Araştırmacı Filiz Bingölçe şiddetin dilini araştırdı. “Dil Dayakları” adlı araştırmaya göre erkek kadına şiddet uygulamadan önce ağır hakaret ediyor kadınsa kavga büyümesin diye sesini çıkarmıyor. Türkiye’de ‘Kadına Yönelik Aile İçi Şiddetin Ortak Dili’ araştırıldı. BM Türkiye Nüfus Fonu’nun desteğiyle hazırlanan ve önümüzdeki hafta açıklanacak olan ‘Dil Dayakları’ araştırma raporundan çarpıcı sonuçlar çıktı. Saldırgan bir akraba kadına yöneltilen küfür argo tehdit hakaret aşağılama ve

Bu konu 853 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
Türk Erkeğinin Attığı Dil Dayakları 853 Reviews

  Konuyu değerlendir: Türk Erkeğinin Attığı Dil Dayakları

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 853 kez incelendi.

 1. #1
  ŞiMaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  10.12.2009
  Mesajlar
  21.664
  Konular
  10831
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  28
  Tecrübe Puanı
  100
  @ŞiMaL

  Yeni Türk Erkeğinin Attığı Dil Dayakları

  Araştırmacı Filiz Bingölçe şiddetin dilini araştırdı. “Dil Dayakları” adlı araştırmaya göre erkek kadına şiddet uygulamadan önce ağır hakaret ediyor kadınsa kavga büyümesin diye sesini çıkarmıyor.
  Türkiye’de ‘Kadına Yönelik Aile İçi Şiddetin Ortak Dili’ araştırıldı. BM Türkiye Nüfus Fonu’nun desteğiyle hazırlanan ve önümüzdeki hafta açıklanacak olan ‘Dil Dayakları’ araştırma raporundan çarpıcı sonuçlar çıktı.

  Saldırgan bir akraba kadına yöneltilen küfür argo tehdit hakaret aşağılama ve her türlü kötü söz araştırmacı Filiz Bingölçe tarafından kayda alındı.

  Bingölçe Ankara İstanbul Konya Erzurum ve Urfa’da şiddet mağduru farklı gelir ve sosyal statüye sahip 65 kadınla yüzyüze görüştü. Sözel şiddeti uygulayan erkeğin her kesimden çıkabildiği tespitinde bulunan Bingölçe “Şiddeti uygulayanın kimliği açısından baktığınızda tüm eğitim ve gelir grupları ile sosyal statü mensubu erkeğin aile içi şiddeti ‘meşru ve haklı’ olarak kabul edebildiği potansiyel şiddetçi olduğunu gördüm” dedi.

  Şiddetin aktörlerinin baba koca sevgili nişanlı kaynana ve kardeş olduğunu belirten Bingölçe zaman zaman kadınların da (anne kaynana ya da görümce gibi) şiddet uyguladıklarını söyledi ve “Dilsel ve fiziksel şiddet uygulayan erkek şiddeti ne ayıp ne günah ne de suç kabul ediyor. Hatta bazı erkekler bu hareketlerini temel haklar ve özgürlükler içinde bile sayabiliyor” dedi.
  DAYAĞA ‘DİL DAYAĞI’ EŞLİK EDİYOR

  Araştırmacı Filiz Bingölçe el dayağı ile dil dayağı arasındaki ilişkiyi şöyle açıkladı: “Kadınların kafasında yer etmiş şiddete ilişkin iki kategori bulunduğunu söyleyebilirim. Bunlardan biri el dayağı diğeri ise dil dayağı. Saldırgan tarafından bir monolog olarak tekrarlanan aşağılama hakaret küfür ve tehdit sözcükleri daha çok aile bireylerine karşı dayak öncesinde fikrini kabul ettirme haklarını sınırlama ötekinin sözlerinin geçerliliğini yok etme varlığını aşağılama etkisini azaltma ya da bir sindirme aracı olarak kullanılıyor. Küfür bazen tek başına etkili olabiliyor. Ancak sözün bittiği yerde saldırgan küfürün yetmediğine inanıyorsa o zaman kaba kuvvete başvuruyor.”

  ARAŞTIRMACIYI YANILTAN SONUÇ
  Argo ve küfür konusunda daha önce de araştırmalar yapan Bingölçe şiddet uygularken sınırlı sayıda sözcüğün kullanılmasını şaşırtıcı bulduğunu söyleyerek “Araştırmada çok sayıda hakaret tehdit kaba söz ve küfür bulacağımı sanıyordum ama Türkiye’de görülen o ki insanlar şiddet uygularken üç aşağı beş yukarı aynı sözleri kullanıyor” dedi.

  EN ÇOK ‘O..’ KULLANILIYOR
  Kadınlara tehdit amaçlı söylenen sözlerin başında “seni dağa kaldırırım” “yüzüne kezzap atarım” “seni ayağa düşürürüm” “arkana adam takarım” gibi tehditler ilk sırada yer alıyor. Küfürler arasında ise en sık başvurulanı ise ‘o..’ sözcüğü.

  Bingölçe en sık kullanılan bu sözcükle ilgili olarak “Erkeklerin ayrımsız en fazla başvurdukları kadına yönelik şiddet sözcüğü olma özelliği taşıyor. Öte yandan kadınların en fazla incindiği aşağılama sözcüğü de kendi ifadelerinden anlaşıldığı kadarıyla bu. Sözcük erkeğin kadınlık durumuna ilişkin en aşağılık bulduğu hal mi yoksa kadının en hassas noktası mı elbet bunu tam olarak tespit etmek için daha kapsamlı bir çalışma yapmak gerekiyor. Şüphe yok ki eşine sevgilisine kızına ‘o..’ diyen erkek yarattığı yabancılaştırma hali nedeniyle başvurduğu şiddeti kendi kafasında meşru ve haklı hale getiriyor. Nedense erkekler kadınları en fazla ‘sahiplendikleri’ ‘b
  aşka durum ya da kişilerden sakındıkları’ ‘koruma altına aldıkları’ anda bu sözcüğü kullanıyor ve ardından da dövüyorlar” dedi.  alıntı...


  Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

        Konu: Türk Erkeğinin Attığı Dil Dayakları

        Kategori: Atış Serbest

        Konuyu Baslatan: ŞiMaL

        Cevaplar: 0

        Görüntüleme: 853


Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajinizi Degistirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş