Eyfel Kulesi Paris'in ünlü demir kulesi. Kule aynı zamanda tüm dünyada Fransa'nın sembolü halini almıştır. İsmini inşa eden mühendis Alexandre Gustave Eiffel'den alır. En büyük turizm cazibelerinden biri olan Eyfel Kulesi yılda 6 milyon turist çeker. 2002 yılında toplam ziyaretçi sayısı 200 milyona ulaşmıştır. Tarihçe Eyfel Kulesi 1887 ile 1889 yılları arasında Gustave Eiffel'in firması tarafından Fransız Devrimi'nin 100. yıl kutlamaları çerçevesinde inşa edilmiştir. Aslında kulenin

Bu konu 1329 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
Eyfel Kulesi'nin yapılışı 1329 Reviews

  Konuyu değerlendir: Eyfel Kulesi'nin yapılışı

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1329 kez incelendi.

 1. #1
  Furkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  18.04.2010
  Mesajlar
  1.526
  Konular
  205
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  0
  Tecrübe Puanı
  576
  @Furkan

  Standart Eyfel Kulesi'nin yapılışı

  Eyfel Kulesi Paris'in ünlü demir kulesi. Kule aynı zamanda tüm dünyada Fransa'nın sembolü halini almıştır. İsmini inşa eden mühendis Alexandre Gustave Eiffel'den alır. En büyük turizm cazibelerinden biri olan Eyfel Kulesi yılda 6 milyon turist çeker. 2002 yılında toplam ziyaretçi sayısı 200 milyona ulaşmıştır.

  Tarihçe

  Eyfel Kulesi 1887 ile 1889 yılları arasında Gustave Eiffel'in firması tarafından Fransız Devrimi'nin 100. yıl kutlamaları çerçevesinde inşa edilmiştir. Aslında kulenin mimarı Gustave Eiffel değil İsviçreli Maurice Koechlin 'in siparişi üzerine tasarlayan Stephen Sauvestre'dir. Meslektaşı Emile Nouguier ile beraber ilk tasarımları yapmıştır. Kulenin 7.739.401 Frank 31 Sent tutan inşaat masrafları Gustave Eiffel'in tahminlerinin 1 milyon frank üstündedir. 1889 yılındaki açılış tarihden önceki 5 ayda 19 milyon kişi ziyaret edince yıl sonuna kadar toplam masrafın 3/4'ü çıkartılmıştır. Böylelikle Eyfel Kulesi daha başından kazanç sağlayan bir şirket görünümüne bürünmüştü. 3.000 işçi 26 ay boyunca 18.038 adet demir parçayı 25 milyon perçinle bir araya getirdi. Hiç ölüm vakası yaşanmamış olması o günün şartlarında şaşırtıcı bir durumdur.

  Ancak bu arada kule onu bir utanç lekesi olarak gören Paris halkının tepkisini de çekmiştir. Bazı sanatçılar devasa bir sokak lambasına benzetirken bir fabrika bacası gibi Paris'in görsel itibarını zedeleyeceğini ileri sürmüşlerdir. Böylelikle devrin sanatçı ve edebiyatçı çevresinde bir kampanya başlatılmış bu kampanya süresince ünlü sanatçıların imzaladığı bildiriler dağıtılmıştır. Bugün ise Eyfel Kulesi Dünya'nın en güzel mimari yapılarından biri olarak kabul edilir. Parisliler onu Demir Bayan olarak adlandırırlar.

  İlk başlarda Eiffel Kule'ye sadece 20 yıl için müsaade almıştı. Dolayısıyla 1909 yılında kulenin sökülmesi gerekiyordu. Ancak kule iletişim için çok uygun yüksekliğe ulaştığından ve yeni yüzyılda Atlantik ötesi haberleşmeye imkân tanıdığından kalmasına izin verildi.


  Teknik Özellikler


  Eyfel Kulesi 300 m yüksekliktedir. Zirvesindeki televizyon vericileri 27 m daha yükseklik kazandırır. Günümüzde yaygın olarak kullanılan çelik yerine demirden inşa edilmiş özel teknikler sayesinde günümüze kadar sağlam olarak gelmiştir.

  200.000 metrekare alanda bulunan Eyfel Kulesi her 7 yılda bir 60 ton boya ile boyanır. Bu çalışmada 25 boyacı görev yaparken çalışma 15 ay sürer. Bu işlem sırasında 1.500 fırça 5.000 zımpara kağıdı ve 1.500 iş tulumu tüketilir. Ayrıca güvenlik maksadıyla toplam 50 km güvenlik halatı 20.000 metrekare koruyucu ağ kullanılır. Boyama maliyeti yaklaşık 3 milyon avro tutar. Zaman içinde kulenin rengi kırmızımsı kahveden sarımsı kahveye daha sonra kestane kahvesinden bugünkü bronz tonuna dönüşmüştür. Kule 3 renk tonunda boyanır. En açık renk zirvede kullanılırken en koyusu zeminde kullanılır.

  Kulede intihar olayları da yaşanmaktadır. Şu ana kadar 400 kişi bunu gerçekleştirmiştir. Zamanla intiharların önüne geçmek maksadıyla platformların çıkış noktalarına demir parmaklıklar yerleştirilmiştir.


  22 Temmuz 2003 tarihinde kısa devre sonucu kulenin zirvesinde hemen en üst ziyaretçi platformunun üstünde yangın çıkmıştır. Yangın bir saat gibi bir sürede kimse yaralanmadan söndürülmüştür.

  Ziyaretçiler üç asansörle kuzey batı ve doğu kanatlarından ilk iki platforma ulaşır. İlk ve ikinci katlarda lokantalar mevcuttur. Ayrıca ilk katta Eyfel Kulesinin tarihinin anlatıldığı bir sergi bulunur. En üst platforma ulaşmak isteyen bir ziyaretçi ikinci katta aktarma yapar ve başka bir asansöre geçer. En üst platform hem çatılı hem de üstü açık bir alana sahiptir.


  Kulenin açılışından sonra ilk platforma kadar 50 yolcu taşıyan iki hidrolik asansör kullanıma girmişti. Bunlar için gerekli hidrolik presler 16 sütuna monte edilmişti. Kuzey kanadından başka bir asansörle ikinci kata ulaşılıyordu. 2. Dünya savaşı sırasında işletim sistemindeki hasarlar sebebiyle bunlar devre dışı kalınca Adolf Hitler kuleye yaya olarak çıkmak zorunda kalmıştı.

  1983 tarihinde ikinci ve üçüncü katlar arasına 1000 tonluk yürüyen merdivenin yerini alan 4 yeni turuncu asansör monte edildi. Yürüyen merdiven 654
  basamaklı ve 3 m genişliğindeydi.  Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

        Konu: Eyfel Kulesi'nin yapılışı

        Kategori: Atış Serbest

        Konuyu Baslatan: Furkan

        Cevaplar: 0

        Görüntüleme: 1329

  Bir gün öləcəksən, bunu bilirsən,
  Ölmək istəmirsən, çünki sevirsən.
  Sevgilin ölübsə, sən də ölürsən,
  Ölümü sevirsən, bu tamam başqa,
  Durma dostum, sən də yer ver aşka!

Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajinizi Degistirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş