Kullanıcı Tag Listesi

12 Kasım 2010 Küp şeker büyüklüğünde süperbilgisayar IBM uzmanları neredeyse küp şeker büyüklüğünde süper bilgisayar yapmayı hedefliyor.

Bu konu 670 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
şeker büyüklüğünde süperbilgisayar 670 Reviews

Konuyu değerlendir: şeker büyüklüğünde süperbilgisayar

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 670 kez incelendi.

Vuslata Hasret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    4272
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    2
    Bahsedildi
    0 Mesaj
    Etiketlenmiş
    0 Konu
    Tecrübe Puanı
    631
    @Vuslata Hasret

Standart şeker büyüklüğünde süperbilgisayar

12 Kasım 2010

Küp şeker büyüklüğünde süperbilgisayar

IBM uzmanları neredeyse küp şeker büyüklüğünde süper bilgisayar yapmayı hedefliyor.

İlerleyen teknoloji hayal gücünün sınırlarını zorlamaya devam ediyor. Bir oda hatta bazen bir ev büyüklüğünde olabilen süperbilgisayarlar ne kadar küçülebilir?

Geleceğin teknolojisini inşa edecek yaklaşımla bilgisayarlar birbiri üzerine yığılmış işlemciler gibi algılanarak, aralarında akan su ile soğutulacak. Bilim adamları bu yolla bilgisayarları sadece küçültmekle kalmayıp harcadığı enerjiyi de azaltacak. Çünkü dünyada tüketilen toplam enerjinin yüzde 2'si bilgisayarların üretim ve çalıştırılma aşamalrında kullanılıyor.

IBM Zürih Laboratuvarı uzmanları geleceğin bilgisayarlarının maliyetini hız değil, yeşil sertifika sistemine bağlı olacağını söylüyor.

IBM'de görevli bilim adamları 'Aquasar' adını verdikleri geleceğin su- soğutma sisteminin bir örneğini de yaptılar. Model bir buzdolabından biraz daha fazla yer tutuyor. Aquasar enerjiyi yüzde 50 oranında daha etkili kullanarak tasarruf sağlıyor.

Gelecekte bilgisayarların tercih sebebinin hız yerine, enerjiyi etkili kullanma üzerine kurulacağını öngören uzmanlar araştırmalarını bu alanda yoğunlaştırdı.

Merve Tunçel / Zaman

Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

Konu: şeker büyüklüğünde süperbilgisayar

Kategori: Dünya'dan Güncel Haberler

Konuyu Baslatan: Vuslata Hasret

Cevaplar: 0

Görüntüleme: 670

Ezan Oldum Dinmedim.Bayrak Oldum İnmedim. Şehit Oldum Ölmedim.Adım Müslüman Soyadım Türk Benim

Etiketler

Yer imleri

Yer imleri