TBMM’nin 90. yılı nedeniyle açılan ‘90 yılda 90 belge’ isimli sergide ilginç bir belge yer alıyor. Bu belgeye göre İlk Meclis, Kutlu Doğum Günü’nü, Millî Bayram kabul etmiş ve bu bayram 12 yıl süreye resmen kutlanmış. Atatürk’ün başkanlığını yaptığı Türkiye Büyük Millet Meclisi, Peygamber Efendimiz’in (sas) doğum gününü ‘milli bayram’ ilan etmiş. Kutlu Doğum Günü’nü milli bayram olarak öneren yasa teklifi, Saltanat’ın kaldırılmasından bir gün sonra Meclis gündemine getirildi. Cumhuriyet’in

Bu konu 976 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
Peygamberin Doğumu Milli Bayrammış 976 Reviews

  Konuyu değerlendir: Peygamberin Doğumu Milli Bayrammış

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 976 kez incelendi.

 1. #1
  Vuslata Hasret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  12.10.2009
  Mesajlar
  8.963
  Konular
  4260
  Beğendikleri
  16
  Beğenileri
  14
  Tecrübe Puanı
  668
  @Vuslata Hasret

  Standart Peygamberin Doğumu Milli Bayrammış

  TBMM’nin 90. yılı nedeniyle açılan ‘90 yılda 90 belge’ isimli sergide ilginç bir belge yer alıyor. Bu belgeye göre İlk Meclis, Kutlu Doğum Günü’nü, Millî Bayram kabul etmiş ve bu bayram 12 yıl süreye resmen kutlanmış.

  Atatürk’ün başkanlığını yaptığı Türkiye Büyük Millet Meclisi, Peygamber Efendimiz’in (sas) doğum gününü ‘milli bayram’ ilan etmiş. Kutlu Doğum Günü’nü milli bayram olarak öneren yasa teklifi, Saltanat’ın kaldırılmasından bir gün sonra Meclis gündemine getirildi. Cumhuriyet’in ilanından beş gün önce de kabul edilen yasa 12 yıl yürürlükte kaldı. Kutlamalar yapılmadığı gerekçesiyle 1935′te iptal edilmiş.

  TBMM’de önceki gün Meclis Başkanı M.Ali Şahin, Başbakan Tayyip Erdoğan tarafından açılışı yapılan ‘90 yılda 90 belge’ isimli sergide ilginç bir belgeye yer verildi. Türk Demokrasi tarihini gözler önüne seren belgeler arasında Meclis’in Peygamber Efendimiz’in (sas) doğum gününü milli bayram olarak kabul etmesi de yer alıyor. “12 Rebiülevvel gecesiyle gününün Milli Bayram olmasına dair teklif ile kanun metni” başlıklı belgenin hikayesi oldukça ilginç. Saltanat, Cumhuriyet’in ilanından önce 1 Kasım 1922′de kaldırılmıştı. Bir gün sonra yani 2 Kasım tarihi 12 Rebiülevvel’e yani İslam Peygamberi’nin doğum gününe denk geldi. Aynı gece Mevlid Kandili kutlanacaktı. Yozgat mebusu Süleyman Sırrı Bey, hem alınan kararları kutlamak hem de Mevlid-i Nebevi’yi anmak için dua okunmasını, bir de top atılmasını önerdi. Burdur mebusu İsmail Suphi Bey’in önerisi ise ilgi çekiciydi. Bu günün milli bayram olmasını teklif etti. İcra Vekili Reisi Rauf Bey, her iki teklifi de birleştirerek 1-2 Kasım gecesi ve ertesi günün ‘milli bayram’ olmasını önerdi. Bu teklif Meclis’i oluşturan milletvekilleri tarafından sevinçle karşılandı. Yapılan oylamada da kabul gördü. Rauf Bey’in teklifi Meclis’te müzakere edildikten sonra 24 Ekim 1923′te kabul edildi.  Mustafa Kemal ve Rauf Orbay

  Hz. Muhammed’in doğum gününün milli bayram kabul edilmesi Cumhuriyet’in ilanıyla aynı günlere denk geldi. Bu kanundan 5 gün sonra 29 Ekim 1923′te Cumhuriyet ilan edildi. İki kutlamanın tarihlerinin yakın olmasının ‘Hakimiyet Bayramı’nı gölgede bıraktırarak, unutturduğu öne sürülüyor. Hakimiyet Bayramı, tam 12 yıl yürürlükte kalmasına rağmen hiçbir zaman kutlanmayan bayram olarak da tarihe geçti. 12 Rebiülevvel Gecesiyle Gününün Milli Bayram Adinde Dair Kanun şöyle: Leyle-i Viladet Hazreti risaletpenahiye müsadif olup Türkiye’de saltanat-ı şahsiyenin ilgasıyla hukuk-ı saltanatın uhde-ı millete istikrarını ve hakimiyet-i milliyenin teessüsünü suret-i katiyede tesbit eyleyen kararın Türkiye Büyük Millet Meclisi’nce kabul edildiği 12 Rebiülevvel gecesi ile günü Hakimiyet Bayramı addolunmuştur.

  (Zaman, 01-2010)  Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

        Konu: Peygamberin Doğumu Milli Bayrammış

        Kategori: Makaleler,Köşe Yazıları

        Konuyu Baslatan: Vuslata Hasret

        Cevaplar: 0

        Görüntüleme: 976


Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajinizi Degistirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş