Bowling Oyunu ( Dokuz Kuka Oyunu ) Bowling, oyun hattının sonundaki kukaları, bu oyun için özel olarak hazırlanmış bowling topları ile devirme amacı taşıyan salon sporudur Bowling Tarihi Mısır'da yapılan kazılarda bowling sporunun köklerinin MÖ 5000'li yıllara dek uzandığına dair bulgular çıkarılmıştır. Kökenleri MÖ'ye dek uzanan bowling sporuna, spor olmanın dışında anlamlar da yüklendiği görülür,örneğin 3 ve 4. yüzyıllarda, bowling sporunda iyi olmak kilise tarafından günahlarından

Bu konu 2073 kez görüntülendi 3 yorum aldı ...
Bowling Oyunu ( Dokuz Kuka Oyunu ) 2073 Reviews

  Konuyu değerlendir: Bowling Oyunu ( Dokuz Kuka Oyunu )

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 2073 kez incelendi.

 1. #1
  İstanbullu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  02.11.2010
  Mesajlar
  495
  Konular
  160
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  0
  Tecrübe Puanı
  431
  @İstanbullu

  Standart Bowling Oyunu ( Dokuz Kuka Oyunu )

  Bowling Oyunu ( Dokuz Kuka Oyunu )

  Bowling, oyun hattının sonundaki kukaları, bu oyun için özel olarak hazırlanmış bowling topları ile devirme amacı taşıyan salon sporudur
  Bowling Tarihi
  Mısır'da yapılan kazılarda bowling sporunun köklerinin MÖ 5000'li yıllara dek uzandığına dair bulgular çıkarılmıştır.
  Kökenleri MÖ'ye dek uzanan bowling sporuna, spor olmanın dışında anlamlar da yüklendiği görülür,örneğin 3 ve 4. yüzyıllarda, bowling sporunda iyi olmak kilise tarafından günahlarından daha çok arınmış olmak anlamına geliyordu.
  Düzenlenen bowling oyunlarında kukalar işlenmiş günahları temsil ediyor ve devrilen her kuka ile günahlardan arınılma inancı taşınıyordu.
  Eski Polonezyalıların oyandıkları "ula maika" adlı oyun da 60 feet mesafeden kukaların devrilmesine dayanan bir oyun olarak bowling oyununun geçmişinde yer almakta. İşin ilginci bu mesafe hala günümüzde de kullanılıyor
  Dünya'da Bowling
  1958'de PBA - Professional Bowlers Association' un, 1960 yılında Professional Women' s Bowling Association' un kurulması ile erkek ve kadınlarda profesyonel düzeyde üst düzey spor karşılaşmaları organize edilmeye başladı.
  Kadınların organizasyonundaki başarısızlıklardan dolayı buradan ayrılan bir grup 1974 yılında Ladies' Professional Bowlers Association adında bir kuruluş kurdular.
  Daha sonra bu iki kurum 1978 yılında birleşerek Women's Professional Bowlers Association (WPBA)u oluşturdular.
  1981 yılında bu kuruluş Ladies Professional Bowlers Tour adını aldı.
  1982 yılında genç oyuncuların organizasyonu için YABA - Young American Bowling Alliance kuruluyor.
  1993 yılında ABC, kurallarında yer alan "sadece erkeklere mahsus" kuralını kaldırarak kadınların da bu organizasyonda yer almasına olanak sağladı.
  Bugün Dünya'da bowling sporunun en üst düzey yetkilisi FIQ - Uluslararası Bowling Federasyonu' dur (Fédération Internationale des Quilleurs).
  1952'de kurulan FIQ yapı olarak ikiye ayrılır;
  Dünya 10 Pin Bowling Birliği (WTBA - World Ten Pin Bowling Association) ve Dünya 9 Pin Bowling Birliği (WNBA - World Nine Pin Bowling Association).
  FIQ'ya üye 123 ülke federasyonu bulunmaktadır.

  Türkiye'de Bowling
  Türkiye'de oynanan bowling sporu 10 kukalıdır ve "Türkiye Bocce Bowling ve Dart Federasyonu" altında faaliyet göstermektedir. A, B ve C kategorilerini içeren bir ulusal ligi bulunmaktadır.


  Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

        Konu: Bowling Oyunu ( Dokuz Kuka Oyunu )

        Kategori: Spor Haberleri

        Konuyu Baslatan: İstanbullu

        Cevaplar: 3

        Görüntüleme: 2073


 2. #2
  İstanbullu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  02.11.2010
  Mesajlar
  495
  Konular
  160
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  0
  Tecrübe Puanı
  431
  @İstanbullu

  Standart

  Bowling Genel Kuralları

  Ahşap bölmelere bowling ayakkabısı dışında ayakkabılarla çıkmak, bu alanda sigara içmek, yemek yemek ve içki içmek kesinlikle yasaktır. Bowling topunu atarken düşmemek için ayakkabılarınızın altlarının kuru ve temiz olmasına dikkat etmelisiniz.
  Bowling Atış Kuralları
  Bowling nezaket kurallarına göre atış önceliği atış hazırlığını tamamlamış atış alanına ilk çıkmış oyuncudadır. Eğer iki oyuncu aynı anda atışa çıktıysa öncelik sağ taraftaki oyuncudadır.
  Bowling Atışınızdan önce ve atışınızı tamamladıktan sonra diğer oyuncuların dikkatini dağıtacak hareketlerden kaçınılması çok önemlidir.
  Bowling Atış alanında birden fazla kişi olmamasına özen gösteriniz.
  Kesinlikle atış alanından ve oyuncuların önünden yürümeyiniz.
  Diğer oyuncuların sizi beklediğini düşünerek atış sıranız geldiğinde hazır olmanız ve atıştan önce çok uzun süre harcamamanız çok önemlidir.
  Bowling Top Kuralları
  Eğer salondaki "house ball" toplarından kullanacaksanız lütfen kendinize uyan ağırlıkta ve parmak boyunda tek bir top seçerek oynayınız. (tek top kullanmanız siz ve sizin gibi o topu kullanan oyuncuların top bulmasını kolaylaştıracaktır) Ayrıca atış yaparken aynı topun kullanılması daha dengeli ve başarılı bir stil edinmenizi kolaylaştıracaktır.
  Mekanizmaların sağlıklı çalışması için lütfen ilk hakkınızda attığınız top geri gelmeden, ikinci atışınıza başlamayınız.
  Topları alırken iki elinizi kullanarak güvenli bir şekilde topu kanalından çıkarınız. Parmağınızı topa takarak alma veya tek taraftan elinizle alma kanaldan gelen diğer toplar yüzünden istenmeyen kazalara yol açabilir.
  Bowlingte Sıralama / Ranking Nedir
  Türkiye Bowling Karşılaşmalarında uluslararası standartları yakalamak, daha çok karşılaşma ve turnuva olanağı yaratmak, katılımları arttırmak ve sporcularımızı daha sağlıklı değerlendirebilmek amacıyla 2003-2004 yılından itibaren ranking/sıralama uygulamasına geçilmiştir. Bu değerlendirme aynı zamanda özel turnuva, sponsor, basın gibi kanalların sporcularımızın performanslarını izleyebilmesi için de bir kaynak olarak kullanılmıştır.
  Her sporcu Türkiye Ligine katılmak ve en az 48 oyun oynamak zorundadır.
  Her sporcu en az 3 turnuvaya katılmak zorundadır.
  3 turnuvadan fazlasına katılan sporcuların en yüksek 3 turnuva puanı klasman sıralamasına katılacaktır.
  Sonuç olarak; 1 adet lig puanı ve 3 adet turnuva puanı toplamları Türkiye Sıralaması' ndaki yerlerini belirleyecektir.
  Bowlingte Kılık - Kıyafet
  Türkiye 2007 yılı Türkiye 1. Bowling liginde sporcu kıyafetleri aşağıdaki kuraldaki şekilde belirtilmiştir:
  Baylar: Kumaş pantolon, polo yaka t-shirt, bowling ayakkabısı
  Bayanlar: Kumaş pantolon/şort/şort-etek/etek/bermuda; polo yaka t-shirt, bowling ayakkabısı
  Bowling Hakkında Önemli Açıklamalar
  - Bu kuraldaki "kumaş pantolon" kavramı sadece takım elbise pantolonu tipini değil, kot-kadife-eşofman dışındaki keten, koton, mat lycra gibi pantolonları da içermektedir. Renk konusunda hiç bir sınırlama yoktur. Pantolonların kesim modelleri serbesttir.
  Arka ve ön ceplerde istenen model olabilir fakat bacaktan cepli pantolonlar giyilemez.
  - T-shirt olarak "polo yaka" olarak tabir edilen modeller giyilecektir. Burada yaka düğmesi konusunda bir sınırlama yoktur. Önemli olan polo tipi yaka olmasıdır. Bayanlarda kolsuz polo yaka giyilebilir. Dekolte ön kesim yasaktır.
  - T-shirtlerin pantolonların içine veya dışına giyilmesi sporcunun tercihindedir.
  Bowling'te Skorlama:
  Bir bowling oyununda her oyuncuya toplam 10 kere sıra gelir ve sırası gelen oyuncu iki atış yaparak tüm pinleri (10 adet) devirmeye çalışır. Her atışta elde edilen puanların toplamı bir sonrakine eklenir. Oyuncu iki atış sonrasında tüm pinleri devirememiş ise sadece devirdiği pin sayısı kadar puan alır.
  Strike : Sembolü "X"tir. Hat sonundaki tüm kukaların frame' in ilk atışında devrilmesine denir.
  Tüm kukalar devrildiği için frame in ikinci atışı yapılmaz. Alınan puan, sonraki iki atışta devrilen kuka sayısı ve strike ta devrilmiş kuka sayısı (10) toplanarak hesaplanır ve yazılır.
  Üst üste üç defa strike yapmak triple veya turkey adı ile anılır. Türk milli bowling takımı, bu benzerlikten yararlanıp kendilerini "XXX" ile tanımlarlar.
  Spare : Sembolü "/"dir. Hat sonundaki tüm kukaların ikinci atışta devrilmesine denilir. Alınacak puan, bu 10 kuka ve takip eden atışta devrilen kuka sayısı toplanarak hesaplanır ve yazılır.
  Split : İmkansız atış. Birinci kukanın devrilmiş olması durumunda, her ne kadar devrilmesi imkansız olmasa da çok zor olan, birbiriyle bağlantısı kalmamış (aralarındaki kuka devrilmiş) iki ve ya daha fazla kukanın ayakta kalmasına denilir. Frame de sayının etrafına bir dikdörtgen çizilerek ifade edilir.
  Bowlingte Ligler ve Turnuvalar
  Türkiye' de bowling, bahar ve kış aylarında olmak üzere iki sezonda birer lig ve A,B ve C olmak üzere üçer kategoride oynanır.
  Oyuncular, daha önceki sezonlarda yaptıkları ortalamalara göre liglere dağılır. İlk defa oynayacak bir oyuncu A liginden giriş yapar.
  Bir A ligi oyuncusu, tek sezonda C ligine yükselemeyeceği gibi, bir C ligi oyuncusu tek sezonda A ligine düşemez.
  Bowling C Kategorisi: Ortalaması erkeklerde 180, kadınlarda 160 üstü olan oyuncular, önceki sezonda B veya C kategorisinde oynamış olmak koşuluyla takip eden sezonda bu kategoride oynamaya hak kazanır.
  Bowling B Kategorisi: Ortalaması erkeklerde 160, kadınlarda 140 üstü olan oyuncular takip eden sezonda bu kategoride oynamaya hak kazanır.
  Bowling A Kategorisi: İlk defa katılan oyuncular ve erkeklerde 160, kadınlarda 140 ortalamanın altında oynayan oyuncular bir önceki sezonda C kategorisinde oynamamış olmak koşuluyla takip eden sezonda bu kategoride oynamaya hak kazanır.
  Lig sırasında, iki sarı kart görmüş oyuncular, ikinci kartı gördükten sonra takip eden haftanın karşılaşmasına çıkamazlar. Oyun sırasında veya öncesinde alkollü içecek tüketmek yasaktır, belirlendiği takdirde kırmızı kart ile cezalandırılır.

 3. #3
  İstanbullu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  02.11.2010
  Mesajlar
  495
  Konular
  160
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  0
  Tecrübe Puanı
  431
  @İstanbullu

  Standart

  LİGLER, TURNUVALAR, ŞAMPİYONALAR

  Kural 1- Turnuva özelinde kural koyma
  a) Bir turnuvada sporcu tarafından bir oyunda, blokta yada seride talep edilebilecek pinlerin yeniden dizilmesi (re-rack) isteğinin sayısını sınırlandırabilir.
  b) Bir turnuva geç kalan sporcular ile ilgili kural belirleyebilir.
  c) Bir turnuva adil olmayan taktik kullanan sporcular ile ilgili kural belirleyebilir.
  d) Bir turnuva kural ihlalleri ve verilecek cezalarla ilgili kural koyabilir.

  Kural 2- Resmi Skor Tutma
  a) Turnuvada bütün oyunları kaydedecek resmi skor tutucuların bulunması şarttır.
  b) Ancak atılan skorların frame bazında yazıcı çıktılarını verebilen WTBA onaylı bir otomatik skorlama sistemi olması durumunda skor tutuculara gerek olmadığına turnuva yönetimi karar verebilir.
  c) Atılan skorların yazılacağı ve sporcular, koçlar, takım menajerleri tarafından imzalanacak ve taraflara bir kopyasının verileceği skor kağıtları olmalıdır.
  d) Skor kağıtları imzalandıktan sonra çok bariz bir skor veya hesaplama hatası olmadığı sürece skor değiştirilemez. Bariz hatalar turnuva görevlileri tarafından tespit edildiği anda düzeltilmelidir. Tartışmalı hatalarda karar yetkisi Baş lane Görevlisi’ndedir. (Lane Marshal of the Day)
  e) Oyun veya oyun içindeki frame ler skorlama sistemi tarafından geri getirilemeyecek şekilde kaybolursa turnuva yönetimi oyunun tekrarına karar verebilir.

  Kural 3- Faul Tespiti
  a) Turnuva yönetimi WTBA onaylı otomatik faul tespit cihazının kullanılmasına karar verebilir.
  b) Böyle bir cihaz mevcut değilse, faul çizgisini açıkça görecek şekilde bir faul hakemi yerleştirilir.
  c) Faul tespit çihazında bir arıza olması durumunda turnuva yönetimi bir faul hakemi görevlendirebilir veya resmi skor tutucuları faul tespiti için yetkilendirebilir.

  Kural 4- Kesilen Oyunlar
  a) Ekipmanda teknik arıza olması durumunda oyun bloklarında geçikmeye neden olmaması için turnuva görevlileri kesilen oyun veya oyunları diğer çalışan bir çift/eş hatta tamamlattırabilir.

  Kural 5- Lane Görevlileri (Marshalls)
  a) Lane görevlileri tüm turnuva kurallarının ve genel oyun kurallarının uygulanmasından sorumludur. Bunun için sporcu oturma sahasının arkasında sürekli olarak dolaşarak turnuvanın kurallara uygun olarak yürüyüp yürümediğini gözlemler.
  b) Lane görevlilerinin verdikleri kararlara itiraz olması durumunda konuyu karara bağlamak turnuva yönetiminin sorumluluğudur.

  Kural 6- Yanlış Hatta Oynama
  a) Her defasında sporcular tarafından 2 şer frame in oynandığı tekler maç formatında, sporculardan biri yanlış hat veya hatlarda oynarsa ve diğer sporcu atışını yapmadan durum farkedilirse ölü top ilan edilir ve yanlış hatta/hatlarda oynayan sporcu doğru hatta/hatlarda atışlarını tekrarlar.
  b) Eğer diğer sporcu atışını yaptıysa skor geçerli sayılır ve devam eden frame ler doğru yerlerinde atılmak suretiyle oyun tamamlanır.

  Kural 7- Yavaş Bowling
  a) Atış yapmak üzere approach a çıkmaya hazırlanan sporcuların aşağıdaki hak ve yükümlülükleri vardır. (Bkz. Ek-01)
  1- Sağdaki sporcunun atış yapmak üzere approach a hareket eden hemen solundaki sporcuya göre önceliği vardır
  2- Sporcular atış yapmak üzere approach a çıkan hemen sağlarındaki sporculara öncelik tanımak zorundadırlar.
  3- Sağ ve soldaki lane ler müsait ise sırası gelen sporcular atışlarını gerçekleştirmek üzere hazır bulunmalıdırlar.
  b) Eğer bir sporcu yukarıdaki paragraftaki prosedüre uymuyorsa, “yavaş bowling” oynuyor olarak yourumlanır. Bu kurala uymayan sporcu turnuva görevlisi tarafından şu şekilde uyarılır
  1- İlk ihlalde beyaz kart gösterilir (ceza verilmez)
  2- İkinci ihlalde sarı kart gösterilir (ceza verilmez)
  3- Aynı blokta üçüncü ihlal gerçekleşirse kırmızı kart gösterilir ve o frame için sıfır puan verilir. (Blok: tekler ve çiftler için 6 oyunluk seri, üçlüler için 3 oyunluk seri, 5 kişilik takımlar için gün içinde oynanan tüm maç oyunları)
  c) Böyle bir ihlalin tespiti ve yorumlanması yetksi Baş Lane Görevlisindedir. Tekler, çiftler ve master larda en önde gidenden 4 frame den fazla geride kalan sporcu veya takım; üçlüler veya takımlarda yanındaki takımdan 2 frame den fazla geride kalan takım yavaş bowling oynuyor olarak yorumlanır. Baker formatında teklerdeki kural geçerlidir.
  d) Herhangi bir itiraz durumunda son karar en yüksek turnuva yetkilisi tarafından verilir.

  Kural 8- Kılık-Kıyafet ve Reklam
  a) Lig kıyafetleri: Baylar; kumaş pantolon, polo yaka t-shirt, bowling ayakkabısı. Bayanlar; Kumaş pantolon/şort/şort-etek/etek/bermuda; polo yaka t-shirt, bowling ayakkabısı
  b) Turnuva kıyafetleri: Baylar; Kumaş pantolon, polo yaka t-shirt, bowling gömleği, bowling ayakkabısı. Bayanlar; Kumaş pantolon/şort/şort-etek/etek/bermuda; polo yaka t-shirt, bowling gömleği, bowling ayakkabısı.
  c) Takımlar ve kulüpler müsabakalarında takım sporcularının tümümün formaları aynı olmalıdır.
  d) Uniformalarda şunlar bulunabilir:
  1- Sporcunun ismi
  2- Sporcunun bağlı olduğu kulübün amblemi veya logosu
  3- Alınan reklamın boyu uniformanın arkasında yazan sporcu adının büyüklüğünün yarısından fazla olamaz.
  e) Alınan reklam bir alanda birden fazla kullanılamaz ve görünen alanın %10 undan büyük olmaz.

  Kural 9- Tütün ürünleri ve Alkol
  a) Sporcular müsabaka sırasında tütün ürünleri kullanamazlar
  b) Alkol ve türevlerini kullanamaz veya etkisi altındayken oynayamazlar.
  c) Bu maddeleri kullandıkları tespit edilen sporcular olayın gerçekleştiği oyun bloğundan sıfır puan alırlar
  d) Turnuva sırasında oyun oynamayan sporcular tanımlanmış kapalı alanlarda sigara içebilirler.
  e) Bu alanlarda alkol kullanımı yasaktır.

  Kural 10- Geç Kalma
  a) Geç kalan sporcu yada takımlar geldikleri anda oynanmakta olan frame den başlamak suretiyle oyuna girerler, geç kalmış oldukları frame ler için sıfır puan alarak oyunlarını tamamlarlar.
  b) Eğer geç gelen sporcu yada takım yalnız oynuyorsa, serideki (squad) oyunlardan en geride olanının bulunduğu frame den başlamak suretiyle oyuna girerler ve geç kalmış oldukları frameler için sıfır puan alarak oyunlarını tamamlarlar.

  Kural 11- Oyun Formatları
  a) Maç Formatı
  1- Maçlarda her sporcu bir defada 2 frame oynar
  2- İlk frame tek olarak soldaki sporcu tarafından oynanır.
  3- Sonraki frameler sporcular tarafından ilk olarak sağ lane de ve hemen sonra sol lane de olmak üzere oynanır.
  4- İlk başlayan sporcu 10. frame ini sağ lane de oynarak oyununu tamamlar.
  5- Maç birden fazla oyundan oluşuyorsa, sporcular yer değiştirirler ve ilk frame yine sol lane de olmak üzere oyunlarını oynarlar.
  b) Baker Formatı
  1- Yarışan takımların, üçlülerin ve çiftlerin sporcuları sıra ile birbirini takip edecek şekilde, bir tam oyun tamamlanana kadar, her biri bir tam frame oynar.
  2- 10 frame in sonunda takımlar çift/eş hatlarda yer değiştirirler
  c) Round Robin Formatı
  1-Sıralama oyunları ile Round Robin turunda yarışacak olan sporcuların sayısı belirlenir.
  2- Her sporcu diğer tüm sporcularla maç yapar.
  3- Maç bir veya daha fazla oyundan oluşabilir
  4- Son bir sıralama turu maçı eklenebilir. Sıralama turu için eşleşmeler daha önceki maçlardaki sıralamaya göre yapılır.
  5- Eğer sıralama turundan önce 2-3, 4-5, 6-7 ... sıralarında eşitlik var ise sıralama su şekilde ve öncelikte belirlenir.
  a) Toplam devrilen pin (scratch)
  b) Eşit pozisyondakiler arasında yapılmış olan maçın galibi
  c) Daha fazla maç kazanmış olan
  d) En yüksek ve en düşük oyunu arasında daha az fark olan
  e) En yüksek skoru atan
  b) Oynama düzeni
  1- Bir çift/eş hatta bir veya daha fazla sporcu oynatılabilir.
  2- Seri/blok başladıktan sonra sıralamalarda (line-up) herhangi bir değişiklik yapılamaz. Sadece turnuvaya özel kurallarda yedekler düzenlenmiş ise sıralama değiştirilebilir.

  Kural 12- Bowling Topları
  a) Sadece ABC/WIBC onaylı toplar kullanılabilir.
  b) Top yüzeyini değiştirici işlemler oyun blokları ve bu bloklara dahil olarak ısınma süresinde yasaktır. Bloklar arasında bu işlemler uygulanabilir.
  c) Eğer turnuva top kontrolü kararı almışsa resmi alıştırma (Official Practice) dan önce top kontrolü yapılır. Her sporcu en fazla 6 top ile müsabakaya katılabilir. Top kontrolu sadece aşağıdaki konuları kapsar
  1- Topun onaylı olup olmadığı
  2- Seri Numarası
  3- Ağırlık ve balans
  4- Sertlik
  5- Top sayısı
  d) Sporcu resmi alıştırmadan hemen sonra kayıt ettirdiği 6 topta değişiklik yapmak isterse değişiklik yapacağı topları da daha önce kontrol ettirmiş olması gerekir.
  e) Turnuva başladıktan sonra kurallarda belirtilen yüzey değişiklikleri haricinde toplarda herhangi bir değişikliğe gidilemez.
  f) Turnuva sırasında günde en az 1 defa rastgele (random) kontrol yapılır. Turnuva yönetimi kontrol edilecek top ve sporcu sayısına karar verir. Kontrol sadece topun seri numarasının görsel olarak kontrolü ve göze batan herhangi bir değişiklik olup olmadığıyla sınırlıdır.
  g) Kural ihlalinde uygulanacak cezalar
  1- Kontrolün yapıldığı sıradaki kategoriden (tekler, çiftler, triolar, karışık çiftler vb) sıfır puan alma
  2- Finaller sırasında yapılan kontrolde tespit edilirse, sporcunun turnuvadan diskalifiye edilmesi.
  h) Çok özel durumlarda turnuva komitesi kaydı yaptırılmış toplarda değişiklik yapılamasına izin verebilir
  i) Bir topta en fazla 5 tutma deliğine izin verilir. Sporcu başparmağını soktuktan sonra diğer delik setlerine orta ve yüzük parmaklarıyla erişebiliyor olmalıdır. Top fingertip ve conventional grip lerine göre iki kere balans kontrolünden geçmelidir.
  j) Atış sırasında sporcu başmağını başparmak deliğinin içinde veya üzerinde bulundurmalıdır. Başparmak atış sırasında başparmak deliğinden 180 derece ters yönde olamaz.
  k) Topun yüzeyinde zaman içinde oluşan aşınma sebebiyle oluşan küçük çizikler dışında herhangi kırık/kesik yüzey olamaz.
  l) Atıştan önce tamamen temizlenmek şartıyla müsabakalar sırasında kullanılması onaylanmış “sadece temizlik” yapan top temizleyiciler kullanılabilir. Fakat temizlerken aynı zamanda topun yuzeyini matlaştıran yada parlatan malzemeler ile yüzey sertliğine etki eden maddeler kullanılamaz. Bu maddelerin kullanımı yüzey değiştirme olarak kabul edilir.
  m) Doldurulup yeniden delinen toplar kullanılabilir. Kullanılan dolgu malzemesinin yoğunluğu 1,5 gr/cm3 den fazla olamaz.
  n) Balans amaçlı delinen deliklerin çapı 1 inch (31,8 mm) den büyük olamaz.
  o) Havalandırma deliği her bir parmak ve başparmak için 1 den fazla olamaz, ve deliklerin çapı 1/5 inch (6,4 mm) den büyük olamaz.
  p) Denetleme amacıyla birden fazla delik delinemez ve deliğin çapı 5/8 inch (15,9 mm) ve derinliği 1/8 inch (3,2 mm) den fazla olamaz.
  q) Top statik balans ölçüleri dahilinde olmalıdır. Olmadığı takdirde balansın sağlanması için balans deliği delinmelidir. Balans deliği deldirmek sporcunun inisiyatifindedir. Deldirmeyi kabul etmemesi durumunda bahsi geçen top ile turnuvada oynayamaz.

  Kural 13- Kural İhlallerinde Cezalar
  a) Herhangi bir kuralda ayrıca düzenlenmediği sürece kural ihlalleri su şekilde ele alınır.
  b) Herhangi bir kurala uymayan sporcu veya takım, ilk ihlalinde turnuva görevlisi tarafından sarı kart ile uyarılır. (ceza verilmez)
  c) Aynı turnuvadaki ikinci kural ihlalinde turnuvadan dikalifiye edilir ve 90 gün boyunca Federasyon tarafından onaylanan/tanınan herhangi bir turnuvaya katılamaz.
  d) Verilen bütün cezalar Federasyona rapor edilir

  Kural 14- İtirazlar
  b) İtirazlar yazılı olarak turnuva reglemanında belirlenen ücret karşılığında yapılır
  c) Skorlama hataları ile ilgili itirazlar gün içinde oynanan blok oyunların sona ermesinden itibaren en geç bir saat içerisinde ve her durumda ödül dağıtımı yada bir tur için elemeler yada bir sonraki oyun blokunun başlama zamanından önce yapılır.
  d) Oyun/sporcu nun geçerliliği yada genel oyun kuralları ile ilgili itirazlar bahsi gecen oyundan sonra 24 içinde ve her durumda ödül töreninden önce yazılı olarak yapılır.
  e) Faul veya pin devrilmesinin nizami olup olmamasıyla ilgili itirazlar anında yapılır.
  f) Yapılan tüm yazılı itirazlar turnuva yönetimi tarafından değerlendirmeye alınarak karara bağlanır.
  g) Turnuva yönetimi tarafından verilen karara yapılacak itirazlar turnuvanın sona ermesinden itibaren 1 hafta içerisinde yazılı olarak federasyona yapılır.
  h) Federasyon en kısa sürede itirazı değerlendirerek karara bağlar ve taraflara bildirir.
  i) Eğer belirtilen süreler içinde yazılı olarak herhangi bir itiraz yapılmadıysa oyun/oyunlar geçerli olarak kabul edilir.

  EK – 01 - Atış Önceliği
  Tüm sporcular sadece bir yanlarındaki
  hatta oynayan sporcuları kontrol ederek
  beklemek durumundadır.
  Sporcular bir hat ara ile atış yaparken,
  diğer sporcular atışlarına hazırlanır.
  Atış yapan sporcular geri dönerken
  diğer sporcular yerlerini alırlar.
  Sporcular bir hat ara ile atış yaparken,
  diğer sporcular atışlarına hazırlanır.

  İlk Öncelik İlk Hazırlanan Sporcudadır
  Sporcu hazırlanıp atış pozisyonunu aldığında sağında ve solundaki ilk hatlarda sporcu yoksa veya atışa hazır değilse atış hakkı ondadır.

  Aynı Anda Hazırlanan İki Sporcu arasında Öncelik Sağdaki Sporcudadır
  Sağ taraftaki sporcu atışa hazır veya atış halindeyken soldaki sporcu hatta çıkmaz ama hazırlanır.
  Sağdaki sporcu atışını yapıp gelirken soldaki sporcu yerini alır.
  Eğer bu sırada solundaki sporcu atışa hazırlandıysa onu da bekler ve onun geri gelişinde yerini alır

 4. #4
  İstanbullu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  02.11.2010
  Mesajlar
  495
  Konular
  160
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  0
  Tecrübe Puanı
  431
  @İstanbullu

  Standart

  Bowlingin Tarihçesi

  Bowling temelde basit bir oyundur.Top hat üzerinde yuvarlanır ve lobutlara çarparak devirir. Oyunun kolaylığı, milyonlarca insan tarafından binlerce yıldır oynanmasının ve populer kalmasının en önemli sebebidir.

  Bowling topları ve lobutları M.Ö.5200 yılında ölmüş bir Mısır kralının mezarında bulunmuştur. Eski Polinezyalılar bugün ile aynı olan 60 feet uzunluğundaki hatlarda bowling oynarlardı. 4.yy'da Almanya'da bowling dini seremonilerin bir parçası idi.
  Lobutları devirebilenler iyi karakterli olarak addediliyorlardı. Martin Luther de bir bowling oyuncusu idi.

  İngiliz kralları Edward II ve Richard II, halk sporla çok zaman geçiriyor diyerek bowlingi yasaklamışlardı. Fakat Sir Francis Drake, İspanyol Armadası'na karşı savaşa gitmeden önce bowling oynamıştı.

  Bowling Amerika'da kolonyal günlerden beri meşhur olmuştur.İngilizler açık hava bowlingini ithal ettiler,Alman göçmenler 9 lobutlu bowling'i tanıttılar, böylece tarihi oyun bügünün çağdaş 10 lobutlu bowling sporuna evrimleşti.

  Oyun standartları üzerindeki karışıklıklar nedeniyle uzman bowling oyuncuları 19.yy'da bowling sporunun standart oyun kurallarına ihtiyacı olduğuna karar verdiler. Ve 1895 tarihinde Amerikan Bowling Kongresi'ni başlattılar. Bayanlar Uluslararası Bowling Kongresi 1916' da faaliyete geçmiştir.

  Alıntı

Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajinizi Degistirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş