15 Kasım 2010 İsrailli istihbaratçı'dan "kaos" uyarısı Üst düzey bir İsrailli istihbaratçı, Orta Doğu barış görüşmelerinde başarısızlığın Filistin yönetimini parçalayıp, İsrail'i kaosa sürükleyebileceği uyarısında bulundu.

Bu konu 1127 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
istihbaratçı'dan "kaos" uyarısı 1127 Reviews

Konuyu değerlendir: istihbaratçı'dan "kaos" uyarısı

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1127 kez incelendi.

Vuslata Hasret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    4260
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    753
    @Vuslata Hasret

Standart istihbaratçı'dan "kaos" uyarısı

15 Kasım 2010

İsrailli istihbaratçı'dan "kaos" uyarısı

Üst düzey bir İsrailli istihbaratçı, Orta Doğu barış görüşmelerinde başarısızlığın Filistin yönetimini parçalayıp, İsrail'i kaosa sürükleyebileceği uyarısında bulundu.

İsrailli kaynak, Filistinli militanlardan ve aşırılık yanlısı Yahudilerden kaynaklanan şiddetin artabileceği uyarısında bulunuyor

Üst düzey bir İsrailli istihbarat yetkilisi, İsrail ile barışa ulaşılması konusunda kayda değer bir ilerleme sağlanamazsa, Filistin yönetiminin yıkılabileceği, bunun da İsrail için ciddi bir darbe yaratacağı uyarısında bulundu.

BBC'ye kimliğinin gizli tutulması şartıyla açıklama yapan yetkili, Batı Şeria'nın son 10 yıldır şimdiye kadarki en iyi durumunda olduğunu söyledi, ancak koşulların kısa sürede kaosa dönüşebileceği uyarısında bulundu.

Filistin Yönetimi Lideri Mahmud Abbas ile Başbakan Selam Fayyad'ı mümkün olan "en iyi kombinasyon" diye niteleyen yetkili, birbirlerinden çok hoşlanmasalar da her iki liderin de terörizmin Filistin davasına zarar verdiği konusunda hemfikir olduğunu, 'Filistin güvenlik güçlerine de tam destek verdiklerini' belirtti.

İsrailli istihbaratçıya göre bu, geçmişteki Filistin yönetimlerinin çizdiğinden çok farklı bir tablo.

BBC'ye konuşan kaynak, Ebu Mazen olarak anılan Abbas'ın "tarihin ilk Filistin devletini kuran lider" olarak tarihe geçmek istediğini belirtiyor.

Ancak "Ebu Mazen yorgun ve bıkkın" diyen kaynak, küçük düşürülmeye devam ederse, Abbas'ın görevden ayrılıp evine dönme tehdidini gerçekleştirebileceği endişesini dile getirdi.
    'Fırsat penceresi kapanmasın'

Yetkili, bu tehdidin kısa vadede hayata geçirileceğini sanmıyor.

"Önümüzde bir kaç ay var" diyen yetkili, "Her şey barış görüşmelerinde ilerleme olup olmayacağına bağlı" diyor.

Bu açıklama, sadece İsrailli siyasetçiler için değil Arap liderler ve Washington yönetimi açısından da barış anlaşmasına varılması için yakalanan fırsatın sınırlı olduğu ve pencerenin kapanmakta olduğuna yönelik bir uyarı niteliğinde.
    Washington'daki görüşmeler

Görüşmelerde somut ilerleme sağlanamadı

Kaynak, Abbas görevi bırakırsa, Filistin yönetiminin parçalanıp çökme tehlikesiyle karşılaşabileceği uyarısında bulunuyor.

Abbas'ın yerini almaya elverişli bir aday olmadığını belirten istihbarat yetkilisi, Başbakan Selam Fayyad popüler ve başarılı olsa da iktidardaki El Fetih hareketinden başkanlık için pek fazla destek bulamayacağını; hatta Abbas ayrılırsa, Başbakan bile kalmakta zorlanabileceğini düşünüyor.

"Ebu Mazen emekli olursa, Selam Fayyad'a ne olacağını kimbilir?" diyen yetkili, "Durum çok kırılgan, tüm bunlar kaybedilebilir" diye ekliyor.
    Aşırılık yanlılarına dikkat

Üst düzey istihbarat kaynağı, barış sürecinin hızlandırılması çağrısında bulunmakla birlikte, nihai anlaşma yolunda ilerleme kaydedilmesi durumunda, her iki tarafta da çözüme karşı olan aşırılık yanlılarının buna şiddeti körükleyerek karşılık vermesini kaçınılmaz buluyor.

Gazze Şeridi'ni yöneten ve İsrail ile barış anlaşmasına karşı olan İslamcı Hamas hareketinin, Batı Şeria'da altyapısını yeniden inşa etmek için büyük çaba harcadığını öne süren yetkili, bunu 'büyük çaplı saldırılar' için hazırlık amaçlı olarak değerlendiriyor.

Eylül ayında Batı Şeria'da dört Yahudi yerleşimcisinin öldürülmesi de sadece bir başlangıç.

Aşırı eğilimli Yahudilerin de Batı Şeria'da şiddete başvurma potansiyeline dikkat çeken yetkili, şimdiden Filistin camilerine bir dizi saldırı düzenlendiğini hatırlattı.

"Şimdiye dek terör eylemi olmadı" diyen kaynak, bununla birlikte barış süreci ilerlerse, İsrail'in işgal edilmiş olan topraklardan çekilmesini savunan Yahudi aşırı gruplarla "gitgide daha çok sorun yaşanabileceği" uyarısında bulundu.

BBC Türkçe

Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

Konu: istihbaratçı'dan "kaos" uyarısı

Kategori: Dünya'dan Güncel Haberler

Konuyu Baslatan: Vuslata Hasret

Cevaplar: 0

Görüntüleme: 1127

Ezan Oldum Dinmedim.Bayrak Oldum İnmedim. Şehit Oldum Ölmedim.Adım Müslüman Soyadım Türk Benim

Etiketler