12 Kasım 2010 Özbek lider Anayasa değişikliği istedi İslam Kerimov, başbakan adayının, parlamentoda çoğunluğa sahip siyasi parti tarafından önerilmesini teklif etti. Özbekistan Cumhurbaşkanı İslam Kerimov, anayasada değişikliğe gidilerek, başbakan adayının, parlamentoda çoğunluğa sahip siyasi parti tarafından önerilmesini gündeme getirdi.

Bu konu 1368 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
Özbek lider Anayasa değişikliği istedi 1368 Reviews

Konuyu değerlendir: Özbek lider Anayasa değişikliği istedi

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1368 kez incelendi.

Vuslata Hasret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    4260
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    755
    @Vuslata Hasret

Standart Özbek lider Anayasa değişikliği istedi

12 Kasım 2010

Özbek lider Anayasa değişikliği istedi

İslam Kerimov, başbakan adayının, parlamentoda çoğunluğa sahip siyasi parti tarafından önerilmesini teklif etti.

Özbekistan Cumhurbaşkanı İslam Kerimov, anayasada değişikliğe gidilerek, başbakan adayının, parlamentoda çoğunluğa sahip siyasi parti tarafından önerilmesini gündeme getirdi.

Özbekistan Parlamentosunun Yasama Meclisi ile Senato Genel Kurulunun ortak toplantısında bir konuşma yapan Kerimov, demokratik reformların hızlandırılması çerçevesinde, ülkedeki siyasi partilerin rolünün arttırılması gerektiğini ifade etti.

Kerimov, bu çerçevede şu anda yürürlükte olan "başbakan adayının cumhurbaşkanı tarafından belirlenmesiyle" ilgili anayasanın 98. maddesinde değişiklik yapılarak, "parlamentoda çoğunluğa sahip siyasi partilerin başbakan adayını belirlemesi" yönünde değişikliğe gidilmesi gerektiğini kaydetti.

Teklif ettiği değişikliğe göre, parlamentoda çoğunluğa sahip siyasi parti tarafından gösterilen başbakan adayının, Özbekistan Parlamentosu Yasama Meclisi ve Senato Genel Kurulunda yüzde 50'inin üzerinden oy alması halinde başbakan seçilebileceğini ifade eden Kerimov, başbakanın parlamentonun üçte ikisinin güvenoyunun alamaması halinde, hükümetin istifa edeceğini belirtti.

LİDERE SENATO BAŞKANI VEKALET ETSİN

Cumhurbaşkanı Kerimov ayrıca, anayasanın 96. maddesine göre, "cumhurbaşkanının herhangi bir nedenden görevini yerine getiremeyecek olması halinde, parlamento üyelerinden birinin, 3 ay içerisinde seçim yapılıncaya kadar geçici olarak cumhurbaşkanı görevini üstlenmesiyle" ilgili maddenin de değiştirilerek, vekaletin senato başkanı tarafından üstlenilmesini teklif etti.

Kerimov, söz konusu anayasa değikliğini, ülkedeki demokratik reformların hızlandırılması yolunda yeni bir dönem olarak nitelendirirken, bunun anlamının belli bir zaman sonra daha iyi anlaşılacağını kaydetti.

Özbekistan Parlamentosunun Yasama Meclisi ile Senato Genel Kurulu ortak toplantısının ardından alınan kararda, Cumhurbaşkanı Kerimov'un söz konusuteklifinin, ülkedeki demokratik reformların gerçekleştirilmesi adına önemli olduğu, teklifin parlamentonun her iki kanadında yapılacak oturumlarda görüşüleceği ifade edildi.

dunyabulteni

Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

Konu: Özbek lider Anayasa değişikliği istedi

Kategori: Dünya'dan Güncel Haberler

Konuyu Baslatan: Vuslata Hasret

Cevaplar: 0

Görüntüleme: 1368

Ezan Oldum Dinmedim.Bayrak Oldum İnmedim. Şehit Oldum Ölmedim.Adım Müslüman Soyadım Türk Benim

Etiketler