NATO'ya üye olması nedeniyle ihtiyaç duyduğu milyarlarca dolarlık silah ve araç gereci yurt dış;ından ithal eden Türk Silahlı Kuvvetleri, Türk sanayicilerinin giriş;imiyle yerli malına dönüyor. Terminoloji farkı nedeniyle yerli sanayicinin giremediği askeri ihaleler, sanayicinin bulduğu "sergi" yöntemiyle aş;ıldı. TSK'nın ithal ettiği 25 bin üründen 6 bininde yerliye dönülünce 1 milyar liralık ithalat durdu, yerli sanayici üretime baş;ladı. NATO'ya üye olması nedeniyle ihtiyaç

Bu konu 1260 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
TSK’da milli Devrim.. 1260 Reviews

Konuyu değerlendir: TSK’da milli Devrim..

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1260 kez incelendi.

Vuslata Hasret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    4260
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    760
    @Vuslata Hasret

Yeni TSK’da milli Devrim..

NATO'ya üye olması nedeniyle ihtiyaç duyduğu milyarlarca dolarlık silah ve araç gereci yurt dış;ından ithal eden Türk Silahlı Kuvvetleri, Türk sanayicilerinin giriş;imiyle yerli malına dönüyor.

Terminoloji farkı nedeniyle yerli sanayicinin giremediği askeri ihaleler, sanayicinin bulduğu "sergi" yöntemiyle aş;ıldı.

TSK'nın ithal ettiği 25 bin üründen 6 bininde yerliye dönülünce 1 milyar liralık ithalat durdu, yerli sanayici üretime baş;ladı.

NATO'ya üye olması nedeniyle ihtiyaç duyduğu milyarlarca dolarlık silah ve araç gereci yurt dış;ından ithal eden Türk Silahlı Kuvvetleri, Türk sanayicilerinin giriş;imiyle yerli malına dönüyor. Sanayiciler, ihale terminolojisini anlayamadıkları TSK'nın uluslar arası ihalelerine "sergi" yöntemiyle girmeyi baş;ardı. Askeri uzmanlarla birlikte fuarda buluş;an sanayicilerin, TSK'nın kullandığı tam 6 bin çeş;it malzemeyi üretebilecekleri ortaya çıktı. Türkiye 1 milyar liralık askeri malzeme ithal etmekten kurtuldu.

İş;te döviz kazandıran yöntem

Sanayici ile TSK'yı buluş;turan yöntem ilk olarak Ankara Sanayi Odası (ASO) Baş;kanı Nurettin Özdebir'in giriş;imleriyle baş;ladı. Özdebir, ASO baş;kanlığı koltuğuna oturduğunun ertesi günü, kuvvet komutanlarını ziyaret ederek, sanayicilerin TSK ihalelerine girme konusunda yaş;adığı sıkıntıları anlattı. TSK ile sanayiciler arasında ihalelerde terminoloji sıkıntısı yaş;andığını, aynı dili konuş;amadıkları için TSK'nın ne tür malzemeleri alacağını anlayamadıklarını anlatan Özdebir, komutanlardan, ihtiyaç duydukları ürünleri sergilemelerini istedi. Özdebir, daha sonraki geliş;meleri Bugün'e ş;öyle anlattı:

Gördüğümüzü yapacağız

"TSK NATO stok sistemine göre çalış;ıyor. Dolayısıyla her bir silah ya da askeri malzemelerin yedek parçasının birer stok numarası ve teknik isimleri var.Hangi malzeme neyin parçası anlayamıyorduk. Helikopterin kanadının hücum muhafazası diyor. Aslında ince bir saç parçasıymış;. Görmeden anlayamıyorsun. TSK ile bu konuda anlaş;tık. İhtiyaç duyulan malzemeler önce sergilenecek, daha sonra ihaleye çıkılacak. Sanayicimiz de bu sergide görüp yapabileceği ürünler için teklif verecek."

6 bin ürün millileş;ti

Özdebir'in verdiği bilgilere göre, geçen ay bu amaçla TSK tarafından Sincan Organize Sanayi Bölgesi'nde düzenlenen fuarda silah ve silah yedek parçaları ile askeriyenin kullandığı araçlardan makine ve elektronik cihazlara kadar 7 bin 400 çeş;it malzeme sergilendi. Bu malzemelerin tamamı TSK tarafından ithal ediliyordu. Sergiyi gezen sanayiciler bu malzemelerden tam 6 bin çeş;idini üretebileceklerini, üstelik de daha ucuza satacaklarını bildirdi. Özdebir, yerli malına dönülen 6 bin ürünün toplam değerinin 1 milyar TL olduğunu söyledi. Sanayici ş;imdi ithal edilen 25 bin sanayi ürününü üretmek için kolları sıvadı.

İhracat da yapılacak

TSK'ya yapacağı üretim sayesinde NATO'dan stok numarası alma hakkını elde eden Türk sanayicisi, diğer NATO üyesi ülkelerin ordularının da ihalelerine girme ş;ansını yakalayacak. Nurettin Özdebir, TSK'ya bir kez mal üreten sanayicinin otomatik olarak diğer ülkelerin listesinde de görüneceğini belirterek, "Örneğin İspanya, Yunanistan ordusunun bile ihalesine girip oralara mal satabileceğiz" dedi. Özdebir NATO dış;ında Irak Savunma Bakanı'nın da son fuarı gezip telsiz sipariş;i verdiğini söyledi.

Sırada TCDD var

Özdebir, TSK'da elde ettikleri baş;arıyı ş;imdi TCDD, DSİ ve Sağlık Bakanlığı baş;ta olmak üzere ithal malzeme kullanan kamu kurumlarına da yaymak için harekete geçtiklerini söyledi. Trenler ve barajlarda da teknik ismi karmaş;ık olan ithal ürünler kullanıldığını belirten Özdebir, bu ürünleri de yerli sanayicinin kolaylıkla üretebileceğini, bunun için "görmek" gerektiğini söyledi.

bugün

Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

Konu: TSK’da milli Devrim..

Kategori: Türkiyeden Haberler

Konuyu Baslatan: Vuslata Hasret

Cevaplar: 0

Görüntüleme: 1260

Ezan Oldum Dinmedim.Bayrak Oldum İnmedim. Şehit Oldum Ölmedim.Adım Müslüman Soyadım Türk Benim

Etiketler