Kuran Ahlakına Uymayan Toplumlardaki Yanlış Espri ve Eğlence Anlayışı Neşe, herkesin çok yakından bildiği güzel bir duygudur. Genel anlamıyla mutlu olmaktan kaynaklanan ve bunun dışarı vurumu olan sevinç ifadesi yani neşe, her insanın yaşamayı şiddetle arzu ettiği bir duygudur. İnsanlar neşelenmek için çeşitli yollara b...aşvururlar. Esprili konuşmalar ve çeşitli eğlence türleri de neşelenmek için başvurulan yöntemlerden bazılarıdır. Ancak Allah’a iman etmeyen insanlarla müminlerin

Bu konu 1212 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
Toplumlardaki Yanlış Espri ve Eğlence Anlayışı 1212 Reviews

Konuyu değerlendir: Toplumlardaki Yanlış Espri ve Eğlence Anlayışı

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1212 kez incelendi.

Vuslata Hasret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    4260
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    757
    @Vuslata Hasret

Standart Toplumlardaki Yanlış Espri ve Eğlence Anlayışı

Kuran Ahlakına Uymayan Toplumlardaki Yanlış Espri ve Eğlence Anlayışı

Neşe, herkesin çok yakından bildiği güzel bir duygudur. Genel anlamıyla mutlu olmaktan kaynaklanan ve bunun dışarı vurumu olan sevinç ifadesi yani neşe, her insanın yaşamayı şiddetle arzu ettiği bir duygudur. İnsanlar neşelenmek için çeşitli yollara b...aşvururlar.

Esprili konuşmalar ve çeşitli eğlence türleri de neşelenmek için başvurulan yöntemlerden bazılarıdır.

Ancak Allah’a iman etmeyen insanlarla müminlerin espri ve eğlence anlayışı birbirinden tamamen farklıdır. İman etmeyenlerin eğlenmek için kullandıkları yöntemlere bakıldığında bu kişilerin basitliğe eğilimli kültürlerine delil oluşturacak pek çok kötü ahlak özelliği dikkati çeker.

Din ahlakının insana kazandırdığı derin şahsiyetten ve üstün özelliklerden uzak olan insanların espri anlayışları da genel ruh halleri ile bağlantılı olarak gözle görülür bir yüzeysellik taşır. Bu tür insanlar, genellikle basit şeylere güler ve bundan cahilce bir zevk alırlar. Örneğin, bazı insanların acizlikleri, rahatsızlıkları ya da sakatlıkları bu basit kültürü yaşayan kişiler için önemli bir espri ve alay malzemesi olur. Akıl ve irade ile başkalarına hissettirilmeden telafi edilecek, konular ve aklı başında bir insanın asla konusunu yapmayacağı, dile getirmeyeceği acizlikler, bu insanlar için sözde bir espri ve eğlence konusu olabilmekte, onları eğlendirebilmektedir. İlkel bir eğlence anlayışını yansıtan bu esprilere kimi zaman filmlerde, TV programlarında yer verildiği de görülmektedir. Ancak bu tür espriler ve garip eğlence anlayışları bir grubu sözde eğlendirirken konunun muhatabı olan diğer kişileri rahatsız etmekte, bu kişiler için eğlenmekten ziyade bir tür zulme ve aşağılanmaya dönüşebilmektedir

Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

Konu: Toplumlardaki Yanlış Espri ve Eğlence Anlayışı

Kategori: İslamiyete Dair Herşey

Konuyu Baslatan: Vuslata Hasret

Cevaplar: 0

Görüntüleme: 1212

Ezan Oldum Dinmedim.Bayrak Oldum İnmedim. Şehit Oldum Ölmedim.Adım Müslüman Soyadım Türk Benim

Etiketler