Kullanıcı Tag Listesi

ABD eski Başkanı Bush, eski İsrail başbakanı Olmert’in 2007’de Suriye’yi vurmadan önce kendisini arayıp ‘Bu tesisi sen vur’ dediğini öne sürdü. Eski Başkan “Biraz düşündük ama reddettik” dedi. Kitabının piyasaya çıkması öncesi program program dolaşan Bush, Oprah Winfrey’e konuk oldu. Haftaya Jay Leno‘nun programına da katılacak. İsrail uçakları 6 Eylül 2007 gecesi Suriye`nin doğusundaki Deir El Zor kenti sınırları içindeki El Kibar tesislerini bombalamıştı. İsrail bu tesisin nükleer

Bu konu 730 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
Bush Suriye'yi vurmayı DÜŞÜNMÜŞ 730 Reviews

Konuyu değerlendir: Bush Suriye'yi vurmayı DÜŞÜNMÜŞ

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 730 kez incelendi.

Vuslata Hasret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    4272
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    2
    Bahsedildi
    0 Mesaj
    Etiketlenmiş
    0 Konu
    Tecrübe Puanı
    631
    @Vuslata Hasret

Standart Bush Suriye'yi vurmayı DÜŞÜNMÜŞ

ABD eski Başkanı Bush, eski İsrail başbakanı Olmert’in 2007’de Suriye’yi vurmadan önce kendisini arayıp ‘Bu tesisi sen vur’ dediğini öne sürdü. Eski Başkan “Biraz düşündük ama reddettik” dedi.

Kitabının piyasaya çıkması öncesi program program dolaşan Bush, Oprah Winfrey’e konuk oldu. Haftaya Jay Leno‘nun programına da katılacak.

İsrail uçakları 6 Eylül 2007 gecesi Suriye`nin doğusundaki Deir El Zor kenti sınırları içindeki El Kibar tesislerini bombalamıştı. İsrail bu tesisin nükleer silah üretme amacı taşıdığını öne sürmüş, Suriye ise bu iddiayı yalanlamıştı.

Bölgede tansiyonu oldukça yükselten bu olayın perde arkasında yaşananları dönemin ABD Başkanı George W. Bush ortaya çıkardı. Bush’un salı günü piyasaya çıkması beklenen anı kitabı “Decision Points”te (Karar Noktaları) saldırı öncesi İsrail’de dönemin Başbakanı Ehud Olmert’in kendisini arayarak destek istediğini yazdı. Bush kitabında olayı şöyle anlattı: “Suriye’nin doğu çöllerinde iyice gizlenmiş şüpheli bir tesis olduğuna dair istihbarat almıştım. Bir süre sonra Olmert’le telefonda konuştuk. Bana ‘George, senden bu tesisi bombalamanı istiyorum’ dedi. Durumu ulusal güvenlik ekibimle birlikte ele aldık. Bombalama ihtimali de değerlendirildi. Ancak CIA, bu tesiste nükleer silah üretilmesi ihtimalinin düşük olduğunu bildirdi.

Bunun üzerine Olmert’e ‘İstihbarat ‘silah programı var’ demedikçe bir ülkeye saldırmayı doğru bulmuyorum’ yanıtını verdim. Olmert hayalkırıklığı yaşamıştı ve ‘Stratejiniz beni rahatsız ediyor’ dedi. Olmert saldırı için yeşil ışık istemedi. Ben de yeşil ışık yakmadım. Kendisi İsrail’i korumak için gerekliliğine inandığı bir şey yaptı.”

Erdoğan’ı aramıştı

Yedi İsrail uçağı Akdeniz üzerinde uçtuktan sonra Suriye’ye yönelmiş, 18 dakika içinde El Kibar tesislerini vurmuştu. Uçaklar dönerken Türk hava sahasına da girmiş, Türkiye üzerinde yakıt tanklarını düşürmüştü. Saldırı sonrası Olmert, Erdoğan’ı arayıp olayı anlatmış ve Esad’a İsrail’in bir başka nükleer tesise izin vermeyeceğini, ancak yeni bir saldırı planlanmadıklarını söylemesini istedi.

vatan

Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

Konu: Bush Suriye'yi vurmayı DÜŞÜNMÜŞ

Kategori: Dünya'dan Güncel Haberler

Konuyu Baslatan: Vuslata Hasret

Cevaplar: 0

Görüntüleme: 730

Ezan Oldum Dinmedim.Bayrak Oldum İnmedim. Şehit Oldum Ölmedim.Adım Müslüman Soyadım Türk Benim

Etiketler

Yer imleri

Yer imleri