Kullanıcı Tag Listesi

10 Kasım 2010 KKTC'nin ilk bilimsel kazısı başladı Gazimağusa'ya bağlı Tatlısu köyünde bulunan ve insanlığın yerleşik hayata geçtiği Neolitik dönemin ilk safhalarına ait Tatlısu-Çiftlikdüzü SİT alanında sürdürülen kazı çalışmaları 5 yıl aradan sonra Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ), Arkeoloji, Kültür Mirası ve Konservasyon Merkezi himayesi altında yeniden başlatıldı. TÜBİTAK tarafından Kıbrıs'ta desteklenen tek arkeolojik proje olan Tatlısu-Çiftlikdüzü Kazı ve

Bu konu 643 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
KKTC'nin ilk bilimsel kazısı başladı 643 Reviews

  Konuyu değerlendir: KKTC'nin ilk bilimsel kazısı başladı

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 643 kez incelendi.

 1. #1
  Vuslata Hasret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  12.10.09
  Mesajlar
  8.955
  Konular
  4272
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  2
  Bahsedildi
  0 Mesaj
  Etiketlenmiş
  0 Konu
  Tecrübe Puanı
  631
  @Vuslata Hasret

  Standart KKTC'nin ilk bilimsel kazısı başladı

  10 Kasım 2010  KKTC'nin ilk bilimsel kazısı başladı

  Gazimağusa'ya bağlı Tatlısu köyünde bulunan ve insanlığın yerleşik hayata geçtiği Neolitik dönemin ilk safhalarına ait Tatlısu-Çiftlikdüzü SİT alanında sürdürülen kazı çalışmaları 5 yıl aradan sonra Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ), Arkeoloji, Kültür Mirası ve Konservasyon Merkezi himayesi altında yeniden başlatıldı.


  TÜBİTAK tarafından Kıbrıs'ta desteklenen tek arkeolojik proje olan Tatlısu-Çiftlikdüzü Kazı ve Araştırma Projesi UKÜ Arkeoloji, Kültür Mirası ve Konservasyon Merkezi, projenin Eski Eserler ve Müzeler Dairesi, Girne Bölge Şube Amirliği gözetiminde, Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi himaye ve katkılarıyla gerçekleştiriliyor.

  KKTC'DEKİ İLK BİLİMSEL KAZI

  UKÜ Arkeoloji, Kültür Mirası ve Konservasyon Merkezi'nin verdiği bilgiye göre, Kuzey Kıbrıs'ın ilk bilimsel kazısı olan Tatlısu - Çiftlikdüzü kazısının Kıbrıs'ın ilk yerleşik insanlarının kökeni, yaşayış tarzı, deniz-insan ilişkilerini araştırmanın yanı sıra, adanın o dönemdeki iklimi, bitki örtüsü, hayvansal kaynakları konularında da bilgi toplamaya yönelik olarak gerçekleştiriliyor.

  ON BİN YOLLIK ANADOLU-KIBRIS İLİŞKİSİ GÜN YÜZÜNE ÇIKIYOR

  Merkez, kazının ülkede gerçekleştirilen ilk ve tek tarihöncesi döneme ait bilimsel kazı olmasının yanı sıra, gerek mimari kalıntıları gerekse farklı özellikteki zengin bulguları ile Kıbrıs, Anadolu ve Yakındoğu arkeolojisi içerisinde kurulan sıkı ilişkileri yansıtan önemli bir merkez olduğunu bildirdi. Bulguların içerisindeki obsidyen camının özelliği ve yüksek miktarda bulunmasının bu olguyu desteklediğini de ekledi.

  KIBRIS'A GELEN İLK İNSANLARIN KÖKENLERİ BELİRLENECEK

  Kıbrıs'ın en eski yerleşimlerinden biri olmasından ötürü, Kıbrıs'a yerleşen ilk insanların kökeninin belirlenmesi projenin bilimsel araştırma odaklarından birini oluşturuyor. Ada'ya insan ile birlikte gelen hayvan ve bitkilerin kökenlerinin de bu konu ile yakından ilişkili olduğu ve disiplinlerarası bir araştırma stratejisiyle bu soruya cevap aranacağı aktarıldı.

  KIBRIS'IN TARİHÖNCESİ KRONOLOJİSİNİN BELİRLENMESİNDE ÖNEMLİ BİR ARAŞTIRMA

  Tatlısu-Çiftlikdüzü'nde 1999 yılında başlayan kazı ve araştırmalardan bu güne kadar elde edilen verilere göre UKÜ Arkeoloji, Kültür Mirası ve Konservasyon Merkezi, bu verilerin adanın tarihöncesi kronolojisinin belirlenmesinde ve yeniden yapılandırılmasında kilit nokta konumunda. Merkez, önemle sürdürülen kazı çalışmalarının bilimsel yöntemler çerçevesinde geçmişin saklı yaşamlarını aydınlatmayı ve tanımlamayı amaçladığını da belirtti.

  cihan


  Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

        Konu: KKTC'nin ilk bilimsel kazısı başladı

        Kategori: Türkiyeden Haberler

        Konuyu Baslatan: Vuslata Hasret

        Cevaplar: 0

        Görüntüleme: 643

  Ezan Oldum Dinmedim.Bayrak Oldum İnmedim. Şehit Oldum Ölmedim.Adım Müslüman Soyadım Türk Benim

Etiketler

Yer imleri

Yer imleri

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajinizi Degistirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Facebook Baglan Giriş