Çukurca'da 6 askerin şehit düşmesine sebep olan mayınları döşemekle suçlanan Tuğreneral Zeki Es'in tutuklanması şehit ailelerinin adalete olan güvenlerini artırdı. Gediktepe, Hantepe gibi baskınlarda evlatlarını kaybeden aileler de, sorumluların cezasız kalmayacağına dair umutlandıklarını belirttiler. Hakkari'nin Çukurca ilçesinde TSK'nın mayınıyla 6 askerin şehit düşmesiyle ilgili soruşturmada Tuğgeneral Zeki Es'in askeri mahkeme tarafından tutuklanması şehit yakınlarını umutlandırdı.

Bu konu 1231 kez görüntülendi 1 yorum aldı ...
ŞEHİT AİLELERİ UMUTLU 1231 Reviews

Konuyu değerlendir: ŞEHİT AİLELERİ UMUTLU

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1231 kez incelendi.

Vuslata Hasret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    4260
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    753
    @Vuslata Hasret

Yeni ŞEHİT AİLELERİ UMUTLU

Çukurca'da 6 askerin şehit düşmesine sebep olan mayınları döşemekle suçlanan Tuğreneral Zeki Es'in tutuklanması şehit ailelerinin adalete olan güvenlerini artırdı. Gediktepe, Hantepe gibi baskınlarda evlatlarını kaybeden aileler de, sorumluların cezasız kalmayacağına dair umutlandıklarını belirttiler.

Hakkari'nin Çukurca ilçesinde TSK'nın mayınıyla 6 askerin şehit düşmesiyle ilgili soruşturmada Tuğgeneral Zeki Es'in askeri mahkeme tarafından tutuklanması şehit yakınlarını umutlandırdı. Zira, Türk Silahlı Kuvvetleri'nde özellikle son dönemde bir çok soruşturmanın akim kalması tartışma konusu oluyordu. Askeri savcılık eliyle yürütülen bir çok soruşturmada bugüne kadar 'kovuşturmaya' gerek olmadığı kararı verildi. Çukurca ilçesine bağlı Hantepe bölgesinde 27 Mayıs 2009 tarihinde 6 asker, TSK mayınıyla şehit olmuştu. İnternete düşen ve generallere ait olduğu ileri sürülen ses kayıtları da bu iddiayı doğruladı. Genelkurmay Askeri Savcılığı konuyla ilgili soruşturma başlattı ve o soruşturma neticesinde sorumlu komutan Tuğgeneral Zeki Es önceki gün tutuklandı. Söz konsu gelişme şehit aileleri tarafından sevinçle karşılandı. Şehit aileleri ve sivil toplum örgütleri bundan sonra yürütülen soruşturmalarda sonuç alınacağını umut ediyor.

İstihbarat raporlarına ve heron görüntülerine rağmen hiçbir önlem alınmayan Gediktepe ve Hantepe baskınlarında şehit olan askerlerin aileleri, benzer tutuklamaların açtıkları dava da olmasını umut ediyor. Heron skandalı hakkında suç duyurusunda bulunan şehit aileleri adına hukuk mücadelesi veren Hukukçular Derneği Başkanı Cahit Özkan, TSK mayını suçunda ihmali olan komutanların aynı zamanda Gediktepe ve Hantepe baskınlarından da sorumlu olduğunu söylüyor. Bu olaylarda sorumlu komutanların tutuklanıyor olmasının halkın gözünde adalete olan güveni tekrar inşa etmeye başladığını belirten Özkan, "Birilerinin üniformasına veya makamına bakmaksızın tutuklanıyor olması, Türkiye hukukun üstünlüğünün işlediğini göstermektedir." diyor. Özkan, şehit ailelerinin tutuklama kararından sonra, aynı gelişmenin kendi davalarında olması için dua ettiklerini söylediklerini aktarıyor.

Zeki Es'in tutuklanmasını olumlu bir gelişme olarak gören aileler, internete düşen ses kayıtlarında Tümgeneral Gürbüz Kaya'nın mayınları bizzat döşediğini itiraf eden Zeki Es'e, "Kahrolacak bir şey yok. Birileri ufak tefek hata yapacaktır." sözlerini hatırlatıyor. Adaletin yerini bulması için Kaya'nın da tutuklanması gerektiğini belirtiyor. Mayına basarak şehit olan erlerden Kemal Özevin'in babası Halil Özevin, olayda sorumluluğu bulunan Gürbüz Kaya'nın tutuklanması durumunda geceleri rahat uyuyabileceğini anlatıyor. Adaletten hiçbir zaman umutlarını yitirmediklerini kaydediyor.

Şehit er Cafer Çelik'in babası Nail Çelik, Zeki Es'in tutuklanmasıyla adalete olan güvenlerinin pekiştiğini anlatıyor. Şehit er Özkan Dumlu'nun babası Abdulkadir Dumlu, dualarının kabul olduğunu belirtiyor. Şehit Uzman Çavuş Ziya Bener'in ağabeyi Refik Bener, 6 şehit ailesinden ilk davayı kendilerinin açtığını hatırlatıyor: "Zeki Es'in tutuklandığını haberlerde izleyince ailecek oturduk ağladık. Dava açınca, ailemden ve çevremden baskı gördüm. Tutuklandığını duyunca tek tek hepsini aradım."

Şehit er Cafer Çelik'in babası, tutuklamanın acılarını dindirmeyeceğini anlatıyor. Haberleri izledikten sonra yine hastaneye taşındıklarını, eşi Nezahat Çelik'in fenalaştığını vurgulayan baba Çelik, "Gürbüz Kaya'nın da tutuklanmasını bekliyoruz. Adalet yerini bulacak." diye konuşuyor. Acısının yarı yarıya dindiğini kaydeden er Adil Yıldız'ın babası İsmail Yıldız ise "Bizim sorunumuz Türk Silahlı Kuvvetleri'yle değil, komutanlarla, şahıslarla." diyor.

Hukukçular: TSK, emir komuta zinciriyle çalışır

Çukurca'da döşediği mayının patlamasıyla altı askerin ölümüne sebep olan Tuğgeneral Zeki Es'in tutuklanmasından sonra gözler, olaydan sonra 'hiç önemli değil' diyen Tümgeneral Gürbüz'e çevrildi. Aynı olayla ilgili dönemin Hakkâri Tümen Komutanı Tümgeneral Gürbüz Kaya'nın da sorumlu olduğu ifade ediliyor. Çukurca'da şehit düşen asker ailelerinin avukatı Hayrettin Açıkgöz, Gürbüz Kaya ve diğer kişilerin ifadeleri alındıktan sonra Es'in tutuklandığını söylüyor. TSK'da bütün işleyişin emir komuta zinciri içinde olduğunu hatırlatan avukat Açıkgöz, Kaya'nın da olayda sorumluluğu olduğunu ifade ederek tutuklanması gerektiğini belirtiyor.

Avukat emekli Albay Durmuş Türemen de Kaya'nın 'taksirle birden çok kişinin ölümüne sebebiyet vermek' suçundan tutuklanması gerektiğini ifade ediyor. Çukurca'da döşenen mayınlardan Kaya'nın habersiz olamayacağını ifade eden Durmuş, TSK'daki emir komuta gereği bir suçu işleyen kadar ona emir verenin de sorumlu olduğunu vurguluyor. Gürbüz Kaya ve olaydan sorumlu olanların hukukun gerektirdiği gibi yargılanmaları gerektiğini aktaran Türemen, "Ast-üst ilişkileri dikkate alınarak, oluşturulan rapor ve yargılanmaları hakkaniyetli olmayacağı gibi TSK'yı bağırlarına basan milyonlarca insanı da şüphede bırakacaktır. Ortada bir suç ve suçlular var, yargılanma kamuoyuna açık ve emsal niteliği taşıyacak şekilde yapılmalıdır." değerlendirmesini yaptı. Çukurca'daki patlamanın gerçek yüzünü ortaya koyan ses kayıtlarının da dava dosyasına konulduğunu hatırlatan Türemen, iddianamede Tuğgeneral Zeki Es'in yanı sıra Yüksekova 3. Taktik Piyade Tümen Komutanı Tümgeneral Gürbüz Kaya'nın isminin 'şüpheli' olarak geçtiğini sözlerine ekliyor.

Çukurca'da 6 askerin şehit düşmesine sebep olan mayınları döşemekle suçlanan Tuğreneral Zeki Es'in tutuklanması şehit ailelerinin adalete olan güvenlerini artırdı. Gediktepe, Hantepe gibi baskınlarda evlatlarını kaybeden aileler de, sorumluların cezasız kalmayacağına dair umutlandıklarını belirttiler.

Hakkâri'de 2 yılda 64 asker şehit oldu

Türkiye, Hakkâri Tümen Komutanı Tümgeneral Gürbüz Kaya'yı kan donduran şok ses kaydı ile tanıdı. Diyalogdaki konu, 27 Mayıs 2009'da Hakkâri'de patlayan mayın ve o patlamada şehit düşen 6 askerdi. Zeki Es "Patlayan mayını teröristler değil, ben döşedim." diyor; Kaya ise "Hiç önemli değil." cevabını veriyordu. Ses kaydı hafızalardaki yerini korurken Gürbüz Kaya aynı bölgede yaşanan Gediktepe saldırısı ile ilgili Başbakan Erdoğan'a verdiği brifingde 'teröristleri çoban sandık' diyerek kendini savundu. Yine Hakkari'nin Çukurca ilçesine bağlı Hantepe'de konuşlu bulunan birliğe düzenlenen terörist saldırıda Türkiye 6 Mehmetçiğini şehit verdi. Hakkâri Tümen Komutanı Gürbüz Kaya'nın görev yaptığı 2 yıllık süre zarfında Aktütün, Gediktepe, Hantepe baskınları yaşandı. Bu sürede 27 saldırıda, 64 asker şehit oldu. Gürbüz Kaya son olarak Balyoz iddianamesi ile hakkında tutuklama kararı çıkarılan muvazzaf generaller arasında bulunuyor. YAŞ'ta terfi alamayan Tümgeneral Kaya, AYİM'e başvurarak, terfilere ilişkin yürütmeyi durdurma kararı alınmasını sağlamıştı. AYİM'deki dava devam ediyor.

MUSTAFA YÜKSEL MUSTAFA GÜRLEK OSMAN ARSLAN AHMET GÖRÇÜM, TANJU ÖZKAYA / İZMİR, İSTANBUL

Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

Konu: ŞEHİT AİLELERİ UMUTLU

Kategori: Türkiyeden Haberler

Konuyu Baslatan: Vuslata Hasret

Cevaplar: 1

Görüntüleme: 1231

Konu Vuslata Hasret tarafından (08.11.2010 Saat 10:38 ) değiş;tirilmiş;tir.
    Ezan Oldum Dinmedim.Bayrak Oldum İnmedim. Şehit Oldum Ölmedim.Adım Müslüman Soyadım Türk Benim

Vuslata Hasret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    4260
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    753
    @Vuslata Hasret

başlık ile içireğindeki konuyu yanlışlıkla başka haber eklemişim farkettim ve düzelttim..bu hatadan dolayı özür dilerim..
    Ezan Oldum Dinmedim.Bayrak Oldum İnmedim. Şehit Oldum Ölmedim.Adım Müslüman Soyadım Türk Benim

Etiketler