Anketimiz: Saygı ve Sevgi Kazanmak

Katılımcı sayısı
5. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor
 • iyi

  0 0%
 • en iyi

  5 100,00%

Saygı ve Sevgi Kazanmak Hepimiz çevremizden saygı görmek ve sevilmek isteriz. Peki ama bu duygular nasıl kazanılır? Çevrenizdeki insanlara Saygı ve Sevgi sunmak konusu bu sitenin temel mesajlarından birisi. Bu yazımda tekrar bu konuya değinmek, bu sefer farklı bir açıdan yaklaşmak istiyorum. Hepimiz çevremizden saygı görmek ve sevilmek isteriz. Peki ama bu duygular nasıl kazanılır? Bir an için çevrenizde Saygı duyduğunuz insanları düşünün. Saygı duyduğunuz bir öğretmen, bir arkadaşınız,

Bu konu 2087 kez görüntülendi 4 yorum aldı ...
Saygı ve Sevgi Kazanmak 2087 Reviews

  Konuyu değerlendir: Saygı ve Sevgi Kazanmak

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 2087 kez incelendi.

 1. #1
  Emine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  14.08.2008
  Mesajlar
  20.309
  Konular
  10706
  Beğendikleri
  10
  Beğenileri
  192
  Tecrübe Puanı
  100
  @Emine

  Standart Saygı ve Sevgi Kazanmak

  Saygı ve Sevgi Kazanmak

  Hepimiz çevremizden saygı görmek ve sevilmek isteriz. Peki ama bu duygular nasıl kazanılır? Çevrenizdeki insanlara Saygı ve Sevgi sunmak konusu bu sitenin temel mesajlarından birisi. Bu yazımda tekrar bu konuya değinmek, bu sefer farklı bir açıdan yaklaşmak istiyorum. Hepimiz çevremizden saygı görmek ve sevilmek isteriz. Peki ama bu duygular nasıl kazanılır?

  Bir an için çevrenizde Saygı duyduğunuz insanları düşünün. Saygı duyduğunuz bir öğretmen, bir arkadaşınız, bir yöneticiniz, bir büyüğünüz hatta kendi anneniz yada babanız… Bu insanların ortak noktası nedir? Neden bu insanlar içinizde saygı uyandırıyor? Muhtemelen en az bir konuda uzman olmaları, ihtiyaç duyduğunuzda danışabileceğinizi bilmek, size yeni bir şeyler kazandırabilmeleri ve daha önemlisi güven duyuyor olmanız.

  O halde çevrenizdeki insanların size saygı duyabilmesi için, sizinde karşınızdaki insanlara benzeri duyguları verebiliyor olmanız gerekli. Eğer en az bir konuda kendinizi geliştirebilirseniz, insanlar o konu ile ilgili sorunları olunca size geleceklerdir. Bu sizin bilginize saygı göstermeleri, sizin uzmanlığınızı kabul etmeleri ve yardımcı olabileceğinize inanmaları anlamına gelir. Söz konusu uzmanlık ister bilgisayar ile ilgili olsun, ister güzel sanatlar, ister insan ilişkileri… En iyi olduğunuz konuyu tesbit edip, bunun üzerinde kendinizi geliştirmeniz, hem kendinize güvenmenizi ve saygı duymanızı, hemde çevrenizdeki insanların size güvenmesini ve saygı duymasını sağlayacaktır.

  Diğer bir konu sevgi kazanmak. Öncelikle belirtmeliyim ki, sevgi karşınızdaki insanın her istediğini yaparak sağlanmaz. Bu sadece bağımlılık yaratmanızı ve bir anlamda kendinizi bir hapise sokmanızı sağlar. Tekrar kendi duygularınızı düşünün, gerçekten sevdiğiniz insanları gözünüzün önüne getirin. Çoğunlukla sizi dinleyen, kişiliğinize saygı gösteren, farklılıklarınızı hoş gören, sizi olduğunuz gibi kabul eden ve suçluluk duygusu yüklemeyen, kendinizi yanında iyi hissettiğiniz, kendiniz olabilmeniz için şans tanıyan ve en önemlisi size değer veren ve geliştiren insanlara sevgi duyarsınız. Sürekli eleştirildiğiniz, küçük görüldüğünüz, hakarete uğradığınız, önemsenmediğiniz, gerçek kimliğinizi göstermekten çekindiğiniz ve suçluluk duygusu hissettiğiniz ortamlarda bulunmayı istemezsiniz.

  O halde çevrenizdeki insanların size sevgi duymasını istiyorsanız, sizinde karşınızdaki insanlara benzeri duyguları yaşatıyor olmanız gerek. Karşınızdaki insanı dinleyin, yargılamadan, eleştirmeden olduğu gibi kabul edin. Farklılıklarına saygı gösterin ve kendini sizin yanınızda özgür hissetmesine imkan verin. Onların kendilerini geliştirmelerine yardımcı olun ama asla kendi başlarına karar verme haklarına müdahale etmeyin. Her insanın ihtiyaç duyduğu zamana ve mesafeye özen gösterin. Sizin algıladığınız gerçekleri, diğer insanlar sizin kadar çabuk anlamayabilir, bu yüzden baskıcı olmak yerine, yavaş gelişimlerine saygı ve şefkat ile yaklaşın. İşte o zaman gerçekten sevilen bir insan olacaksınız. Çünkü bu özelliklere sahip birisi herkes tarafından aranan ve yanında olmaktan keyif alınan bir insandır.

  Son olarak belirtmek istiyorum… Sevgi ve Saygı otomatik olarak gelen, gelmesi gereken duygular değildir… Kazanılması gerekir…. Üzerinde çaba sarfedilmesi, emek harcanması gerekir. Hiç kimse sizi sevmek yada saymak zorunda değildir. Eğer bir insanda bu değerleri uyandıramıyorsanız, o insana kızıp, öfkelenerek bu duyguları doğal olarak duyması gerektiğini empoze etmeyin.
  Hiç kimse sırf annesi yada babası olduğunuz için sizi sevmek yada saymak zorunda değildir.

  Hiç kimse sırf sizinle evli olduğu için sizi sevmek yada saymak zorunda değildir.

  Hiç kimse sırf pozisyonunuz yüzünden sizi sevmek yada saymak zorunda değildir.

  Hiç kimse sırf yaşınız yüzünden sizi sevmek yada saymak zorunda değildir.

  Hiç kimse sırf sorunlarınız var diye sizi sevmek yada saymak zorunda değildir.
  İşin gerçeği kim olursanız olun, ne haklara sahip olursanız olun, hangi koşullarda yaşıyor olursanız olun, elinizde ne tür güçler tutuyor olursanız olun, SEVGİ ve SAYGI’yı kazanmak zorundasınız. Bunun için yukarıda belirttiğim gibi, kendinizi geliştirmeniz ve çevrenizdeki insanlara değer vermeniz gerek. Eğer siz bunun başaramıyorsanız, başkalarının sizin için başarmasını nasıl beklersiniz?

  Çiğdem Alper, MA

  Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

        Konu: Saygı ve Sevgi Kazanmak

        Kategori: Anketlerimiz..

        Konuyu Baslatan: Emine

        Cevaplar: 4

        Görüntüleme: 2087


 2. #2
  ŞiMaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  10.12.2009
  Mesajlar
  21.660
  Konular
  10831
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  32
  Tecrübe Puanı
  100
  @ŞiMaL

  Standart

  en iyi

 3. #3
  Emine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  14.08.2008
  Mesajlar
  20.309
  Konular
  10706
  Beğendikleri
  10
  Beğenileri
  192
  Tecrübe Puanı
  100
  @Emine

  Standart

  en iyi tabi

 4. #4
  Vuslata Hasret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  12.10.2009
  Mesajlar
  8.963
  Konular
  4260
  Beğendikleri
  16
  Beğenileri
  15
  Tecrübe Puanı
  711
  @Vuslata Hasret

  Standart

  en iyi ........

 5. #5
  Furkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  18.04.2010
  Mesajlar
  1.526
  Konular
  205
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  0
  Tecrübe Puanı
  537
  @Furkan

  Standart

  yazı güzelmiş,en iyi tabi ki...
  Bir gün öləcəksən, bunu bilirsən,
  Ölmək istəmirsən, çünki sevirsən.
  Sevgilin ölübsə, sən də ölürsən,
  Ölümü sevirsən, bu tamam başqa,
  Durma dostum, sən də yer ver aşka!

Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajinizi Degistirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş