Kök hücre tedavisinde ilk adım aa - 16.11.2010 Dünyada felçlilerde kök hücre tedavisinin ilk denemesi başladı. İngiliz basınında çıkan haberlere göre, Glasgow'daki doktorlar, Felçte Kök Hücre Pilot Araştırması (PISCES) kapsamında, bir felçli hastanın beynine kök hücre zerkettiler.

Bu konu 1128 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
Kök hücre tedavisinde ilk adım 1128 Reviews

Konuyu değerlendir: Kök hücre tedavisinde ilk adım

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1128 kez incelendi.

Vuslata Hasret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    4260
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    753
    @Vuslata Hasret

Standart Kök hücre tedavisinde ilk adım

Kök hücre tedavisinde ilk adım

aa - 16.11.2010

Dünyada felçlilerde kök hücre tedavisinin ilk denemesi başladı.

İngiliz basınında çıkan haberlere göre, Glasgow'daki doktorlar, Felçte Kök Hücre Pilot Araştırması (PISCES) kapsamında, bir felçli hastanın beynine kök hücre zerkettiler.

Tedavinin başarılı olup olmadığının anlaşılması için hasta iki yıl boyunca takip edilecek.

Araştırmada, kök hücrelerin beynin tahrip olmuş bölgelerini tedavi edip, iskemik felçli (beyne giden kan akımının azalması durumunda oluşan felç) hastalarda yaşam kalitesini artırıp artırmadığı gözlenecek.

Deneme, Glasgow Üniversitesi Nöroloji ve Psikoloji Enstitüsü'nden Prof. Keith Muir'in başkanlığında yapılıyor.

Hastanın, az dozda kök hücre verilen ameliyattan sonra taburcu edildiği belirtildi. Gelecek yıl yapılacak denemelerde hastalara daha yüksek dozda kök hücre verilmesinin planlandığı belirtildi.

İlk gruptaki hastaların 60 yaş üzerinde ve yıllardır durumlarında düzelme olmayan veya çok az düzelme olanlar arasından seçileceği belirtildi. Bunların, işlemin güvenliğini test etmek açısından en uygun grup olduğu belirtiliyor.

Bu denemeler başarılı olursa ,doktorlar daha çeşitli hasta grupları üzerinde daha kapsamlı denemeler yapacaklar.

Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

Konu: Kök hücre tedavisinde ilk adım

Kategori: Engelliler İçin Özel Bölüm

Konuyu Baslatan: Vuslata Hasret

Cevaplar: 0

Görüntüleme: 1128

Ezan Oldum Dinmedim.Bayrak Oldum İnmedim. Şehit Oldum Ölmedim.Adım Müslüman Soyadım Türk Benim

Etiketler