Kullanıcı Tag Listesi

Sağlık Bakanlığı, hastaların 'hastaneye gidiyorum iyileşemiyorum' şikâyetini ortadan kaldıracak bir servis kurdu. Hastanelerde açılan Tıbbi Sosyal Hizmet birimleriyle artık hastalığın sosyal boyutu da ele alınacak. Hastaların evlerine kadar gidilecek. Örneğin tedavi olduğu halde sürekli zatürre olan bir kişinin evinde ve iş yerinde inceleme yapılacak. Hastalık evden ya da iş yerinden kaynaklanıyorsa, sağlık ekipleri evin yeniden boyanmasına kadar her türlü işle ilgilenecek. Sağlık

Bu konu 795 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
Hastaneye gidip iyileşememe devri bitiyor 795 Reviews

  Konuyu değerlendir: Hastaneye gidip iyileşememe devri bitiyor

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 795 kez incelendi.

 1. #1
  Vuslata Hasret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  12.10.09
  Mesajlar
  8.955
  Konular
  4272
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  2
  Bahsedildi
  0 Mesaj
  Etiketlenmiş
  0 Konu
  Tecrübe Puanı
  631
  @Vuslata Hasret

  Standart Hastaneye gidip iyileşememe devri bitiyor

  Sağlık Bakanlığı, hastaların 'hastaneye gidiyorum iyileşemiyorum' şikâyetini ortadan kaldıracak bir servis kurdu.
  Hastanelerde açılan Tıbbi Sosyal Hizmet birimleriyle artık hastalığın sosyal boyutu da ele alınacak. Hastaların evlerine kadar gidilecek.

  Örneğin tedavi olduğu halde sürekli zatürre olan bir kişinin evinde ve iş yerinde inceleme yapılacak. Hastalık evden ya da iş yerinden kaynaklanıyorsa, sağlık ekipleri evin yeniden boyanmasına kadar her türlü işle ilgilenecek.

  Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Dr. Sencar Tepe, Tıbbi Sosyal Hizmet Şubesi'nin 1 gün önce kurulduğunu söyledi.

  Tıbbi sosyal hizmetlerin uygulamalarının istenen düzeyde olmadığı tespit edildiğini aktaran Tepe, şube bünyesinde yapılacakların bu güne kadar sağlıkta yapılan hizmetlerin tamamlayıcısı olacağına işaret etti.

  Dünya Sağlık Örgütü'nün sağlığı "Fiziksel, ruhsal ve sosyal olarak tam bir iyilik hali" şeklinde tanımladığını hatırlatan Tepe, "Bugüne kadar daha çok bizim sağlıkla ilgili yapılanmalarımızda, hizmetlerimizde halkımızın fiziksel ve ruhsal sağlığı ön plandaydı.

  Sosyal sağlıkla çok fazla ilgilenme imkânı bulamamıştık. Şimdi artık sağlığın sosyal yönüyle de ilgilenmeye başlayacağız." dedi.

  Sağlığın sosyal yönüyle ilgilenmeyi bir örnekle açıklayan Tepe, "Örneğin bir hasta hastanemizi zatürre teşhisiyle geliyor. Hastayı tedavi edip yolluyorsunuz.

  1 ay sonra tekrar geliyor. Akciğerlerinden sürekli rahatsızlanan bir vatandaşımız var. Sosyal hizmet, bu vatandaşın neden sürekli akciğerlerinden hastalandığını o kişinin yaşadığı ortamı inceleyerek ortaya çıkartan ve eğer yaşadığı ortamda bu kişinin bu rahatsızlığına sebebiyet veren bir olumsuzluk varsa bunun gideren hizmettir." değerlendirmesi yaptı.

  Bu hizmetlerin sunumu için bütün hastanelerde kısa süre içinde Sosyal Hizmet birimleri oluşturacaklarını kaydeden Tepe, bu birimlerde çalışacak sosyal hizmet uzmanları hastanede kimsesizler, taburcu vatandaşlara sosyal hizmet kuruluşlarıyla işbirliği yaparak barınacak yer temin edeceğini belirtti.

  Ev ortamı çok kötü, sağlık yönünden sağlıksız bir ortamda barınan hastalara da el uzatılacağı bilgisini veren Tepe, "Ev ortamının düzeltilmesini sağlayacak.

  Yani bu da esasında koruyucu sağlık hizmeti. Siz kişinin sosyal ortamını güçlendirirseniz sosyal niteliklerini iyi hale getirirseniz sağlığı da otomatik olarak düzelecektir.

  Bunu direkt biz yapmayacağız ama sosyal hizmetlerle ilgili kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapacağız." ifadelerini kullandı.

  ŞİDDET GÖREN KADINLAR VE ÇOCUKLAR

  Hastanede yatmış ve çok fakir vatandaşlara yine Sosyal Hizmet uzmanı vasıtasıyla yardım kuruluşlarından kömür temin edileceğini vurgulayan Tepe, mülteciler, aile içi şiddete maruz kalmış kadınlar, terk edilmiş çocukların da Tıbbı Sosyal Hizmet Servisleri'nde takip edileceğine işaret etti.

  Gazetelere yansıyan aile içi şiddete maruz kalmış kadınlara ilişkin ciddi hizmet vereceklerine işaret eden Tepe, "Şu anda kadın sığınma evine yönlendirilmesi, şiddet gören kadının ortamdan uzaklaştırılması gibi hizmet yok. Şimdi Sosyal Hizmet uzmanı bunu yapacak. Adli makamlarla beraber şiddetin devam ettiğini tespit etmeleri halinde sığınma barınma evine yerleştirilmesini sağlayacak." dedi.

  Ailesi tarafından sürekli dövülen ve hastanede tespit edilen çocukların ailesinden alınıp Çocuk Esirgeme Kurumu'na yönlendirileceğini aktaran "Artık hastalığa sebebiyet verecek her türlü hastalıklı ortamı ortadan kaldıracağız." şeklinde konuştu  Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

        Konu: Hastaneye gidip iyileşememe devri bitiyor

        Kategori: Türkiyeden Haberler

        Konuyu Baslatan: Vuslata Hasret

        Cevaplar: 0

        Görüntüleme: 795

  Ezan Oldum Dinmedim.Bayrak Oldum İnmedim. Şehit Oldum Ölmedim.Adım Müslüman Soyadım Türk Benim

Etiketler

Yer imleri

Yer imleri

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajinizi Degistirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Facebook Baglan Giriş