Felak, Nâs ve İhlâs surelerini okumanın sırrı nedir? Peygamber Efendimiz bu sureler konusunda hangi tavsiyelerde bulunmuştur? İşte cevabı: Hocam, her gece Felak, Nâs ve İhlâs surelerini 21 tane Besmele ile okuyarak uyuyorum. Okumadığım zaman rahatsız oluyorum. Bu sureleri mazeretli olduğumuz günlerde de ay hali olduğumuz zaman okuyabilir miyiz? Siz Peygamberimizin hiç ihmal etmediği güzel bir sünneti işliyorsunuz. Allah daim ettirsin. İsterseniz bu vesilesiyle bu üç surenin

Bu konu 1174 kez görüntülendi 3 yorum aldı ...
İnsanı koruyan üç surenin sırrı 1174 Reviews

  Konuyu değerlendir: İnsanı koruyan üç surenin sırrı

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1174 kez incelendi.

 1. #1
  Vuslata Hasret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  12.10.2009
  Mesajlar
  8.963
  Konular
  4260
  Beğendikleri
  16
  Beğenileri
  14
  Tecrübe Puanı
  668
  @Vuslata Hasret

  Standart İnsanı koruyan üç surenin sırrı

  Felak, Nâs ve İhlâs surelerini okumanın sırrı nedir? Peygamber Efendimiz bu sureler konusunda hangi tavsiyelerde bulunmuştur? İşte cevabı:

  Hocam, her gece Felak, Nâs ve İhlâs surelerini 21 tane Besmele ile okuyarak uyuyorum. Okumadığım zaman rahatsız oluyorum. Bu sureleri mazeretli olduğumuz günlerde de ay hali olduğumuz zaman okuyabilir miyiz?

  Siz Peygamberimizin hiç ihmal etmediği güzel bir sünneti işliyorsunuz. Allah daim ettirsin. İsterseniz bu vesilesiyle bu üç surenin özelliklerinden söz etmek istiyorum.

  Bu sureler Kur’ân’ın son üç suresidir. Bu sureleri çoğumuz biliriz, namazlarda da en çok bu sureleri okuruz. Sırasıysa İhlas, Felak ve Nâs surelerinin ilki olan İhlâs tevhid hakikatini, Allah’ın bir ve tek olduğunu, hiçbir şeye ihtiyacının bulunmadığını, her şeyin Ona muhtaç olduğunu, doğma ve doğurulma gibi beşeri özelliklerden uzak olduğunu, denginin ve benzerinin kesinlikle olmadığını özetle anlatır ki, Allah’a olan imanın temelini belirler.

  Bu beş özellikten her biri aynı zamanda diğerinin hem delili, hem de ispatıdır. Mesela, “Allah birdir, çünkü Onun hiçbir şeye ihtiyacı yoktur; ihtiyaca olmadığı için de birdir” cümlesinde olduğu gibi.

  İman hakikatinin dille ifadesi olması açısından Peygamberimiz İhlas Suresini çok methetmiştir. Ebû Hüreyre anlatıyor: Bir gün Resulullah (a.s.m.) “Toplanınız, size Kur’ân’ın üçte birini okuyacağım” buyurdu. Bunun üzerine toplanan toplandı.

  Sonra Resulullah (a.s.m.) hane-i saâdetinden çıktı, geldi ve Kul huvallâhu Ehad’i okudu ve tekrar hane-i saâdetlerine girdi. Biz birbirimizle şöyle konuştuk: “Resulullah (a.s.m.) ’size Kur’ân’ın üçte birini okuyacağım’ buyurmuştu.

  Ben kuvvetle tahmin etmekteyim ki, bu, kendisine gökten gelen bir haberdir.” Daha sonra Resulullah (a.s.m.) çıktı, geldi ve şöyle buyurdu: “Size Kur’ân’ın üçte birini okuyacağımı söylemiştim. Dikkat ediniz, o sûre Kur’ân’ın üçte birine denktir.”1

  Hz. Enes’in naklettiğine göre ise, Sahabilerden birisi Peygamberimize (a.s.m.), “Yâ Resulallah, bu ‘Kul hüvallahü ehad’ sûresini çok seviyorum” demesi üzerine Peygamberimiz (a.s.m.) ona şöyle buyurdu: “Ona olan sevgin seni Cennete götürür.”

  Felak ve Nâs sureleri ise baştan şeytan olmak üzere şerli, zararlı, tehlikeli ve sinsi düşmanların kötülüklerinden Allah’a sığınma sırlarını anlatır. İhlas suresi insanı imanını kuvvetlendirirken, bu iki sure de imanımızın ve duygularımızın muhafaza şifrelerini öğretir.

  Peygamberimiz bu iki sureye çok önem verir, üzerlerinde çokça durur. İbn Âbis anlatıyor. Resulullah (a.s.m.) bana şöyle dedi: “Ey İbni Âbis! Sana Allah’a sığınanların okuyacağı en faziletli şeyi söyleyeyim mi?” “Buyurun yâ Resulallah” dedim. Resul-i Ekrem (a.s.m.) şöyle buyurdu: “Kul eûzü bi-rabbi’l-felâk’ ve ‘Kul eûzü bi-rabbi’nnâs…’ Bu iki sûredir.”

  Her namazın sonunda bu iki surenin okunmasını tavsiye eden Peygamberimizin, gece istirahate çekilmeden önce neler yaptığını eşleri Hz. Âişe annemiz şöyle anlatıyor: Resulullah (a.s,m.) her gece yatağına girdiği vakit iki elini birleştirir, onlara üfler, daha sonra ‘kul hüvallahu ehad, kul eûzü bi-Rabbi’l-felâk, kul eûzu bi-Rabbi’n-nâsi’yi okur, sonra başından ve yüzünden başlayarak yetişebildiği yere kadar vücudunun her tarafını elleriyle meshederdi. Bunu üç defa yapardı.”

  Hatta öyle ki, Peygamberimiz son hastalığında kendisi takatsiz kaldığı için, o gece Hz. Âişe bu sureleri okumuş, Peygamberimizin mübarek elleriyle bedenini meshetmiştir. Bu üç sure ayrı zamanda birer dua oldukları için hanımlar mazeretli oldukları günlerde dua niyetiyle okuyabilirler, bir sakıncası olmaz.

  (Mehmet Paksu


  Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

        Konu: İnsanı koruyan üç surenin sırrı

        Kategori: Dualar, Ayetler, Hadisler

        Konuyu Baslatan: Vuslata Hasret

        Cevaplar: 3

        Görüntüleme: 1174


 2. #2
  azari - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  16.06.2010
  Mesajlar
  351
  Konular
  75
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  0
  Tecrübe Puanı
  431
  @azari

  Standart

  ALLAH razi olsun kardes onemli konuya dendi sagol

 3. #3
  Emine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  14.08.2008
  Mesajlar
  20.316
  Konular
  10706
  Beğendikleri
  10
  Beğenileri
  184
  Tecrübe Puanı
  100
  @Emine

  Standart

  eline saglik ahmet abi

 4. #4
  Furkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  18.04.2010
  Mesajlar
  1.526
  Konular
  205
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  0
  Tecrübe Puanı
  494
  @Furkan

  Standart

  Hiç dilden düşürmemek lazım,teşekrler
  Bir gün öləcəksən, bunu bilirsən,
  Ölmək istəmirsən, çünki sevirsən.
  Sevgilin ölübsə, sən də ölürsən,
  Ölümü sevirsən, bu tamam başqa,
  Durma dostum, sən də yer ver aşka!

Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajinizi Degistirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş