Yarın üç aylardan Recep ayının ilk günü. Perşembeyi cumaya bağlayan gece ise Regaib Kandili... Şükürler olsun bu sene de üç aylara kavuşmak üzereyiz. Malumunuz olduğu üzere üç aylar, halkımız arasında, hicri aylardan Recep, Şaban ve Ramazan aylarına verilen isim.. İnsan, ruh dünyası ve yaratılıştan sahip olduğu kabiliyetleriyle diğer varlıklardan tamamen farklılık gösterir. O, bazen meleklerle atbaşı yarışırken bazen de insanlıktan tamamen aşağı derecelere düşer ama inanmış ise Hz.

Bu konu 1830 kez görüntülendi 1 yorum aldı ...
Rahmet Mevsimi Üç Aylar Başlıyor.. 1830 Reviews

  Konuyu değerlendir: Rahmet Mevsimi Üç Aylar Başlıyor..

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1830 kez incelendi.

 1. #1
  Vuslata Hasret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  12.10.2009
  Mesajlar
  8.963
  Konular
  4260
  Beğendikleri
  16
  Beğenileri
  14
  Tecrübe Puanı
  668
  @Vuslata Hasret

  Standart Rahmet Mevsimi Üç Aylar Başlıyor..

  Yarın üç aylardan Recep ayının ilk günü. Perşembeyi cumaya bağlayan gece ise Regaib Kandili...

  Şükürler olsun bu sene de üç aylara kavuşmak üzereyiz.

  Malumunuz olduğu üzere üç aylar, halkımız arasında, hicri aylardan Recep, Şaban ve Ramazan aylarına verilen isim..

  İnsan, ruh dünyası ve yaratılıştan sahip olduğu kabiliyetleriyle diğer varlıklardan tamamen farklılık gösterir. O, bazen meleklerle atbaşı yarışırken bazen de insanlıktan tamamen aşağı derecelere düşer ama inanmış ise Hz. Adem gibi hatasını anlar ve affı için gece-gündüz istiğfar edip kendisi hakkında af hükmünü bekler.

  Kullarına rahmetiyle muameleyi kendisine şiar edinen Hz. Allah (c.c), Kur'an-ı Kerim'in değişik ayetlerinde "Rahmân'ın kulları"vasfıyla meleklerle aynı kefeye koyar melekleşmiş insanları: Onlar öyle kimselerdir ki, yeryüzünde mütevazı olarak yürürler, cahiller kendilerine laf atarsa "selâm" der geçerler. Gecelerini Rabb'lerine secde ederek, O'nun divanında durarak geçirirler. Rahmeti sonsuza el açar: Rabb'imiz cehennemin azabını bizden uzaklaştır, der, yalvarıp yakarırlar. Ve yine onlar, yalan ve boş sözün yanında bulunmaz, şayet boş ve faydasız olan bir söze maruz kalırlarsa da fitneye sebep olmamak için vakar ile geçip giderler.


  ÜÇ AYLARIN MANEVİ İKLİMİ
  İşte Recep ayıyla başlayan üç aylar ve onlarla beraber birer hediye olarak bize lütfedilen mübarek geceler, Rahman'ın kulları arasına katılmak isteyen insanlar için ayrı bir önem arz eder. Efendimiz (s.a.s.)'in yapılan duaların reddolunmayacağını müjdelediği geceler arasında ifade ettiği Recep ayının ilk cuma gecesi olan Regâib gecesi de bu gecelerden birisidir. Peygamber Efendimiz (s.a.s.), "Recep Allah'ın, Şaban benim, Ramazan ümmetimin ayıdır" buyurarak bizim dikkatlerimizi üç aylar üzerine çekmiştir.

  Allah dostlarından Zünnûn Hazretleri ise, "Recep ekme, Şaban sulama, Ramazan ise toplama ayıdır. Herkes ne ekerse onu biçer, ne yaparsa onun cezasını çeker" buyurarak bu ayların önemi üzerinde durmuştur. Yine bazı büyüklerimiz, seneyi bir ağaca benzeterek Recep ayını, ağacın yapraklı bulunduğu günlere, Şaban ayını ağacın meyveli bulunduğu günlere, Ramazan'ı da ağacın meyvesinin toplanacağı hasat günlerine benzetmişlerdir.


  ÖZE DÖNME GÜNLERİ!
  Bu günler herkesin ferden ferda "öze dönme günleri"dir. Herkes kendi muhasebesini yapmalı; amellerini, ebedi yolculuğu için yaptığı hazırlıklarını bir daha kontrol etmeli. Allah Rasulü'nün (s.a.s.) kavuşmak için "Allah'ım! Hakkımızda Receb ve Şaban'ı mübarek kıl ve bizi Ramazan'a eriştir" diye Rabb'isine dua edip hasretini dile getirdiği bu günler çok iyi değerlendirilmeli.

  Allah'a en yakın olduğumuz an olan secdeye başımızı koyduğumuzda Dost'a yakınlığın heyecanı sinelerimizde derinlemesine duyulmalı ve kalp atışlarımız ritmini değiştirirken gözyaşlarımız bu vuslata ayrı bir boyut kazandırmalı... Ve sonunda, kazanılan bu boyutu bir fırsat ve şefaatçi bilerek kıpırdayan dudaklarımız, mağdur ve mazlum İslam alemini hatırlayıp onlara zulmeden zalimleri Âdil-i Mutlak olan Allahu Teâlâ'ya havale etmeli...

  Bu vesileyle bütün müslüman aleminin üç aylarını tebrik ediyor, Rabbimiz'den bu kutlu günlerin feyiz ve bereketinden bizleri mahrum etmemesini diliyoruz.


  Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

        Konu: Rahmet Mevsimi Üç Aylar Başlıyor..

        Kategori: İslamiyete Dair Herşey

        Konuyu Baslatan: Vuslata Hasret

        Cevaplar: 1

        Görüntüleme: 1830


 2. #2
  Vuslata Hasret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  12.10.2009
  Mesajlar
  8.963
  Konular
  4260
  Beğendikleri
  16
  Beğenileri
  14
  Tecrübe Puanı
  668
  @Vuslata Hasret

  Standart

  Bu Gün Üç Aylar Girdi..Rabbim Tüm İslam alemine Ülkemize ve bizlere hayırlı ve mübarek eylesin inşl.

Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajinizi Degistirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş