Haksız Yakalanmada veya Tutuklamada Tazminat Koşulları Haksız yakalamada veya tutuklamada tazminat koşulları: Haksız Olarak Yakalanmış Veya Tutuklanmışsanız Tazminat Hakkınız Var Keyfi adli işlemler nedeniyle haklarında soruşturma veya kovuşturma açılan kişilerin uğrayacakları zararları tazmin amacıyla kanun koyucu ceza kanununa hüküm koymuştur. Koruma tedbirleri nedeniyle zarar gören kimseler bu zararlarını devletten istemeleri halinde tazminatla ilgili düzenlemeler, dayanağını

Bu konu 979 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
Haksız Yakalanmada veya Tutuklamada 979 Reviews

  Konuyu değerlendir: Haksız Yakalanmada veya Tutuklamada

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 979 kez incelendi.

 1. #1
  Vuslata Hasret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  12.10.2009
  Mesajlar
  8.963
  Konular
  4260
  Beğendikleri
  16
  Beğenileri
  14
  Tecrübe Puanı
  668
  @Vuslata Hasret

  Standart Haksız Yakalanmada veya Tutuklamada

  Haksız Yakalanmada veya Tutuklamada Tazminat Koşulları

  Haksız yakalamada veya tutuklamada tazminat koşulları:
  Haksız Olarak Yakalanmış Veya Tutuklanmışsanız Tazminat Hakkınız Var
  Keyfi adli işlemler nedeniyle haklarında soruşturma veya kovuşturma açılan kişilerin uğrayacakları zararları tazmin amacıyla kanun koyucu ceza kanununa hüküm koymuştur.


  Koruma tedbirleri nedeniyle zarar gören kimseler bu zararlarını devletten istemeleri halinde tazminatla ilgili düzenlemeler, dayanağını Anayasanın 19. maddesi hükmünden almakta olduğu için devlet bu zararları karşılayacağını ilgili kanun maddeleriyle apaçık düzenlemiştir.


  Peki hangi hallerde bu tazminat hakkı doğar ?
  Kanunun 141. ve devamı maddelerinde bu konu düzenlenmiştir.Özetlemek gerekirse ;
  1-Kişi hakkında bir soruşturma başlamışsa ve fakat yeterli delil elde edilemediğinden veya başka bir sebeple “kovuşturmaya yer olmadığına ilişkin karar “verilmişse ;buna ilişkin itiraz süresinin geçmesi ile
  2-Kişi hakkında beraat kararı verilmişse , “beraat kararının ise kesinleşmiş olması” şarttır.
  3-Yine kişi hakkında “son soruşturmanın açılmaması kararı da”, kovuşturmaya yer olmadığı kararı niteliğinde olup, tazminat davasına konu olabilir.


  Ne tür zararlarımı isteyebilirim?
  Manevi tazminat isteyebileceğiniz gibi “her türlü maddi zararınızı” da isteyebilirsiniz. Örneğin tutukluluk söz konusuysa cezaevinde bulunmanız nedeniyle doğan her türlü giderinizi dava edebilirsiniz. Her türlü zarar kavramını olabildiğince “geniş “düşünebilirsiniz.Örnek vermek gerekirse yolculuk, tedavi, avukatla temsil edilmişseniz ödediğiniz avukatlık ücreti, giyim sair giderlerin tümü istenebilir. Yine kendinizin yol giderlerini isteyebileceğiniz gibi ailenizin sizi ziyarete gelirken harcamak zorunda kaldığı yol giderleri de istenebilir.Bir işletme sahibiyseniz ve tutuklu kaldığınız için zarar etmişseniz ayrıca bu zararlarınızı da isteyebilirseniz.
  Ayrıca haksız yakalama-tutuklama nedeniyle kaybedilen haklar da tazminat isteminin konusu edilebilir.  Fikir vermek gerekirse ,İzmir’de bu şekilde haksız olarak tutuklanan bir öğrenci olmuştu. Bu öğrenci yıl kaybı yaşadığı için fazla ödediği harç bedelini dava edip,kazanmıştı.Benzer bir durumunuz varsa aynı haktan siz de yararlanabilirsiniz.


  Bu Tazminata İlişkin Bir Zamanaşımı Var Mıdır ?
  Ceza kanunlarına göre, tazminat davasının açılmasının, ilgili kişi hakkındaki kararın veya hükmün kesinleşmesiyle olanaklı hale geleceğini belirtmiştik.
  Dava, yukarıda üç bent olarak saydığımız karar veya hükmün ilgilisine tebliğ edilmesinden itibaren ÜÇ AY içinde açılmalıdır.


  Karar veya hükmün tebliğ edilememesi veya tebliğinin herhangi bir nedenle gerçekleştirilmemiş bulunması durumunda dava hakkı, karar veya hükmün kesinleşmesinden itibaren nihayet BİR YILLIK sürenin sona ermesiyle düşecektir. Bu tarihten sonra haklı olsanız da artık dava açamayacaksınız.


  “Delil yetersizliğinden” beraat etmişsem yine de tazminat alabilir miyim?
  Bu hususa ilişkin Yargıtay 1. Ceza Dairesinin Temmuz 2005 tarihli bir kararında “delil yetersizliğinden beraat etmesi sebebiyle tutuklamanın haksız sayılamayacağından bahisle davanın reddine karar verilmesi hatalıdır...” dendiği için size vereceğimiz cevap olumlu olacaktır; Evet, alırsınız.
  Ve en önemlisi bu davalar harçtan muaftır. Yani dava açarken herhangi bir masraf ödemek zorunda kalmıyorsunuz. Tek yapmanız gereken bu davaya ilişkin usulü bilmek.  Av. Rıdvan Osmanoğlu


  Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

        Konu: Haksız Yakalanmada veya Tutuklamada

        Kategori: Hukuk Köşesi

        Konuyu Baslatan: Vuslata Hasret

        Cevaplar: 0

        Görüntüleme: 979


Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajinizi Degistirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş