Mahmud Efendi'nin en hacimli eseri, Ruhu'l-Furkan adlına tamam tefsirdir. Tefsir"rivayet" tarzına daha yakındır. Fakat eserde yer yer "işari" manalara da rastlanmaktadır. Ruhu'l-Furkan, içerisinde fıkhi meseleleri barındırması cihetiyle "ahkam tefsiri" özelliğini de taşımaktadır. Tefsirde önce ayetlerin kelime anlamları verilmekte, sonra mealleri, ardından da tefsirleri yapılmaktadır. Ruhu'l-Furkan'da fıkıh, kelam, Tasavvuf Gibi Temel İslami disiplinlerle alakalı meselelerin derinlemesine

Bu konu 1625 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
Ruhul Furkan Tefsiri Hakkında 1625 Reviews

  Konuyu değerlendir: Ruhul Furkan Tefsiri Hakkında

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1625 kez incelendi.

 1. #1
  ŞiMaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  10.12.2009
  Mesajlar
  21.664
  Konular
  10831
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  28
  Tecrübe Puanı
  100
  @ŞiMaL

  Yeni Ruhul Furkan Tefsiri Hakkında

  Mahmud Efendi'nin en hacimli eseri, Ruhu'l-Furkan adlına tamam tefsirdir. Tefsir"rivayet" tarzına daha yakındır. Fakat eserde yer yer "işari" manalara da rastlanmaktadır. Ruhu'l-Furkan, içerisinde fıkhi meseleleri barındırması cihetiyle "ahkam tefsiri" özelliğini de taşımaktadır.

  Tefsirde önce ayetlerin kelime anlamları verilmekte, sonra mealleri, ardından da tefsirleri yapılmaktadır. Ruhu'l-Furkan'da fıkıh, kelam, Tasavvuf Gibi Temel İslami disiplinlerle alakalı meselelerin derinlemesine Tahlil Edilmesi, Mahmud Efendi'nin İslami ilimlerdeki derinliğini ortaya koyması açısından ayrıca önemlidir. .

  Mahmud Efendi Tefsirinin mukaddimesinde niçin böyle Bir çalışmaya başladığını açıklarken şunları söylemektedir:"Kur'an-ı Azimu'ş-şan'ın Manasının Kelime Kelime anlaşılmasına çok hevesli olduğumuz sohbetlerimize İştirak Eden Kardeşlerimiz tarafından yakinen Bilinmektedir. Nice büyük alimler, Kur'an-ı Kerim'i Türkçe tefsir ederek, bu Büyük kitabın manasını anlama Hususunda Milletimizin İhtiyaçlarını karşılamışlardır.

  Bu yüzden Ziyade aciz olan bu kardeşiniz böyle Büyük bir İşe Girişmeyi bu zamana Kadar düşünmüş dahi değildi. Ancak hicri 1407 Senesi Şaban ayının Beraat gecesinde Ravza-i Mutahhara'da bulunduğumuz sırada Efendimiz SallALLAHu aleyhi Vesellem tarafından vaki Olan manevi bir işaretle, bu Mühim işe başladık ve yukarıda geçtiği gibi Kelime-Kelime Mana verilmesine ziyade ihtimam göstererek yola Çıktık."

  Tefsir yazımının tedris ve irşat faaliyetleri ile birlikte yürütüleceğini, bu yüzden eserin tamamlanmasının uzun bir zaman alacağını söyleyen müellif, okurlarından bu özrünün kabulünü istirham eder.Halen yazımı devam eden tefsirin 2007 yılı itibariyle 13. cildi basılmıştır. Son ciltte ( 11. Cilt Kasıttır) En'am Suresi'nin tefsir edildiği dikkate alındığında eserin 30 cildi aşacağı kuvvetle muhtemeldir.

  Nice büyük alimler,Kuran-i Kerimi türkçe tefsir ederek,bu büyük kitabin manasini anlama hususunda,insanlarin ihtiyaçlarini karsiladiklarindan ziyade aciz (güçsüz) olan bu kardesiniz, böyle büyük bir ise girismeyi bu zamana kadar düsünmüs dahi degildi.

  Ancak (Hicri 1407) senesi Saban ayinin Beraet gecesinde Ravza-i Mutahhara'da yani Peygamberimiz (SallALLAHu Aleyhi ve Sellem) in bulundugu pak cennet bahçesi olan mescid-i serifinde bulundugumuz sirada Efendimiz (SallALLAHu Aleyhi ve Sellem) tarafindan vaki olan manevi bir isaretle bu mühim ise basladik...

  Ve yukarida geçtigi gibi kelime kelime mana verilmesine ziyade ihtimam (dikkat) göstererek bazi kardeslerimizle beraber bu uzun yola çiktik.

  Müslüman cemaatimizin çesitli meselelerine cevap verebilmek hususundaki mesguliyetimizin çoklugu sebebiyle bütün vakitlerimizi bu hizmete sarf edemedigimizden Tefsir'in kisa zamanda tamamlanmasini bekleyenlere gecikmemizden dolayi simdiden özür beyan eder:

  "Kerim (iyi) insanlar katinda özür makbuldur."

  Misrainin manasinca da onlardan bu özrümüzün kabulunu ister ve en kisa zamanda bu hizmeti tamamlamaya muvaffak olabilmemiz,bu Tefsir'in herkes tarafindan hüsn-ü kabul (güzel bir karsilama) görebilmesi ve bununla Ser'i serifin üç büyük temeli olan "Ilim,Amel ve Ihlas"in kazanilmasi için bütün müslümanlardan Mevla Teala'ya çok dua etmelerini temenni (arzu) ederiz...


  Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

        Konu: Ruhul Furkan Tefsiri Hakkında

        Kategori: İslamiyete Dair Herşey

        Konuyu Baslatan: ŞiMaL

        Cevaplar: 0

        Görüntüleme: 1625


Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajinizi Degistirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş