Cumhurbaşkanı Gül, 30 bin polis, Dış Ticaret Müsteşarlığı yurt dışı teşkilatına 135 kadro ihdas edilmesi ve bu yıl içinde 25 bin öğretmen alınmasına ilişkin kanunları onayladı. Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden yapılan yazılı açıklamaya göre Gül, 5994 sayılı Genel Kadro ve Usulü Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin Eki Cetvellerin Dış Ticaret Müsteşarlığına Ait Bölümünde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun ile 5997 sayılı Bazı Kanunlarda ve 190 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik

Bu konu 1145 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
55 bin memur kadrosuna Köşk'ten onay 1145 Reviews

  Konuyu değerlendir: 55 bin memur kadrosuna Köşk'ten onay

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1145 kez incelendi.

 1. #1
  Vuslata Hasret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  12.10.2009
  Mesajlar
  8.963
  Konular
  4260
  Beğendikleri
  16
  Beğenileri
  14
  Tecrübe Puanı
  668
  @Vuslata Hasret

  Standart 55 bin memur kadrosuna Köşk'ten onay

  Cumhurbaşkanı Gül, 30 bin polis, Dış Ticaret Müsteşarlığı yurt dışı teşkilatına 135 kadro ihdas edilmesi ve bu yıl içinde 25 bin öğretmen alınmasına ilişkin kanunları onayladı.

  Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden yapılan yazılı açıklamaya göre Gül, 5994 sayılı Genel Kadro ve Usulü Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin Eki Cetvellerin Dış Ticaret Müsteşarlığına Ait Bölümünde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun ile 5997 sayılı Bazı Kanunlarda ve 190 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'u onaylayarak yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderdi.

  5994 sayılı Kanun, Dış Ticaret Müsteşarlığının yurt dışı kadrolarının artırılması içeriyor. Kanunla müsteşarlığa, yurt dışı teşkilatında kullanılmak üzere 135 kadro ihdas ediliyor.

  5997 sayılı Bazı Kanunlarda ve 190 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapan Kanun'a göre, Milli Eğitim Bakanlığına 70 bin kadro ihdas edilecek, bu yıl içerisinde 25 bin öğretmen alınacak.

  Emniyet Genel Müdürlüğüne 30 bin kadro ihdas edilecek, bunun 20 bini polis ataması için, 10 bini de ''kıdemli başpolis'' ve ''başpolis'' için kullanılacak.

  Polis meslek eğitimine alınacaklarda yaş sınırı 27'den 28'e çıkarılacak. Askerliğini yapanlarda 29 olan yaş sınırı ise 30'a yükseltilecek. Buna göre, en az 4 yıllık yüksek öğretim kurumları ve bunlara denkliği kabul edilen yurt dışındaki yüksek öğretim kurumlarından mezun olan, sınav tarihi itibariyle 28 yaşından gün almayan erkek ve kadınlarla, askerliğini yapmış 30 yaşından gün almamış adaylar arasında yapılacak seçme sınavında başarılı olanlar, 6 aydan az olmamak üzere polis meslek eğitimine alınabilecek.

  Kanun, polis teşkilatında ''Kıdemli başpolis memuru'' ve ''Başpolis memuru'' unvanlarını getiriyor. Emniyet Genel Müdürlüğünce ihtiyaç duyulması halinde, belirtilen kriterlere göre seçilecek en az 10 yıl görev yapan veya 35 yaşından gün alan polis memurları arasından ''başpolis memuru'' kadrolarına, başpolis memuru olarak 6 yıl görev yapanlar arasından ''kıdemli başpolis memuru'' kadrolarına atama yapılabilecek.

  Başpolis ve kıdemli başpolisliklere atamalarda, meslek kıdemi, eğitim düzeyi gibi unsurların yanı sıra yazılı sınav sonuçları esas alınacak.

  Kıdemli başpolis, başpolis memurundan, başpolis ise polis memurundan hiyerarşi açısından üstün olacak.

  Teşkilatta, bomba imhasında görev yapan polislerin bomba imha tazminatlarından, damga vergisi hariç hiçbir kesinti yapılmayacak.

  Polis akademisinde öğrenim gören ve mevcut düzenlemeye göre sigortalı oldukları için yetim aylıkları kesilen öğrencilerin bu aylıkları, akademideki öğrenim sürelerince kesilmeyecek.

  YEŞİL KARTLILARIN SGK'YA DEVRİ UZATILIYOR

  Kanun, ayrıca yeşil kartlıların Sosyal Güvenlik Kurumuna (SGK) devrini, 1 Ocak 2012'ye kadar uzatıyor. Buna göre, söz konusu tarihe kadar yeşil kart işlemleri, mevcut durumda olduğu gibi, il ve ilçelerdeki idare kurullarınca yapılmaya devam edecek.

  Yeşil kart kapsamına girmekle birlikte kartı bulunmayanların 18 yaş altındaki çocukları ve bakmakla yükümlü oldukları kişiler, SGK tarafından tescil edildikleri tarih itibariyle genel sağlık sigortalısı olacaklar.

  60 günden fazla borcu olan bağımsız çalışan sigortalılarla, 60 gün statüsündeki genel sağlık sigortalıları, tecil ve taksitlendirme yapmaları halinde sağlık hizmetlerinden yararlanabilecek.

  Kanun, yeniden çalışmaları halinde aylıkları kesilen, yurt dışı borçlanması yaparak aylık bağlanan sigortalıların durumuna ilişkin de düzenleme içeriyor. Bu kişiler, yurt içinde hizmet akdi veya kendi nam ve hesabına çalışmaya başlamaları halinde, sosyal güvenlik destek primi ödeyerek, çalışabilecek.

  Küçük sanayi sitelerinden Organize Sanayi Bölgelerine dönüşen 5 organize sanayi bölgesine ilişkin de düzenleme getiren kanuna göre, küçük sanayi sitelerinden oluşan organize sanayi bölgelerinden temsilciler, üye sayısına göre Genel Kurulda temsil edilecek.

  AA  Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

        Konu: 55 bin memur kadrosuna Köşk'ten onay

        Kategori: Türkiyeden Haberler

        Konuyu Baslatan: Vuslata Hasret

        Cevaplar: 0

        Görüntüleme: 1145


Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajinizi Degistirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş