17 Kasım 2010 Çarşamba - 10:29 - Üniversite mezunlarına müjdeli haber Türkiye tarihinin en büyük mali affı ile 1 milyon işsiz ya da son krizde işinden olan üniversite mezunu gencin de yüzü gülecek. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın önceki gün açıkladığı kamu borçlarının yeniden yapılandırılması taslağı öğrenciler ile devlet arasında da 'beyaz sayfa' açacak. Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (YURTKUR) verilerine göre; kuruma harç ve öğrenim kredisi borcu olanların sayısı 1 milyonu

Bu konu 1060 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
Üniversite mezunlarına müjdeli haber 1060 Reviews

Konuyu değerlendir: Üniversite mezunlarına müjdeli haber

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1060 kez incelendi.

Vuslata Hasret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    4260
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    757
    @Vuslata Hasret

Standart Üniversite mezunlarına müjdeli haber

17 Kasım 2010 Çarşamba - 10:29 -
    Üniversite mezunlarına müjdeli haber
    Türkiye tarihinin en büyük mali affı ile 1 milyon işsiz ya da son krizde işinden olan üniversite mezunu gencin de yüzü gülecek.
    Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın önceki gün açıkladığı kamu borçlarının yeniden yapılandırılması taslağı öğrenciler ile devlet arasında da 'beyaz sayfa' açacak. Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (YURTKUR) verilerine göre; kuruma harç ve öğrenim kredisi borcu olanların sayısı 1 milyonu geçiyor. Borcun rakamsal değeri 1.5 milyar TL'yi buluyor.

Haciz uygulaması başlatılan öğrenci sayısı ise 200 bin civarında. Hacze düşen öğrencilerin ortalama borcu 2-8 bin lira arasında değişiyor. Bunun da rakamsal değerinin 250 milyon lira olduğu ifade ediliyor. Katkı ve kredi borcu okulun bitiminden başlayarak 2 yıl içinde ve kredi alınan sürenin yarısı kadar zamanda 3'er aylık taksitlerle ödeniyor.

Ödenmezse, borca aylık yüzde 2.5 faiz işliyor. Yapılandırma taslağı ile haciz durumuna düşen 200 bin ve borcuna faiz işlemeye başlayan 800 bin üniversitelinin borçları, geçmişe dönük faizler silinerek anapara üzerinden yeniden taksitlendirilecek.

BURSLAR ZAMLANDI

YURTKUR Genel Müdürü Hasan Albayrak, 2011'de burs ve kredi rakamının en az 240 lira olacağını açıkladı. Albayrak, kredi ve burs miktarlarının bu yıl ilk defa yüzde 20 zamlandığını söyledi.

Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

Konu: Üniversite mezunlarına müjdeli haber

Kategori: Türkiyeden Haberler

Konuyu Baslatan: Vuslata Hasret

Cevaplar: 0

Görüntüleme: 1060

Ezan Oldum Dinmedim.Bayrak Oldum İnmedim. Şehit Oldum Ölmedim.Adım Müslüman Soyadım Türk Benim

Etiketler