Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası'nın yayın organı Tesviye dergisinde, bağımsız bir Azerbaycan Büyük Mason Locası'nın yakında kurulacağı belirtilerek, kurucu olmak isteyen "Kardeşlerin' ismini içeren liste ile, Azerbaycan'da misyonu devralacak temsil ve temessül yeteneğine sahip 'haricileri tekris etme' yolunda çalışmalar başladığı bildirildi. Bugün değişik vadilerde Loca çalışmalarına muntazaman devam etmekte olan 'Kardeşler ve tekris olmayı bekleyen hariciler, Bağımsız Azerbaycan

Bu konu 1088 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
Azerbaycan'da da Masonluk Yayilir 1088 Reviews

  Konuyu değerlendir: Azerbaycan'da da Masonluk Yayilir

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1088 kez incelendi.

 1. #1
  ŞiMaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  10.12.2009
  Mesajlar
  21.664
  Konular
  10831
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  28
  Tecrübe Puanı
  100
  @ŞiMaL

  Yeni Azerbaycan'da da Masonluk Yayilir

  Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası'nın yayın organı Tesviye dergisinde, bağımsız bir Azerbaycan Büyük Mason Locası'nın yakında kurulacağı belirtilerek, kurucu olmak isteyen "Kardeşlerin' ismini içeren liste ile, Azerbaycan'da misyonu devralacak temsil ve temessül yeteneğine sahip 'haricileri tekris etme' yolunda çalışmalar başladığı bildirildi.

  Bugün değişik vadilerde Loca çalışmalarına muntazaman devam etmekte olan 'Kardeşler ve tekris olmayı bekleyen hariciler, Bağımsız Azerbaycan Büyük Locası'nın kurulmasında üzerlerine düşen onur verici görevi gerçekleştirecekler" denildi.

  SOVYETLER BİRLİĞİ DÖNEMİNDE YASAKTI

  Sovyetler Birliği döneminde yasak olan masonik örgütlenme, Sovyetlerin dağılmasından sonra da Azerbaycan'da mevcut yasal mevzuat gerekçe gösterilerek engellenmişti.

  2003 yılında "Hazar Locası" olarak Türkiye Büyük Mason Locası bünyesinde faaliyete başlanmış, ancak bir türlü Azerbaycan Büyük Locası kurulamamıştı. Siyasi bir takım girişimler sonucunda şimdi bu aşamaya gelindiği bildirildi.

  TÜRKİYE'DE EĞİTİM

  Türkiye Büyük Mason Locası, 14 Haziran 2003 tarihli toplantısında, ileride Azerbaycan'da kurulması düşünülen bağımsız bir Büyük Loca'nın çekirdeğini oluşturacak bir Loca kurulması için çalışmalara başlanması kararı almıştı.

  Bu amaçla "Üçgen"ler olarak bilinen İstanbul, Ankara, İzmir Vadileri'nden beşer yetkili masonun katılımıyla bir komisyon kurulmuş, "Yeni Ufuk" adı verilen komisyonun başkanlığına da bir azeri olan Behzat Rızvani getirilmişti. Komisyonun sekreterliğini ise Ankara Vadisi'nden Ali Herischi üstlenmişti.

  2003 yılından bu yana Azerbaycan'da yürütülen çalışmalarda Azeri mason sayısının bir kaç misline katlandığı, mason olan Azerilerin Türk masonlar tarafından eğitildiği belirtildi.

  REKLAM YAYINLAMA KARARI ALDI

  Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası'nın yayın organı olan Tesviye dergisi reklam yayınlama kararı aldı.

  Dergi, daha önce de bir dönem reklam kabul etmiş, ancak Loca'nın tepkisi üzerine reklam yayınlamaktan vazgeçilmişti.

  Loca'nın son toplantısında yeniden ele alınan reklam konusu, ara bir formülle tekrar benimsendi. Reklam verecek üyelerin müracaatları önce bir komisyon tarafından değerlendirilecek ve değerlendirme sonucu yayınına izin verilecek.


  Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

        Konu: Azerbaycan'da da Masonluk Yayilir

        Kategori: Azerbaycan

        Konuyu Baslatan: ŞiMaL

        Cevaplar: 0

        Görüntüleme: 1088


Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajinizi Degistirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş