı yerde Hizbullahçılar’a PKK’lı teslim eden. Mesela nedir Cemal Temizöz Albay...” demişti.  Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

        Konu: Hani JİTEM yoktu ?

        Kategori: Türkiyeden Haberler

        Konuyu Baslatan: Vuslata Hasret

        Cevaplar: 0

        Görüntüleme: 722

  Ezan Oldum Dinmedim.Bayrak Oldum İnmedim. Şehit Oldum Ölmedim.Adım Müslüman Soyadım Türk Benim

Etiketler

Yer imleri

Yer imleri

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajinizi Degistirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Facebook Baglan Giriş