Kullanıcı Tag Listesi

Temelinde kozmonotların giydiği 'Penguin Suit' adı verilen özel kıyafet olan bir diğer deyişle uzay teknolojisinden ilham alınarak geliştirilen bir pediatrik fizik tedavi yöntemidir. İlk prototipi 1992 yılında geliştirilmiştir. Vestibular sistemin hareket yeteneğimiz üzerinde önemi çok büyüktür. Vücudumuzun tüm bölgeleri pozisyon ve duruşumuzu koordine eden, yaptığımız hareket, eylem ve yönelmelerle ilgili bulundukları yerden beyine bilgi taşıyan reseptör organlarla doludur. Tüm eklemlerde

Bu konu 896 kez görüntülendi 1 yorum aldı ...
Suit Terapy Nedir? 896 Reviews

  Konuyu değerlendir: Suit Terapy Nedir?

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 896 kez incelendi.

 1. #1
  Vuslata Hasret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  12.10.09
  Mesajlar
  8.955
  Konular
  4272
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  2
  Bahsedildi
  0 Mesaj
  Etiketlenmiş
  0 Konu
  Tecrübe Puanı
  630
  @Vuslata Hasret

  Standart Suit Terapy Nedir?


  Temelinde kozmonotların giydiği 'Penguin Suit' adı verilen özel kıyafet olan bir diğer deyişle uzay teknolojisinden ilham alınarak geliştirilen bir pediatrik fizik tedavi yöntemidir. İlk prototipi 1992 yılında geliştirilmiştir.

  Vestibular sistemin hareket yeteneğimiz üzerinde önemi çok büyüktür. Vücudumuzun tüm bölgeleri pozisyon ve duruşumuzu koordine eden, yaptığımız hareket, eylem ve yönelmelerle ilgili bulundukları yerden beyine bilgi taşıyan reseptör organlarla doludur.
  Tüm eklemlerde yoğun olarak bulunan 'proproseptif' ve 'sensör' organ denen bu reseptörler beyinle vücut kısımları arasındaki bu haber kanalında başrolde görev alırlar.

  TheraSuit tedavi yönteminde kullanılan özel kıyafet büyük eklemlere kompresyon yaparak sıkıştırır. Bu sayede eklemlere derin bir basınç uygulanır. Böylece eklemdeki tüm sensör ve proprioseptif bilginin uyarılması ve bilinçlenmesi sağlanır.

  TheraSuit'in eklemler üzerinde yaptığı bu değişiklik son derece önem arz eder. Aslında bu durum bebeklerin hatta yetişkinlerin öğrenme, büyüme ve gelişiminin nasıl olduğunu izah eden mekanizmanın temelidir.  Sensör organlar vücudun ne yaptığına, nasıl hareket ettiğini dair beyine devamlı bilgi gönderir; beyinse bunun akabinde vücudun nasıl, hangi yöne hareket etmesi gerektiği sinyalini nöronlarla çevre dokulara iletir.

  Beyin bu bilgi ve koordinasyon ağının merkezinde olan organdır. Devamlı surette düzeltme ve ayarlamalar yaparak ve dengede tutuşuyla doğru, düzgün ve zamanında hareket etmemizi sağlar. Kumanda beyindedir

  Serebral Palsi, doğum öncesi, doğum sırası veya doğum sonrasında gelişen bazı beyin hasarlarının sonucunda ortaya çıkan klinik tablodur. Bu durum beyin ve vücut arasında nöronlar vasıtasıyla sağlanan bilgi alışverişi ve iletilerde hasara neden olur.

  Bu tür beyin hasarı olanlarda özellikle serebral palsili çocuklarda SuitTherapy sensör ve proprioseptif organlara yardım ederek beyin ve vücut arasında yukarda bahsedilen ileti ve bilgi alışverişinin geri kazanılmasını sağlar.

  Sinirlerin ileti hızını ölçen EEG yöntemiyle tedavinin öncesinde ölçülen anormal ileti hızlarının yoğun tedaviyle beraber normal değerlerini kazandığı gösterilmiştir.

  SuitTherapy bunun yanında tedavinin bir parçası olan, vücuda yerleştirilen elastik bantlardan oluşan özel kıyafet sayesinde kas gruplarında karşı direnç oluşturur. Bu sayede serebral palsili hasta oluşan bu dirence karşı hareket ettikçe kaslar kuvvetlenir. Kısaca metodun bir parçası olan bu özel kıyafet tedavide hızlandırıcı rol üstlenir.  Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

        Konu: Suit Terapy Nedir?

        Kategori: Engelliler İçin Özel Bölüm

        Konuyu Baslatan: Vuslata Hasret

        Cevaplar: 1

        Görüntüleme: 896

  Ezan Oldum Dinmedim.Bayrak Oldum İnmedim. Şehit Oldum Ölmedim.Adım Müslüman Soyadım Türk Benim

 2. #2
  Vuslata Hasret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  12.10.09
  Mesajlar
  8.955
  Konular
  4272
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  2
  Bahsedildi
  0 Mesaj
  Etiketlenmiş
  0 Konu
  Tecrübe Puanı
  630
  @Vuslata Hasret

  Standart

  TheraSuit (Yumuşak dinamik proprioseptif ortoz)

  Yöntemi geliştiren fizyoterapist Izabela ve Richard Koscielny' nin birçok arkadaşı kızları Kaya'nın dünyanın en şanslı serebral palsili çocuğu olduğunu söylüyorlar. Her ikisi de fizyoterapist olan anne babadan 28 haftalık olarak dünyaya geldi. Hayal edebileceğiniz en erken zamanda araştırmalara başladılar. Tıbbi olarak stabil hale geldikten sonra en kısa sürede terapi ve rehabilitasyon tekniklerine başladılar.

  İlerleyen yıllarda tedavisine geniş kapsamlı olarak devam edildi. Voyta metodu, Bobath, Doman-Delacato, PNF, konduktif eğitim, ayrıca aquatik tedavi, hippoterapi ve günlük masajla devam ettiler. 6 yaşındayken Kaya tekerlekli sandalyedeydi ve kısa mesafeler için K-walker kullanıyordu. Hiçbir metot ve terapi yöntemi Kaya'ya bağımsızlık kazandırmadığı gibi, temel ihtiyaçlarını kendi başına yapmasına olanak sağlamadı.
  Sonrasında birgün, 'space suit' in eski bir versiyonu gibi gözüken bir yöntemi denemek için Avrupa'ya gittiler. İlk seansın sonrasında Kaya ilk adımlarını attı. Hayatlarında bir dönüm noktası olmuştu artık. O zamanlar 'space unit' i yaygınlaştırmak mümkün olmayınca, bunun üzerine eskisini modifiye ederek kendi geliştirdikleri yöntem üzerinde çalışmaya karar verdiler.

  2001 yılında TheraSuit' i dizayn ettiler ve patenti alındı. Bu nörolojik ve duyusal bozuklukları rehabilite eden Amerika'daki ilk suitti. Therasuit, yumuşak, dinamik, proprioseptif bir ortez. Şuan Amerika'da 75 den fazla klinik ve hastanede kullanılıyor. TheraSuit serebral palsi, hemipleji, inme, gelişimsel bozukluk, ataksi, atetoz, travmatik beyin yaralanması ve diğer bazı nöromusküler hastalığın fizik tedavi ve rehabilitasyonunda kullanılıyor. Ayrıca duyusal problemi olan hastalarda ve otistiklerde de fayda sağlıyor.Elastik bant sistemi sayesinde hastanın vücudu mümkün olduğu kadar normale en yakın şekilde düzeltilebiliyor. Duruşun (postür) düzeltilmesi ve postüral kasların düzgün fonksiyonu, hastanın hareketin düzgün kalıbını öğrenmesine olanak sağlıyor.Hastanın vücudu, eklemler, ligamentler ve kaslarda derin propriosepsiyonu restore eden spesifik basınçla yükleniyor.
  TheraSuit, gövdeye eksternal stabilizasyon sağlıyor ve bu sayede kol ve bacaklarda daha düzgün ve koordine harekete izin veriyor. Hastaların %94 ünde kaba ve ince motor becerilerde gelişme elde ediliyor. Konuşmanın kazandırılması ve akıcılıkta bu gelişme %64 saptanmış, ancak en büyük gelişme vestibüler sistemde elde ediliyor.
  Vücudumuzun tüm bölgeleri pozisyon ve duruşumuzu koordine eden, yaptığımız hareket, eylem ve yönelmelerle ilgili bulundukları yerden beyine bilgi taşıyan reseptör organlarla doludur. Vestibular sistemin hareket yeteneğimiz üzerinde önemi çok büyüktür. Vestibüler sistem, uzayı kaydeder ve hareketin düzgünlüğü için gerekli kas tonusunu analiz eder. Nöromusküler hastalığı olan bireylerde ön ve arka gövde kasları arasında dengesizlik başladığı zaman, kompansatuar süreçler yer almaya başlar. Fakat bu diğer kasların düzgün hareket ve pozisyonda normal kullanılabileceği ama aktif olamayacağı anlamına gelir. Serebral palsili çocukların yere uzandıkları zaman gevşedikleri çok sık gözlenir. Fakat dik duruşa geldiklerinde ayak parmaklarından başlarına kadar her şey bu dik pozisyonu korumak için gerilir. Sonuç olarak, zayıf gövde bir ekstansiyon paterni içine girer. Bu bir zincir reaksiyonudur ki, alt ekstremite genellikle bir plantar fleksiyonda fikse pozisyonla kompanse eder.
  Parmak ucunda ayakta durma, topuklar üzerinde düzgün ağırlık aktarımına izin vermez. Bu da baldır kaslarında tonus artışına neden olur. Ayrıca, üst ekstremiteler abdüksiyon ve fleksiyondayken parmak ucunda ayakta durulduğu zaman, tüm vücut öne eğik olur ki bu da ağırlık merkezinin öne doğru yer değiştirmesine neden olur. Bu durum denge sağlama ve ağırlık aktarımının neden bu kadar zor olduğunu açıklıyor.
  Eğer bu tipik pozisyon engellenmek isteniyorsa, aşağıdaki kas gruplarına dikkat edin  Gövde kasları (genellikle uzamış, aşırı gerilmiş abdominal kaslar, aşırı zayıf gövde ekstansörleri)

  Gluteal kaslar (büyük çoğunluğu tamamıyla inaktif, aşırı gerilmiş ve zayıf)

  Quadriseps kası (küçük çocuklarda çok düz dizler, ince quadriseps; daha büyük çocuklarda aşırı gerilmiş zayıflamış quadriseps ve ayrıca diz fleksiyonu)

  Baldır kasları (çok ince, topuk yerden yukarda)
  Bu patolojik pozisyonda ayakta durabilmek çok zor ayrıca aşırı enerji tüketimi gerektiriyor. Çalışmalar SP li kişilerin aynı pozisyonu korumak için sağlıklı kişilere oranla 3 kat fazla enerji tükettiklerini göstermiş. Bu yüzden yorgunluk ve dayanıksız olma çok yaygındır. TheraSuit uygulandığı zaman elastik bantların çok spesifik ve farklı yerleştirme tarzları, tüm vücudu geriye topuklar üzerine ve daha dikey pozisyona getirir. Ağırlık merkezi geriye ayaklar arasına gelir. Kas tonusunda çok bariz değişikler görülür. Kol ve bacakların pozisyonunda düzelme ile birlikte daha gevşemiş ve dik duruş pozisyonu hemen fark edilir.Kol ve bacakların pozisyonunda düzelme ile birlikte daha gevşemiş ve dik duruş pozisyonu hemen fark edilir.  Ataksi ve atetozlu hastalar TheraSuit yönteminin gövdeyi sabitleyici etkisi sayesinde yarar görürler. Çok uzun saatlerce kullanmaları gerekir fakat çoğunlukla yarar görürler.
  TheraSuit vücuda çok spesifik basınç uygular. Desmond Morris buna kitabında değinmiş.(
  [Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir. Üye Olmak İçin Tıklayın...]
  ) Sinir sistemine, gelişimin 2. haftasından itibaren basınç uygulanmaya başlar. Bu ilk basınç, sinir sisteminin düzgün gelişmesini sağlar. Prematüre ve nörolojik hasarlı bebekler, bu uyarıcı girdiden yoksundur. Sağlıklı bir bebek doğduğu zaman ağlamaya başlar ve bebek battaniyeye sarılır. Medikal nedenlerden dolayı, basıncı restore edilemez ve gerekli olan miktarda sağlanamaz. Haftalar ve bazen aylar geçmeden prematüre veya beyin hasarı olan bebeklere dokunamayız. Son yapılan araştırmalara göre, dokunma ve basınç yaşam için hayati önem taşıdığını göstermiş. TheraSuit, tüm vücuda hem dokunsal uyarı hem de basınç uygulayarak sinir sistemi fonksiyonunu restore ediyor. Bu da duyusal problemlere neden yardımcı olduğunu açıklıyor.
  TheraSuit kullanımı dinamik düzeltmeye olanak sağlıyor. Bu bir beceri yada hatalı hareket paterni olabilir, aynı zamanda doğru pozisyon ve hareketi yapmaya kolaylık sağlar. Hareketin yazılı tanımlamasına bakılarak hareket etmek öğrenilmez sadece kendi deneyimlerimize dayanarak öğrenebiliriz. Nasıl ayağa kaldıracağınızı öğrenmeden önce, defalarca döndürücü bantları takacak ve düşeceksiniz. Bu aynı sıcak nesnelere dokunmayı tecrübe etmeye benzer. Anne çocuğa dokunmamasını söyler fakat çocuk kendi tecrübe etmeden ve öğrenemeden dokunmaması gereken nesnelerin ne olduğunu anlamaz. Herhangi bir nörolojik bozukluk, hareket eksikliği ve algısal bozukluk kısıtlı kişisel deneyim ve daha az öğrenmeye sebep olur.

  TheraSuit Uygulamaları

  Serebral palsi

  Gelişim geriliği

  Travmatik beyin hasarı

  Serebro-vasküler olaylar (SVO)

  Ataksi

  Atetoz

  Spastisite

  Hipotoni

  TheraSuit, uygulanan hastanın çocuğun yerine hareketi yapmaz. Sadece kılavuzluk eder. Bu sayede tüm bu belirtilen yarar ve kazanımlar gerçekleşir. Genellikle TheraSuit başlangıçta zayıf kaslar için destekleyici bir sistem olarak kullanılır. Fakat, hasta ilerleme kaydettikçe, bantlar sıkıştırılır ve direnç uygular bu da kasların kuvvetlenmesini sağlar.

  Elastik bantların yükleme etkisinden dolayı, iskelet sistemi mekanik kuvvetlerle yüklenir. Kemiklerde kuvvetlenme, düzenli kemikleşme ve kalsifikasyon sadece kemiklere etki eden kuvvetler sayesinde çok iyi kanıtlanmış. Hareket kısıtlandığında, erken ağırlık aktarımı ve böylece kemiklerde kuvvetlenme elde edilmiş. Kemik demineralizasyonu (kalça, kalkaneus kemiği ve omurga) çok yaygın.

  TheraSuit'in Yararları:

  Merkezi sinir sistemini yeniden eğitir

  Ontojenik gelişimi restore eder

  Eksternal stabilizasyon sağlar

  Kas tonusunu normalize eder

  Vücudu mümkün olduğu kadar normale yakın düzgünleştirir

  Dinamik düzeltme sağlar

  Vestibular sisteme etki eder

  Dengeyi geliştirir

  Koordinasyonu geliştirir

  Ataksi ile atetozda kontrolsüz hareketleri azaltır

  Vücudun farkında olmayı geliştirir

  Zayıf kasları destekler

  Güçlü kaslara direnç uygulayarak daha da güçlendirir

  Baş kontrolü ve gövde desteğine etkisini ve konuşmanın kazandırılmasını geliştirir

  İnce ve kaba motor becerilerin gelişimini destekler

  Kemik dansitesini geliştirir

  Kontraktürlerin azaltılmasına yardımcı olur

  Kalça eklemine vertikal yükleme yaparak kalça düzgünlüğüne yardım eder .

  Yapılan çalışmalar TheraSuit kullanımının kalça eklemi subluksasyonunu engellemenin yanında kemik dansitesini geliştirdiği saptanmıştır.
  TheraSuit, teferruatlı yeni bir fiziksel terapi yöntemi olan TheraSuit metodunun bir parçasıdır.
  Yapılan vaka-kontrol çalışmasında iki grup karşılaştırılmış. Birinci grupta TheraSuit metoduyla birlikte TheraSuit kullanılmış, ikinci grupta ise TheraSuit kullanılmadan sadece TheraSuit metodu uygulanmış. Sonuçta: TheraSuit kullanılan çocukların fonksiyonları daha hızlı ve daha fazla kazandıkları görülmüş. TheraSuit kullanımı ile birlikte yoğun terapiye alınan çocuklarda kısa sürede çok iyi sonuçlar elde edilmiş.

  TheraSuit'in etkisi, yüzlerce çocuk ve yetişkinde çarpıcı bir ilerleme ile kazanılmış.Bu yöntemi kullanan bir çok klinik TheraSuit'in yararlarını belgelemek için araştırma merkezleri kuruyor. Çok yeni olmasına rağmen TheraSuit ve TheraSuit metodu nörolojik ve duyusal bozukluklar için standart bir tedavi metodu olma yolunda ilerliyor.

  TheraSuit ve TheraSuit Metodunun eğitimi ve sertifikası fizyoterapistler, meslek hastalıkları uzmanları, dil ve konuşma terapistleri ve hemşireler için Michigan Tedavi ve Eğitim Merkezinde mümkün.

  Ayrıca Bio-Etik Rehabilitasyon Merkezi aile ve terapistlerin eğitim ve sertifikasyonunda yetkili tedavi merkezi olarak yerini aldı.
  Ezan Oldum Dinmedim.Bayrak Oldum İnmedim. Şehit Oldum Ölmedim.Adım Müslüman Soyadım Türk Benim

Etiketler

Yer imleri

Yer imleri

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajinizi Degistirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Facebook Baglan Giriş