selamünaleyküm; Bir devlet ne zaman çöker? Kanuni Sultan Süleyman, en yüksek duruma getirmiş olduğu devletin akıbetini hayal eder, günün birinde 'Osmanoğulları da inişe geçer çökmeye yüz tutar mı?' diye derin derin düşünmeye başlar...

Bu konu 1727 kez görüntülendi 3 yorum aldı ...
bir devlet ne zaman çöker? 1727 Reviews

Konuyu değerlendir: bir devlet ne zaman çöker?

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1727 kez incelendi.

Enes_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    192
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    583
    @Enes_

Standart bir devlet ne zaman çöker?

selamünaleyküm;

Bir devlet ne zaman çöker?

Kanuni Sultan Süleyman, en yüksek duruma getirmiş olduğu devletin akıbetini hayal eder, günün birinde 'Osmanoğulları da inişe geçer çökmeye yüz tutar mı?' diye derin derin düşünmeye başlar...

Bu gibi soruları çoğu zaman süt kardeşi meşhur alim Yahya Efendi'ye sorduğundan bunu da sormaya niyet eder. Güzel bir hatla yazdığı mektubu keşfine inandığı Yahya Efendi'ye gönderir...

"Sen İlahi sırlara vakıfsın. Kerem eyle de bizi aydınlat. Bir devlet hangi halde çöker? Osmanoğulları'nın akıbeti nasıl olur? Bir gün olur da izmihlale uğrar mı?" şeklinde mektubunu gönderir. Güzel bir hatla yazılmış mektubu okuyan Yahya Efendi'nin cevabı bir bakıma çok kısa bir bakıma içinden çıkılmaz bir hal alır: "Neme lazım be Sultan'ım!"

Topkapı Sarayı'nda bu cevabı hayretle okuyan Sultan, bir mana veremez. Yahya Efendi gibi bir zatın böylesine basit bir cevapla işi geçiştireceğini pek düşünmez. Söylenmeye başlar: "Acaba bilmediğimiz bir mana mı vardır bu cevapta?" Nihayet kalkar, Yahya Efendi'nin Beşiktaş'taki dergahına gelir. Sitem dolu sorusunu tekrar sorar:

"Ağabey ne olur mektubuma cevap ver. Bizi geçiştirme, soruyu ciddiye al!"

Yahya Efendi duraklar: "Sultan'ım sizin sorunuzu ciddiye almamak kàbil mi? Ben sorunuzun üzerine iyice düşündüm ve kanaatimi de açıkça arz etmiştim."

"İyi ama bu cevaptan bir şey anlamadım. Sadece 'neme lazım be Sultan'ım' demişsiniz. Sanki beni böyle işlere karıştırma der gibi bir anlam çıkarıyorum."

"Sultan'ım! Bir devlette zulüm yayılsa, haksızlık şayi olsa, işitenler de 'neme lazım' deyip uzaklaşsalar, sonra koyunları kurtlar değil de çobanlar yese, bilenler bunu söylemeyip sussa. Fakirlerin, muhtaçların, yoksulların, kimsesizlerin feryadı göklere çıksa da bunu da taşlardan başkası işitmese, işte o zaman devletin sonu görünür. Böyle durumlardan sonra devletin hazinesi boşalır, halkın itimat ve hürmeti sarsılır. Asayişe itaat hissi gider, halkta hürmet duygusu yok olur. Çöküş ve izmihlal de böylece mukadder hale gelir..."

Bunları dinlerken ağlamaya başlayan koca sultan, söyleneni başını sallayarak tasdik eder, sonra da kendisini böyle ikaz eden bir âlime memleketinin sahip olduğu için Allah'a şükreder.

Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

Konu: bir devlet ne zaman çöker?

Kategori: Atış Serbest

Konuyu Baslatan: Enes_

Cevaplar: 3

Görüntüleme: 1727

Bin sene de okusam ne biliyorsun diye sorsalar bana ?
    HADDİMİ BİLİRİM derim

yaşamak için doğdum ölmek için yaşıyorum;gün gelecek yaşamak için ölecegim

Gara Lele
    Gara Lele - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

emeğine sağlık abim teşekküler paylaşım için

Apancene - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    278
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    714
    @Apancene

o zamanlarda fikir , zikir ,akıl danışabilinecek Allah sevdalısı memleket sevdalısı insan( lar ) vardı , hele bunu günümüze uyarlamak bile istemiyorum arif olana yetecek bi kıssa emeğine sağlık.

Vuslata Hasret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    4260
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    753
    @Vuslata Hasret

ALLAH Razı olsun..çok Güzel paylaşım
    Ezan Oldum Dinmedim.Bayrak Oldum İnmedim. Şehit Oldum Ölmedim.Adım Müslüman Soyadım Türk Benim